Fotograf Jindřich Štreit společně se zpěvačkou Marií Rottrovou vstoupí na schodiště slávy

• Martin Kůs
  • 14.10.2019
Ostrava, Opava – Jako vůbec první vstoupí ve středu 16. října 2019 na ostravské Jantarové schodiště slávy fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Jindřich Štreit společně se zpěvačkou Marií Rottrovou. Stane se tak na jedné z dominant Dolní oblasti Vítkovice, na vyhlídkové věži Bolt Tower.

V březnu letošního roku byly v Ostravě vyhlášeny Kulturní ceny pro Moravskoslezský kraj za mimořádné umělecké výkony v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury iniciované Spolkem pro kulturní deník Ostravan.cz od roku 2018 jako Cena Jantar (o události jsme psali zde). Letos, při druhém ročníku Ceny Jantar, bylo při slavnostním večeru v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice oceněno osmnáct umělců. Poprvé ale byly rovněž uděleny ceny za celoživotní dílo. Prvními laureáty tohoto ocenění se stali fotograf a pedagog Slezské univerzity v Opavě profesor Jindřich Štreit a zpěvačka Marie Rottrová.

Jantarové schodiště slávy je společným projektem společnosti ProJantar, organizátora Moravskoslezských kulturních Cen Jantar, a Dolní oblasti Vítkovice. „Je nám ctí, že hlavní poctou pro tyto významné osobnosti je vedle samotné Ceny Jantar jejich zařazení na Jantarové schodiště slávy na Bolt Tower, tedy na Vysoké peci č. 1 u nás v Dolních Vítkovicích,“ říká výkonný ředitel DOV Petr Koudela. Každý rok podle něj přibudou dvě hvězdy se jmény dvou umělců, kteří se stali laureáty moravskoslezské kulturní ceny za celoživotní přínos pro kulturu.

Jindřich Štreit při předávání Ceny Jantar v březnu 2019. Foto: archiv Ceny Jantar Jindřich Štreit při předávání Ceny Jantar v březnu 2019. Foto: archiv Ceny Jantar

Marie Rottrová při předávání Ceny Jantar v březnu 2019. Foto: archiv Ceny Jantar Marie Rottrová při předávání Ceny Jantar v březnu 2019. Foto: archiv Ceny Jantar

„Po skončení prvního ročníku se nás řada lidí ptala, proč kromě výročních cen nevyhlašujeme i ceny za dlouhodobou uměleckou práci. Proto jsme se rozhodli, že každý rok udělíme dvě ceny pro umělce, kteří svou celoživotní tvorbou překročili hranice Moravskoslezského kraje i České republiky, jsou nezpochybnitelnými autoritami ve svém oboru a jejich tvorba se stala součástí našeho národního kulturního dědictví,“ říká Aleš Honus ze společnosti ProJantar.

Hvězdy se jmény Jindřicha Štreita a Marie Rottrové budou odhaleny ve středu 16. října ve 14 hodin za osobní účasti obou oceněných. K umístění jmen osobností pořadatele inspiroval hvězdný chodník Hollywoodu. Na ochozu ostravského Bolt Toweru budou umístěny plakety ve tvaru hvězdy se jménem jednotlivých laureátů. Každý rok by se počet “hvězdných jmen“ mohl rozrůstat. Autorkou návrhu plakety je sochařka Šárka Mikesková, která je současně i tvůrkyní sošky představující Cenu Jantar, a kterou si ocenění odnesli v březnu ze slavnostního vyhlášení v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice.

Podle informace zveřejněné na stránkách Ceny Jantar, si bude veřejnost moci Jantarové schodiště slávy prohlédnout jako součást návštěvnického okruhu Bolt Tower

Pozvánka na akci. Foto: archiv Ceny Jantar Pozvánka na akci. Foto: archiv Ceny Jantar