Jsme hrdým partnerem diskusního fóra Meltingpot v rámci Colours od Ostrava!

• Martin Kůs
  • 09.07.2019
Slezská univerzita v Opavě se poprvé zúčastnila festivalu Colours od Ostrava v roce 2016; ve stejném roce se pod křídly jednoho z největších a nejpestřejších hudebních festivalů ve střední Evropě poprvé konalo i diskusní fórum, pro který byl vybrán velmi přiléhavý název Meltingpot (tavicí kotlík).

Festival samotný asi není třeba dlouze představovat; za dobu svého vývoje se stal fenoménem, který zlomil do té doby nepříliš lichotivé mínění o Ostravě coby pohrobka doby uhelné a přitáhl k ní zraky a pozornost kulturního světa. Zakladatelce a ředitelce festivalu Zlatě Holušové by za tento počin mělo město Ostrava postavit sochu, ale když si vzpomenu, jak dopadla ta Věry Špinarové, tak asi raději ne…

Vraťme se k diskusnímu fóru Meltingpot, které se letos tedy bude konat již počtvrté. Na devíti tematicky zaměřených scénách Meltingpotu vystoupí 150 inspirativních řečníků z více než 20 zemí světa a ze všech oblastí lidského myšlení - vědy, umění, osobnostního rozvoje, politiky, médií, filozofie i třeba cestování. A Slezská univerzita se letos poprvé stala partnerem této názorové platformy! Spojovacím můstkem je osobnost Mgr. Moniky Horsákové, vedoucí oddělení audiovizuální tvorby (AVT) Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Ta s festivalem spolupracuje již 6. rokem a díky ní se k reálné práci ve fascinujícím prostředí festivalu v neméně fantastických industriálních kulisách oblasti Dolních Vítkovic dostanou i studenti Slezské univerzity. Pro ně jde o neocenitelnou praxi a zkušenost, pro festivalový štáb a veřejnost jasný signál o odborné erudici našich studentů i pedagogů. Už v minulých letech univerzitní štáb složený z pedagogů a studentů pořizoval oficiální fotografie a natáčel oficiální aftermovie, záznamy vybraných debat či některých koncertů, letos bude mít na starosti (a hlavně zodpovědnosti!) projekt Voices of Meltingpot, tedy filmové výpovědí výjimečných řečníků tohoto unikátního diskusního fóra (na trailer loňských „Hlasů“ se můžete podívat zde)

Monika Horsáková není jediným jménem ze Slezské univerzity, které je s festivalem spojeno, byť je z naší alma mater na festivalu zřejmě pracovně nejvytíženější – kromě vedení filmového štábu rovněž dramaturgicky připravuje scénu Czech Stories a Slow Culture Atelier a dále jeden den na Alarm Stage. Hlavním produkčním Meltingpotu je Mikuláš Odehnal, rovněž z oddělení AVT. Na festivalu se setkáte také s autorským čtením básníka a literárního historika Jakuba Chrobáka z Ústavu bohemistiky a knihovnictví, který také povede workshop tvůrčího psaní. Další pedagog ústavu, Miroslav Zelinský, se na Meltingpotu již tradičně ujme role moderátora.

A chybět nebude ani stánek Slezské univerzity! O polovinu větší než vloni, s živým maskotem a zastoupením všech čtyř součástí, tedy poprvé i Obchodně podnikatelské fakulty! Přijďte se podívat, vyzkoušet si simulaci účinků alkoholu a jiných drog, řízení auta nebo zachránit život (s Fakultou veřejných politik), ovládat robota, zažít virtuální realitu a pozorovat černou díru (s Filozoficko-přírodovědeckou fakultou), hravě si poradit s financemi (s Obchodně podnikatelskou fakultou) či polaškovat s mozkovými závity matematickými hlavohříčkami (pochopitelně s Matematickým ústavem).

Zkrátka, pro každého budeme mít v rámci festivalu něco; pro naše studenty a absolventy také možnost vyhrát celofestivalový volný vstup pro sebe i partnera zadarmo (více na univerzitním facebooku), pro zaměstnance zvýhodněné vstupné (více v Časově omezených nabídkách v menu Zaměstnanec na intranetu). Těšíme se na všechny, kteří si to s námi přijdou zkusit zažít JINAK.

Nový obrázek