Oslavte Mezinárodní den studentstva společně s rektorem SU

• Jiří Kubza
  • 11.11.2021
Listopad je každoročně měsícem kouzelným. Nejenže jeho začátkem vzpomínáme na ty, kteří už nejsou mezi námi a pomalu se připravujeme na vánoční svátky, ale 17. listopad 1989 je magickým datem pro československou a později českou historii. Tehdy se do českých životů vrátila naděje na to nejcennější, co každý z nás vedle zdraví má, na svobodu.

Autor: Jakub Plaskura

Slezská univerzita si každoročně v listopadu připomíná Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Zmíněné datum je v našich kalendářích vždy vyznačeno tučným písmem. Na mnoha místech republiky bude jistě docházet k pietním aktům a na Slezské univerzitě jdeme příkladem.

Přijďte 17. listopadu v 10.30 zapálit svíčku na počest svobody a demokracie společně s rektorem Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavlem Tulejou, Ph.D. k památníku Srdce studentstva, který naleznete u budovy Fakulty veřejných politik z boční strany na Mírové ulici. A co, že je Srdce studentstva? Památník, který byl odtajněn Oddělením komunikace Slezské univerzity v roce 2019 na počest všech studentů, kteří se měrou vrchovatou podíleli na tom, aby Česká republika byla svobodnou zemí. Nesmíme totiž zapomínat, že právě studenti byli zásadním hybatelem událostí na podzim 1989. Více o Srdci studentstva se můžete dočíst v archivním článku.

Památník Srdce studentstva během slavnostního aktu v roce 2019 (Zdroj: archiv SU) Památník Srdce studentstva během slavnostního aktu v roce 2019 (Zdroj: archiv SU)

Přítomen bude také pěvecký sbor Slezské univerzity pod vedením sbormistryně Mgr. Vladimíry Jaškové. Těšit se můžete například na píseň Vladimíra Mišíka Láska je jako večernice, která se stala jedním z hudebních symbolů Sametové revoluce. Vítáni jsou všichni studenti, pedagogové, pracovníci naší školy i široká veřejnost. Dokažme, že nezapomínáme na tradice a ctíme svobodu.