MMT na AFO 2024

• Lucie Dospivová
  • 13.05.2024
Academia Film Olomouc 23.-28.4.2024 je mezinárodní festival populárně-vědeckých filmů, který pořádá Univerzita Palackého v Olomouci již od roku 1966. Jde o jedinečný festival v České republice, který každoročně hostí významné osobnosti z řad nejen filmových tvůrců, ale především vědce a vědkyně z různých koutů světa. A studenti našeho studijního programu Multimediální techniky jsou často jeho součástí!

Autor: Ivana Martáková

Studenti a pedagogové studijního programu Multimediální techniky jsou pravidelnými účastníky festivalu, jakožto klíčového českého filmového festivalu orientujícího se na vědecké filmy a popularizaci. Již poněkolikáté měl studijní program Multimediální techniky příležitost v rámci festivalového programu prezentovat práce svých studentů. Letos především díky snímku Historické Jesenicko ve 3D, který byl vybrán do Česko-slovenské soutěže a promítán dvakrát v rámci hlavního festivalového programu. Režisér snímku, student Miroslav Tomek, se s námi podělil o své dojmy:

„Jsem pravidelný návštěvník festivalu, takže mě hodně potěšilo, když jsem se dozvěděl, že vybrali můj bakalářský film Historické Jesenicko ve 3D do Česko – slovenské soutěže. Před projekcí jsem byl lehce nervózní z počtu diváků. Přijeli se podívat i někteří studenti a pedagogové MMT a ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka. Po filmu následovala debata, které se zúčastnil také scénárista filmu historik Jan Petrásek. Divácké dotazy směřovaly především k tvorbě filmu a dalším možným projekcím v Česku i zahraničí. Celkově můžu zhodnotit festival za skvělý start pro film a jako inspiraci k tvorbě do dalších let. Teď nezbývá než začít pracovat na dalším projektu, abych jej stihl přihlásit na další, jubilejní, 60. ročník Academia Film Olomouc.“

Další festivalovou účastí za Multimediální techniky v doprovodném programu byla, ve spolupráci s pedagogy a studenty Univerzity Palackého, prezentace a diskuze k analýze čtyř následujících filmů: Do Chile za zatměním Slunce (režie: Jiří Dobrý), Fantastická terapie (režie: Anna Rotreklová), Karel Schinzel: Člověk, který obarvil svět (režie: Maksym Tkachenko) a  Petr Bezruč – Ještěr od Lysé hory (režie: Marie Bednářová).

Studenti v průběhu festivalu také natáčeli besedy, diskuze, rozhovory se zajímavými hosty či vlastní dojmy z festivalu.

V roce 2025 se koná již 60.ročník AFO, a tak se už nyní těšíme na další počiny našich studentů, které budou třeba stejně jako film od Miroslava Tomky vybrány do některé z hlavních festivalových soutěží!

Promítání filmu Historické Jesenicko ve 3D, autor Miroslav Tomka (uprostřed). Promítání filmu Historické Jesenicko ve 3D, autor Miroslav Tomka (uprostřed).
Promítací sál na AFO 2024. Promítací sál na AFO 2024.
AFO 2024. AFO 2024.
Studenti MMT na AFO 2024. Studenti MMT na AFO 2024.