Poutavá historie města Opavy. Seznamte se s ní s historiky Slezské univerzity

  • Radim Šlezingr
  • 21.12.2020
Historie je věda plná zajímavostí a překvapivých faktů. Udělejme si společně s historiky Slezské univerzity procházku dějinami města Opavy. Vzpomeňme například, že v minulosti bývala Opava hlavním městem Rakouského, resp. Českého Slezska. Dodnes si připomínáme slavný Opavský kongres v roce 1820, který hostil největší světové osobnosti té doby, a také vznik nejstaršího muzea u nás. Připomínku důležitých událostí z dějin města si můžeme užít v pořadu České televize s názvem Historie.cs: Hlavní město Opava – Troppau.

Autor: Radim Šlezingr

Pořad nás seznámí s mnoha důležitými fakty a zajímavostmi z dějin města Opavy. Víte například, že historie Slezského zemského muzea v Opavě sahá až do roku 1814 a jedná se tak dnes o nejstarší veřejné muzeum na území České republiky? Muzeum v současné době prezentuje nejmenší historickou zemi České republiky - Slezsko - a spravuje neuvěřitelných 2,4 milionu sbírkových předmětů. Je tak třetím největším muzeem u nás!

A tušíte, jak vznikl název města Opava? Váže se k němu legenda o hádce dvou bratrů, kteří se hádali „o páva“. „To jsou příjemné legendy, baví to malé děti a tak dále. Fakta jsou ovšem poněkud jiná. Je to odvozeno od keltského výrazu pro vodu. Opa, Apa a podobně. Z toho vznikla Opava, tedy středisko rozložené na brodu přes řeku Opavu,“ vysvětluje v pořadu historik prof. PhDr. Zdeněk Jirásek, CSc., z Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě.

Zůstaňme ještě u doby velmi dávné… „Jistě bychom měli připomenout druhé desetiletí třináctého století. Právě tehdy byla Opava lokována jako institucionální město. Bylo to tedy město královské. Nicméně o sto let později se stala městem vévodským. Právě tehdy za českého krále Jana Lucemburského bylo Opavské vévodství konstituováno, když bylo uděleno v léno levobočkovi nebo členovi levobočné linie královských pražských Přemyslovců, Mikuláši II.,“ vysvětluje historik Slezského zemského muzea a absolvent Slezské univerzity PhDr. Mgr. Ondřej Haničák.

Pro Opavu byl důležitý také rok 1742, kdy po reorganizaci Slezska vznikl Královský úřad v Opavě. Jaké bylo v té době postavení města? „Opava krátkodobě minimálně na tom dělení Slezska vydělala, protože se stala hlavním městem nejenom knížectví nebo vévodství, ale vlastně celé nové země. Zároveň, řekněme, z řadového vnitrostátního města se stala městem příhraničním. Takže i strategicky její význam vzrostl,“ uvádí v pořadu historik doc. Mgr. Martin Pelc, Ph.D., z Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Avšak jedním dechem dodává, že dlouhodobě její význam naopak upadal.

Dalším významným datem pro Opavu byl rok 1834. Tehdy byla Opava jmenována hlavním městem Slezska, ale používání tohoto titulu nebylo pro ni jednoduché. V letošním roce si připomínáme kulaté výročí Opavského kongresu 1820, kterého se účastnila řada světových významných hostů. Mezi nimi byli rakouský císař František I., ruský car Alexandr I. a pruský král Fridrich Vilém III.. Byl to kongres panovníků Svaté aliance, vítězných mocností nad Napoleonem, kteří se snažili v Evropě potlačit snahy svrhnout dle jejich představ legitimní vlády, donutit je například ke konstitucionalismu,“ říká Ondřej Haničák ze Slezského zemského muzea v Opavě. Z popudu kancléře Metternicha byla vybrána Opava patrně ze strategických důvodů, protože se nacházela vlastně ve trojmezí těchto tří říší. 

V té souvislosti vychází v prosinci o Opavském kongresu v roce 1820 publikace, kterou vydává statutární město Opava. Na knize pracoval desetičlenný tým historiků působících na Filozoficko-přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Opavě, ve Slezském zemském muzeu, v Zemském archivu v Opavě a v Národním památkovou ústavu.  Více si o ní přečtěte zde.

 

Celý pořad Historie.cs: Hlavní město Opava – Troppau můžete zhlédnou na tomto odkazu.