Soutěž pořádaná Matematickým ústavem zná své vítěze

• Jakub Plaskura
  • 16.12.2021
Jste-li pravidelným čtenářem městského zpravodaje Hláska, určitě jste si všimli jisté novinky, která se v něm v září objevila. Tou novinkou byla soutěž pořádaná Matematickým ústavem Slezské univerzity (MÚ) s názvem Hledá se matematická hvězda a s radostí můžeme oznámit, že se po třech měsících skutečně našla!

Autor: Martin Bostl – studentská redakce Slezské univerzity

Jak bylo řečeno, soutěž uspořádal MÚ a byla určena pro všechny milovníky matematiky v Opavě, ale i mimo ni. Redakce zpravodaje Hláska vyšla našim matematikům vstříc, takže měl každý čtenář jedinečnou příležitost si zasoutěžit a potrápit svůj mozek nad záludnými matematickými a logickými úlohami.

První sada příkladů vyšla již v září a obsahovala tři příklady celkem za 5 bodů. Jelikož zpravodaj vychází každý měsíc, sady tak byly celkem tři. V říjnovém a listopadovém vydání se pak objevily příklady čtyři po 6 a 8 bodech.

Každý, kdo se chtěl zúčastnit, musel vyřešené příklady odeslat elektronicky nebo přinést osobně na Matematický ústav. Z necelých 30 řešitelů bylo v prosincovém vydání zpravodaje vyhlášeno pět nejlepších. Nejvíce získaných bodů bylo 19, což bylo i maximum, kterého šlo dosáhnout. A co vlastně pět nejlepších řešitelů získalo? Kromě respektu našich matematiků a primátora Opavy Tomáše Navrátila obdrželi také diplom na památku svého úspěchu a k němu ještě peněžní poukaz. Fyzické vyhlášení a následné předávání se uskutečnilo na radnici Hláska, kde pan primátor společně se zástupci MÚ osobně všem pogratuloval a ceny posléze předal. Soutěžící se pak mohli mezi sebou pobavit, jaké příklady byly nejzáludnější a jaké naopak vymysleli hned, když se na zadání podívali. Pana primátora zase zajímalo, kolik času takové příklady zabraly.

Pokud vás soutěž minula a zajímají vás typy příkladů, které se v soutěži objevily, nezoufejte! Všechny příklady i s řešením můžete najít na stránkách Brain Fitness Matematického ústavu v Opavě, viz odkaz. Můžete si tak procvičit vaše logické myšlení a kdo ví, možná to může být trénink na další soutěž, která by se mohla objevit.