Slezská univerzita v Opavě adoptovala svůj symbol – orlici

• Martin Kůs
  • 22.10.2018

OSTRAVA, OPAVA - Slezská univerzita v Opavě se dnem 20. 10. 2018 stala hrdým rodičem samice orla královského. Tak takový nápis zdobí od soboty voliéru páru orlů královských v ZOO Ostrava.

Protože má ve svém znaku univerzita orlici, jež symbolizuje odkaz k hrdosti a tradicím historického území Slezska, rozhodla se Slezská univerzita v Opavě jeden ze svých symbolů zhmotnit do podoby adopce orlice. Po domluvě s vedením ZOO Ostrava byla vybrána samice orla královského. Právě v ní byly shledány ony atributy, které bude symbolizovat - nenápadnou sílu, odvahu i hrdost, s jakou tento opeřenec vládne vzduchu.

Akt adopce orlice se uskutečnil v sobotu 20. října od 14 hodin přímo u voliéry páru orla královského, kam byli vedením univerzity pozvání všichni studenti a zaměstnanci i se svými nejbližšími. Ti se i přes chladné deštivé počasí sešli v hojném počtu. Vyslechli slova rektora Slezské univerzity Pavla Tuleji i ředitele ostravské ZOO Petra Čolase, byli svědky odhalení informační destičky na voliéře orlů nebo zhlédli ukázky krmení dravců komentované ošetřovatelkou Renátou Halfarovou.

FOTOGALERII Z ADOPCE ORLICE NAJDETE ZDE

Orel královský (Aquila heliaca) je považován za nejvzácnějšího dravce České republiky, na jejímž území se zahnízdil teprve v poměrně nedávné době - od 90. let 20. století (!) Ačkoliv působí ve srovnání s většími druhy nenápadně, pyšní se rozpětím křídel až 200 cm. Svá hnízda používá mnoho let a každým rokem je přistavuje… V Červeném seznamu IUCN je tento dravec veden v kategorii „zranitelný“. Je ohrožen zejména rušením při hnízdění, kladením otrávených návnad, pytláctvím a nelegálním obchodem.