• 06.05.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Prohlédněte si prostory Fyzikálního ústavu a Filozoficko-přírodovědecké fakulty online

Nyní se k nám můžete podívat z pohodlí vašeho domova. V rámci projektu ESF Restart vytvořili studenti oboru Multimediální techniky virtuální prohlídky budov na Bezručově náměstí 13 a Hauerově 4.
  • Radim Šlezingr
  • 06.05.2021

Aktualizováno! Mimořádné upozornění rektora Slezské univerzity

Upozorňujeme studenty, že k dosavadním vydaným opatřením začala platit povinnost testování na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 u těch studentů, kterým je v rámci rozvolňování protiepidemických opatření umožněn od 26. dubna 2021 návrat do prostor Slezské univerzity. Testování studentů se bude provádět formou asistovaného samotestování.
  • Radim Šlezingr
  • 27.04.2021

„Do Chile za zatměním Slunce“ soutěží na 56. ročníku Academia Film Olomouc

Budou tomu už dva měsíce, kdy měl online premiéru dokumentární film Jiřího Dobrého a spol. – Do Chile za zatměním Slunce. Dnes začíná 56. ročník mezinárodní festival populárně vědeckých filmů Academia Film Olomouc (dále AFO), na kterém bude road movie studentů Slezské univerzity bojovat o cenu za nejlepší česko-slovenský populárně vědecký dokumentární film.
  • 26.04.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Aktuální pravidla dle rozhodnutí rektora

Rozhodnutím rektora č. 11/2021 jsou studentům bez příznaků COVID-19 povoleny individuální konzultace a zkoušky do 10 osob. Pokud budou v době zkoušky přítomni více jak 2 lidé, musí studenti:
  • 19.04.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Ve čtvrtek a v pátek vrcholí meteorický roj Lyridy. Následovat je bude „superúplněk“

Ve čtvrtek 22. a v pátek 23. dubna časně ráno bude možné vyhlížet nejvíce meteorů z každoročního meteorického roje Lyridy. Tyto lidově zvané „padající hvězdy“ jsou v zemské atmosféře způsobené zánikem ledo-prachových částic uvolněných z jádra komety C/1861 G1 (Thatcher). Během maxima lze uzřít 10-15 meteorů na tmavé obloze daleko od velkých měst a škodlivého světelného znečištění, vždy v časných ranních hodinách před rozbřeskem. O necelý týden později nás také čeká jeden ze dvou úhlově největších úplňků v roce.
  • 16.04.2021

Virtuální dny otevřených dveří Fyzikálního Ústavu

Ve dnech 21. a 28. Dubna Vás zveme na virtuální den otevřených dveří Fyzikálního ústavu v Opavě.
  • 05.04.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Češi zrekonstruovali slavný záběr „Einsteinova“ zatmění Slunce. Snímek byl oceněn i v NASA

V pondělí 5. dubna 2021 publikovala Asociace univerzit pro výzkum vesmíru NASA jako prestižní Geovědecký snímek dne fotografii s názvem „Obarvené Einsteinovo zatmění“, jehož spoluautory jsou Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě a prof. Miloslav Druckmüller z Vysokého učení technického v Brně. S využitím moderních výpočetních metod zpracování obrazu se pokusili „oživit“ snímek zatmění Slunce z 29. května 1919, který vedl k potvrzení Einsteinovy obecné teorie relativity. Lidé tak po více jako 100 letech mohou poprvé zhlédnout, jak tento úkaz vypadal v barvách a jaké nezvyklé jevy obklopovaly zakryté Slunce.
  • Debora Lančová
  • 16.03.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Zapojte se s opavskými fyziky do hledání tajemné látky ve vesmíru

Už od konce srpna roku 2016 probíhá mezinárodní projekt CREDO (Cosmic-Ray Extremely Distributed Observatory), na jehož realizaci se mimo jiných podílejí také vědci z Fyzikálního ústavu v Opavě. Projekt je zaměřený na detekci kosmického záření a hledání tajemné “skryté látky” (nebo též “temné hmoty”) ve vesmíru. Rozklíčování její záhady by mohlo být na dosah za pomoci co nejširší veřejnosti po celé planetě, protože k detekci prchavých částic, které skrytou látku provázejí, si vystačíte s aplikací na svém chytrém telefonu.
  • 12.03.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Proběhla akce "International Masterclasses"

Akce nazvaná "International Masterclasses: Hands on Particle Physics" probíhá v Opavě už několikátým rokem. Každoročně se v jarních měsících sjedou studenti středních škol do Opavy a absolvují sérii přednášek, diskuzí a praktických cvičení, které jsou zaměřené na teorii a praxi částicové fyziky. Akce probíhá ve spolupráci s odborníky z CERNu, skupinou IPPOG, TU Dresden a dalšími institucemi. Studenti analyzují reálná data z různých experimentů pocházejících z urychlovače LHC a dalších světových laboratoří. Loni byla akce zrušena kvůli pandemii COVID-19 a letos byla ze stejného důvodu přesunuta do online prostředí. Zeptali jsme se dr. Josefa Juráně, jednoho z pořadatelů, jak akce letos probíhala.
  • 04.03.2021
  • Staženo dne 29.03.2021

Vyhlášení výběrového řízení programu Erasmus+

Do 29. března 2021 do 12 hodin mohou studenti podávat přihlášky do Výběrového řízení programu Erasmus+ na akademický rok 2021/2022.