• 14.01.2022

Ohlédnutí za rokem 2021 a červí díra v Dobré vědět

Vědecké zajímavosti, fyzikální zákonitosti i novinky z vesmírného dění ani letos neuniknou hledáčku týmu Jirky Dobrého a spol. v jejich projektu popularizujícím vědu. Senzací posledních dnů je téma záhadného záření, které analyzují vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě. Nový díl série Dobré vědět prozradí více. A co bylo nového v dalekých i blízkých galaxiích za celý minulý rok? Odtajní 16. díl pořadu SpaceCam. Trháky nabité vesmírnou tematikou by vám neměly uniknout.
  • 07.01.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Záhadné záření přivádí opavské fyziky k úvahám o paralelních vesmírech

Opavští fyzikové ve spolupráci se zahraničními vědci studují doposud nevysvětlené vlastnosti proměnného rentgenového záření pocházejícího z blízkosti superhmotných černých děr. Toto záření je vysíláno ze zóny, kde ještě může uniknout z vlivů silné gravitace, a podle výpočtů mohou pozorované frekvence oscilací vznikat jen u méně hmotných černých děr. U těch velice hmotných se pozorované frekvence „hvězdných“ oscilací záření s teorií významně rozcházejí. Jedním z vysvětlení je, že záření pochází z okolí červí díry – mostu k paralelnímu vesmíru.
  • 22.12.2021

O slunovratu s Fyzikálním ústavem v Unisféře

V prostorách Unisféry na Fyzikálním ústavu SU se konala premiéra přednášky RNDr. Tomáše Gráfa, Ph.D. s názvem Povídání o slunovratu. Jak už samotný název napovídá, hlavním tématem byl slunovrat a vše s ním spojené. Přednáška byla určena jak pro studenty, tak i pro širokou veřejnost, takže se jí mohl zúčastnit opravdu každý.
  • 16.12.2021

Dovolená s Albertem: dokument v režii studentky MMT Kataríny Huterové v České televizi

"Dej každému dni příležitost, aby se stal nejkrásnějším dnem tvého života.“ Tento citát dokonale vystihuje životní elán a radost svérázného moravského včelaře Václava Březiny, kterému pro jeho vzhled podobný Einsteinovi nikdo neřekl jinak než Albert. Studentka Multimediální tvorby na Slezské univerzitě Katarína Huterová se stala režisérkou dokumentu o tomto výjimečném muži, na kterém se podíleli i její kolegové z oboru MMT. Snímek měl premiéru 14.12.2021 na ČT2, ale nezoufejte, protože si jej můžete přehrát kdykoliv na webu, případně bude ještě minimálně ve dvou reprízách k vidění v televizi.
  • 15.12.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Video a zajímavé výsledky z expedice za zatměním Slunce nad Antarktidou

V sobotu 4. prosince 2021 se odehrálo jediné letošní úplné zatmění Slunce (a také jediné do dubna 2023). Pás úplného zatmění tentokrát procházel na území prakticky nejhůře dostupné oblasti na světě – na šestém kontinentě, v Antarktidě. A z Fyzikálního ústavu v Opavě se za ním vypravil Petr Horálek, který během expedice pořídil několik zajímavých fotografií a záznamy pro dokumentární tvorbu studentů Multimedálních technik FÚ v Opavě. Nyní přinášíme rozhovor s Petrem Horálkem natočený krátce po návratu do Evropy a také zajímavé fotografické výsledky.
  • 14.12.2021

Virtuální dny otevřených dveří Fyzikálního Ústavu

Z důvodu protiepidemických opatření vás opět zveme na Dny otevřených dveří pouze Online a to ve středu 15.12
  • 09.12.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Fyzikální ústav v Opavě má 2 nové doktorky!

Dne 7. 12. 2021 úspěšně obhájily své disertační doktorské práce Mgr. Kateřina Klimovičová, Ph.D. a Mgr. Gabriela Urbancová, Ph.D., gratulujeme!
  • Debora Lančová
  • 05.12.2021

Za zatměním Slunce až nad Antarktidu

V sobotu 4. prosince 2021 se odehrálo jediné letošní úplné zatmění Slunce (a také jediné do dubna 2023). Pás úplného zatmění tentokrát procházel na území prakticky nejhůře dostupné oblasti na světě – na šestém kontinentě, v Antarktidě. A z Fyzikálního ústavu v Opavě se za ním vypravil Petr Horálek.
  • 01.12.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Opavští fyzikové studují, jak ochránit lidstvo před nebezpečným zářením černých děr a využít jej v jeho prospěch

Superhmotné černé díry mohou být dobrým sluhou, ale rovněž i velmi zlým pánem pro možné civilizace v celé Galaxii. Nová studie opavských fyziků poukazuje na tři typy produkce energie v blízkosti černých děr, tj. tři varianty tzv. Penroseova procesu. Z těchto procesů by bylo možné v budoucnu těžit obrovské množství energie; stejné procesy mohou ale vést k fatálnímu úniku silné radiace a ohrožení života v jakékoliv galaxii. Fyzikové z Opavy tedy studují nejen možnosti využití tohoto gigantického zdroje energie, ale i to, jak zjistit možný unik energie a ochránit civilizaci.
  • David Slosarczyk
  • 08.11.2021
  • Matematický ústav v Opavě

Czech Mars Society