Film našich studentů získal 1. místo na mezinárodním filmovém festivalu!

  • Karin Martínková
  • 14.12.2022
Téměř dva roky uběhly od premiéry dokumentu Do Chile za zatměním Slunce a snímek slaví další velký úspěch! Populárně-naučné road movie v režii studenta navazujícího magisterského programu Multimediální techniky Jiřího Dobrého si z Mezinárodního festivalu outdoorových filmů (MFOF) odnáší 1. místo v kategorii cestopisný film.

Jan Polák – studentská redakce Slezské univerzity

 Po téměř dvouměsíčním filmovém maratonu se fanoušci jubilejního 20. ročníku Mezinárodního festival outdoorových filmů dočkali vyhlášení výsledků. Organizátoři v sobotu 10. 12. vyhlašovali první tři místa ve čtyřech kategoriích – dobrodružný a extrémní sportovní film, horský a horolezecký film, dobrodružný vodní sportovní film a cestopisný film. V té poslední zanechala svou stopu také Slezská univerzita v Opavě (SU). Za snímek Do Chile za zatměním Slunce si z galavečera student SU Jiří Dobrý (režie) v doprovodu členů štábu, spolužáka Jiřího Malíka (střih) a absolventa SU Ondřeje Smékala (kamera), odnesl diplom za 1. místo. Samotný galavečer bylo možné sledovat živě na webu TV Noe.

Po dvou letech se tak snímek dostává znovu do povědomí veřejnosti. Pozitivní emoce neskrývá ani samotný režisér Jiří Dobrý: „Pocity jsou samozřejmě fantastické. Zejména proto, že jsme poprvé předvedli film ve skutečně velmi konkurenčním prostředí mezinárodního filmového festivalu. Na festival bylo podle pořadatelů přihlášeno přes 1000 filmů, takže konkurence byla obrovská a profesionální.“ Do Chile za zatměním Slunce není jediný snímek Jiřího Dobrého, který se zabývá zatměním. V tuto chvíli se snaží dokončit práci na filmu z Kanárských ostrovů, kam štáb vyrazil taktéž za zatměním měsíce. „Koncept bude podobný, ale druhým nosným tématem budou energie, obnovitelné zdroje a elektromobilita. Trošku kontroverzní témata, ale až bude film venku, určitě uvidíte, že se nebráníme podívat na obě strany mince. Už nyní víme, že jej také přihlásíme na festival outdoorových filmů,“ doplňuje Dobrý. 


Zleva: Ondřej Smékal, Jiří Malík, Jiří Dobrý a předávající cestovatel a popularizátor vědy Petr Horký, se kterým se filmový štáb hned dohodl na spolupráci na dalších projektech.  (Zdroj: archiv Jiřího Dobrého) Zleva: Ondřej Smékal, Jiří Malík, Jiří Dobrý a předávající cestovatel a popularizátor vědy Petr Horký, se kterým se filmový štáb hned dohodl na spolupráci na dalších projektech. (Zdroj: archiv Jiřího Dobrého)
Vítězná trofej (zdroj: archiv Jiřího Dobrého) Vítězná trofej (zdroj: archiv Jiřího Dobrého)

Vítězný snímek by ovšem nevznikl bez podpory fanoušků, a hlavně naší alma mater. „Děkujeme hlavně Slezské univerzitě a všem jejím složkám, které se podílely na tom, že jsme mohli film zrealizovat. Je to filmařská prvotina jak pro mě, tak pro některé mé kolegy, takže je to šikovný start. Slezská univerzita může film kdykoliv vysílat například v univerzitním kině na Hauerce a věřím, že toho brzy využije a nějakou projekci v brzkých týdnech uvidíme. Jmenovitě bych musel poděkovat obrovskému množství lidí, které jsme vyjmenovali v titulcích filmu. Takže to berte jako výzvu. Zároveň ale patří dík fanouškům Dobré vědět na Youtube a na Startovači, kteří nám umožňují posouvat se dál,“ říká Jiří Dobrý, které také věří, že Dobré vědět, další úspěšný projekt autorské dvojice Dobrý – Malík zabývající se popularizací vědy, bude i nadále fungovat v kooperaci s SU, která pro něj bude vždy tou institucí, která celý projekt již v jeho rozjezdu podpořila a nadále podporuje.

 

Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní putovní přehlídka outdoorových filmů. Za devatenáct let své existence se stal ve své podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale také na světě. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné. 

 Studijní program Multimediální techniky Slezské univerzity si klade za cíl připravit samostatné tvůrce audiovizuálních děl, kteří budou rozumět komunikované problematice především z oblasti fyziky/astrofyziky s tím, že část studentů bude směřovat svou tvorbu ke komunikaci a popularizaci vědy. Absolventi studia budou schopni pořídit vlastní filmový materiál, fotografie, zvukové nahrávky a budou umět tyto materiály dokončit ve finální audiovizuální (multimediální) produkt.

Více o studijním programu

Podat přihlášku