Na Slezské už PETkám odzvonilo! Točte vodu zdarma!

  • Lenka Kendeová
  • 19.09.2022
Slezská univerzita již v minulém akademickém roce pro své studenty a zaměstnance dohodla do čtyř svých budov instalaci zdrojů čerstvé, mikrofiltrované vody, kterou si lze natočit z automatů Filtermac do vlastní láhve, a vyloučit tak ze své spotřeby mnoho kilogramů plastů z PET lahví. Od nového akademického roku 2022/23 se univerzita pro své studenty rozhodla pomoci dotovat možnost čerpání této prvotřídní vody tak, aby byla pro studenty zdarma.

Autor: Adam Poštolka

Je to tak; od 19. září 2022 mohou zaměstnanci, a nově také studenti Slezské univerzity zdarma do své lahve či jiné nádoby natočit až 3 litry vody denně!

Voda je pro někoho samozřejmostí, pro mnohé však často nedosažitelným luxusem. Péče o životní prostředí a boj o udržení podmínek pro život na Zemi pro nás i naše potomky je seriózním celosvětovým tématem. Oceňujeme, že otázka uhlíkové stopy není lhostejná především mladým lidem, jejichž názor bude pro budoucnost naší planety rozhodující.

Obrovský nadbytek plastů je globálním trendem, a proto se Slezská univerzita již před časem vyšla vstříc potřebám dneška a vstoupila do společného projektu Filtermac instalacemi filtrovacích stanic ve svých nejfrekventovanějších budovách (instalace filtrovací stanice v budově Matematického ústavu/rektorátu se připravuje). Nově však vedle zaměstnanců budou moci benefit vody zdarma čerpat také všichni studenti! Věříme, že tím zvýšíme motivaci k odpovědnějšímu způsobu uvažování o ekologických otázkách na celé naší alma mater. Ostatně, sama univerzita v této problematice začíná připravovat svou dlouhodobou strategii, ve které jsou filtrovací stanice jen prvním, i když velmi podstatným, krůčkem.

Proč Slezská univerzita k hrazení vody pro své studenty přistoupila?  

Pokud by jeden student pro svou potřebu zkonzumoval obsah jen jedné 1,5l PET láhve denně, spotřebuje ročně až 365 PETek o celkové váze až 11 kg plastu. Propočítáme-li spotřebu jen na Slezské univerzitě, pak vynásobeno průměrným počtem 5000 studentů a pracovními dny dojdeme k ohromujícímu číslu více než 33 tun plastu za jeden desetiměsíční akademický rok, které takto můžeme ušetřit. O významu motivace a vedení k ekologicky šetrnému způsobu myšlení ani nemluvě.

 Naštěstí Filtermac už na univerzitní půdě v České republice využívá více než 100 tisíc lidí. Provozovatelé Filtermaců uvádějí, že díky jejich systému se ročně ušetří na 7 miliónů PET lahví!

Další výhody pití z vody z Filtermacu: 

·         K dispozici je perlivá i neperlivá, vždy chlazená voda,

·         filtrovací stanice z vody odstraňuje chlor, pachy, bakterie a nečistoty (0,2 mikronu),

·         voda ve filtru nestojí – je napojený na vodovodní řad,

·         přístroj zajišťuje automatické, pravidelné proplachování, 

·         pro filtrovací stanice je zajištěna 100% péče – pravidelně se provádí servis,

·         splňuje přísná kritéria Státního zdravotního ústavu.



Navíc:

  • Šetříte přírodu – nekupujete PET lahve
  • Díky aplikaci máte přehled o svém pitném režimu i ušetřených PETkách 
  • Šetříte svoje peníze i zdraví

 Ještě více se o Filtermacu můžete dozvědět na www.filtermac.com.

Návod pro studenty a zaměstnance na odběr vody zdarma je dostupný v intranetové části webu po přihlášení, a to pod záložkou student/zaměstnanec.


(Zdroj: archiv Filtermac) (Zdroj: archiv Filtermac)
(zdroj: archiv Slezské univerzity) (zdroj: archiv Slezské univerzity)