Online konference The Days After

 • hlavní
 • 26.01.2021
Ve dnech 26. – 27. 1. 2021 se koná mezinárodní online teatrologická konference, která se bude zabývat etickými dilematy industriální a post-industriální společnosti v divadle 20. a 21. století ve světle divadelních her Karla Čapka RUR a Bílá nemoc. Právě letos v lednu připadá 100. výročí uvedení divadelní hry RUR v Národním divadle v Praze. Na konferenci se podílí také naše Oddělení kulturní dramaturgie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě.

Bližší informace

Datum od26.01.2021 09:00
Datum do27.01.2021 18:00
CelodenníNe

Konference nahlédne tematiku her RUR a Bílá nemoc jak optikou současné interpretace těchto Čapkových her v českém, rakouském a portugalském prostředí, tak prostřednictvím vybraných příkladů jejich uvedení v balkánských zemích, Velké Británii, USA, Španělsku na Slovensku a v dalších zemích světa. Jeden z konferenčních bloků bude věnován scénografickému ztvárnění obou her. Hlavní tematické okruhy konference jsou:

 • Inscenační tradice divadelních her Karla Čapka RUR a Bílá nemoc v Československu/České republice a zahraničí: dramaturgické a režijní výklady, scénografické a kostýmní ztvárnění a kritická reflexe,
 • etická a existenční dilemata industriální a post-industriální společnosti v současném divadle příbuzná tematice her Karla Čapka RUR a Bílá nemoc,
 • umělá inteligence v divadle.Hra RUR odstartovala linii vědeckofantastické tematiky v Čapkově románové i dramatické tvorbě, přičemž na zvláštní naléhavosti v souvislosti s pandemií SARS-CoV-2 získalo v současnosti především drama Bílá nemoc. Obě hry jsou varováním před etickými a existenciálními dilematy moderní civilizace spojenými s globálními hrozbami vyvolanými negativními dopady techniky a technologií, totalitarismem, zbrojením či pandemií. Umělá inteligence se na jednu stranu mezitím stala běžným pomocníkem a součástí našich životů, která mimo jiní skládá hudbu a maluje obrazy, na straně druhé vyvolává etická dilemata a obavy stejně silné jako před 100 lety.

Konference nabídne příležitost k setkání teatrologů, dramaturgů, kurátorů a režisérů z ČR, Slovenska, Slovinska, Turecka, Portugalska, Německa a Kanady. V úvodu konference vystoupí s příspěvkem o současných etických dilematech ve vztahu k současnému stavu techniky a technologie socioložka Tereza Stöckelová, nebude chybět příspěvek Dr. Hasana Zahiroviče působící na Slezské univerzitě, renomovaného odborníka na dramatiku Karla Čapka, režisér, pedagog a loutkář Marek Bečka nebo Zdeněk Vacek, ředitel Památníku Karla Čapka.

Konference se uskuteční na platformě Zoom. Jednacím jazykem bude angličtina. Konferenci pořádá Oddělení mezinárodní spolupráce Institutu umění – Divadelního ústavu společně s Pražským Quadriennale scénografie a divadelního prostoru, Společností bratří Čapků, Českými centry a Oddělením kulturní dramaturgie Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Po uskutečnění konference budou příspěvky publikovány v konferenčním sborníku.

Více k programu konference uvádí Institut umění - Divadelní ústav na svém webu ZDE.

Registrovat na webinář se můžete na linku ZDE.


Další události

 • 05.03.

  Reprezentační ples Slezské univerzity 2022

  Po roční neplánované odmlce se opět těšíme na společné setkání na parketu kulturního domu Na Rybníčku, kdy ples naší alma mater patřil k vyvrcholením plesových sezón v Opavě. Držme si palce a buďte s námi u toho! Program připravujeme a brzy zde zveřejníme…

 • 12.10.

  Opavský páv

  Mezinárodní festival studentských filmů, který spojuje prezentaci toho nejlepšího, co v oblasti krátkometrážního studentského filmu v daném kalendářním období vzniklo, a vzdělávaní v oblasti audiovizuální tvorby.

 • 30.09.

  Vyběhněte s děkanem

  Zveme všechny zájemce na 7. ročník sportovní akce Vyběhněte s děkanem, která se uskuteční ve čtvrtek 30. září 2021.

 • 24.09.

  Noc vědců 2021: téma ČAS

  Kolik času zbývá? Záleží na úhlu pohledu. Čas můžeme a nemusíme měřit. Vybízí ale k nekonečné fantazii a otevírá dobrodružný svět. Odhalme společně tajemství relativity, nesmrtelnosti, stárnutí nebo vývoje. Přijďte včas a poznejte čas nejen jako fyzikální veličinu.

 • 24.09.

  Workshop on Natural Computing

  Ústav informatiky FPF SU v Opavě pořádá Workshop on Natural Computing jako součást konference ITAT 2021. Konference proběhne ve dnech 24.- 28. září 2021 v hotelu Heľpa, v nádherném prostředí mezi dvěma národními parky na Slovensku – Nízké Tatry a Muránska planina. Pokud kvůli restrikcím nebude možné účastnit se workshopu či konference osobně, bude účast zajištěna online.

 • 09.09.

  6. mezinárodní konference Silesian Studies in English – SILSE 2021

  Oddělení anglistiky a amerikanistiky Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě pořádá 6. ročník mezinárodní konference anglických a amerických studií Silesian Studies in English – SILSE 2021.

 • 27.08.

  Běh Zoo Ostrava pro luskouny

  I v roce 2021 se Slezská univerzita připojí k charitativní akci Zoo Ostrava, kterou je tentokráte Běh pro luskouny. Výtěžek akce tak podpoří tato výjimečná a ohrožená zvířata, které mnozí vnímají jako zmenšené potomky pravěkých ještěrů. Přiložíš i ty nohu k dílu a pomůžeš luskouny zachránit?

 • 30.06.

  Helmut Newton: Nestoudná krása

  Promítání dokumentárního snímku v kině KUPE o ikoně módní fotografie. Strhující vyprávění o provokativním, geniálním, uznávaném i zatracovaném Helmutu Newtonovi. Film uvede doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.

 • 29.06.

  Den prevence proběhne před OC Breda & Weinstein

  Oblíbená akce, kterou tradičně pro širokou veřejnost připravuje Fakulta veřejných politik v Opavě, v letošním roce již nebude chybět. Proběhne v menším formátu 29. června před OC Breda & Weinstein (U Fortny) v čase od 10:00 do 17:00. Hlavním tématem bude opět zdraví, letos s podtitulem „Zdraví, to nejcennější, co máme / Prevence na prvním místě“.

 • 17.06.

  Benjamin Frágner: Industriální topografie 2015–2020

  Výstava příkladů nového využití architektury konverzí industriálních objektů z let 2015–2020.

 • 17.06.

  Roman Vondrouš: výstava Pandemie

  Roman Vondrouš, doktorand Institutu tvůrčí fotografie FPF a fotoreportér ČTK, vystavuje nyní své ceněné fotografie v Galerii Eisler v opavském Obecním domu. Výstava pod názvem Pandemie přináší pohled do aktuálního dění kolem nejpalčivějších událostí let 2020 a 2021, kdy Roman Vondrouš dokumentoval změněný ráz vylidněné metropole, pracovní nasazení členů Integrovaného záchranného systému v první linii nebo běžný život obyvatel zasažený pandemickou krizí.

Všechny události