Shrnutí vašich nároků na ubytování, stravování a humanitární dávky

• Karin Martínková
  • 11.04.2022
Vážení přátelé, pro vaši lepší orientaci v základních podmínkách poskytování služeb ukrajinským občanům ubytovaným v ČR vám nabízíme jejich zjednodušené shrnutí:

Ø Bezprostředně po příjezdu do ČR vám bylo zajištěno bezplatné ubytování a strava a současně jste dostali první humanitární dávku ve výši 5 000 Kč na osobu, která sloužila k zajištění nezbytných životních potřeb po příjezdu

Ø Bezplatné ubytování máte zajištěno minimálně na další 3 měsíce, nicméně podle vývoje situace ve vaší zemi může být tato doba prodloužena

Ø Jelikož postupně začínáte v ČR pracovat a vaše děti začínají chodit do škol, poskytování bezplatného stravování v ubytovně bude postupně omezováno, nicméně stále bude do ubytovny dováženo jedno teplé jídlo denně, které bude dodáváno na objednávku, a od května si ho budete sami hradit. Jeho cena bude přiměřená, takže bude možno ho pořídit i tehdy, pokud vaším jediným příjmem budou humanitární dávky. Ostatní jídla (snídaně, večeře) si již budete zajišťovat sami.

Ø Pokud nebudete mít dostatek prostředků na zajištění základních životních potřeb (strava, ošacení, léky apod.), můžete požádat o druhou výplatu humanitární dávky, a to nejlépe prostřednictvím elektronické žádosti https://davkyuk.mpsv.cz/jazyk?url=%2F nebo Úřadu práce. Součástí žádosti je prohlášení, ve kterém uvedete, zda máte v ČR zaměstnání, jestli máte k dispozici nějaké finanční prostředky, a zda musíte hradit náklady na bydlení. Výplata vám bude poskytnuta podle toho, jak Úřad práce vyhodnotí vaši příjmovou a majetkovou situaci. Pro rychlé vyřízení humanitární dávky je každopádně nezbytné zřízení bankovního účtu v ČR.

Ø Celkově můžete dostat maximálně 6 humanitárních dávek. Pokud budete i poté zůstávat v České republice, bude nutné aktivně hledat zaměstnání. Pokud se Vám nedaří najít práci, požádejte o pomoc Úřad práce v Opavě, který Vám pomůže vyhledat vhodné zaměstnání. Současně bude možné po skončení výplaty humanitární dávky, tj. po 6 měsících, požádat o dávky hmotné nouze.