• 25.05.2022

Finále Astronomické olympiády opět na Fyzikálním ústavu v Opavě

Letošní ročník Astronomické olympiády v kategorii CD již zná své vítěze. Ve dnech 11. až 13. května 2022 proběhlo po přestávce způsobené pandemií nemoci Covid-19 opět prezenčně na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě ústřední kolo Astronomické olympiády v kategorii CD. Ve finále zvítězil Lukáš Linhart z Gymnázia Petra Bezruče ve Frýdku-Místku.
  • 09.05.2022

Memorandum o vzájemné spolupráci

Dne 16.5.2022 podepsali společně ředitel Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě profesor Zdeněk Stuchlík a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity docent Rastislav Maďar Memorandum o vzájemné spolupráci. Spolupráce bude probíhat v oblastech 3D a virtuální realita, modelování parametrů tkání, zpracování medicínských obrazů a robotika. Zahájení spolupráce komentuje profesor Stuchlík takto "My fyzikové se zabýváme rentgenovskými a gama obrazy akrečních disků kolem černých děr, kolegové medici zkoumají tyto obrazy v případě lidských těl. Bude tedy užitečné, abychom si vyměňovali zkušenosti získané při našich výzkumech."
  • 04.05.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Opavští fyzikové měří „obezitu“ neutronových hvězd. Navazují na výzkum legendárního Kipa Thorna

Opavští fyzikové se kromě černých a červích děr věnují výzkumu i dalších mimořádně kompaktních objektů ve vesmíru. Jedním z nich jsou neutronové hvězdy – mimořádně husté pozůstatky po vzplanutích supernov, které jsou tvořeny velmi hustou látkou složenou převážně z neutronů. V nedávné vědecké práci se zaměřili na poměrně nově zkoumanou vlastnost – míru kompaktnosti blízko jejího povrchu, kterou obrazně nazvali pracovně „obezitou“. Navazují tak na výzkum legendárního astrofyzika Kipa Thorna, který se proslavil mj. tím, že se podílel na scénáři filmu Interstellar z roku 2014.
  • Karin Martínková
  • 20.04.2022

Přednáška v Unisféře odhalila část našeho nekonečného vesmíru

Láká vás myšlenka rychlého cestování? Nemyslím tím přejít trasu z Prahy do Opavy za dvě hodiny. Mám na mysli mnohem větší vzdálenosti, klidně až na konec vesmíru! Přesně to je teorií dosud neobjevených vesmírných objektů – červích děr, které mají být jakousi zkratkou v mezi dvěma místy v zakřiveném časoprostoru. Jak zjistíte, že se na takovou červí díru díváte, a mnohem více prozradil prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc., ve své přednášce “Černá nebo červí? Existují v našem vesmíru červí díry?”.
  • Jiří Kubza
  • 08.04.2022

U příležitosti Noci vědců se poprvé hledá Česky vševěd. SU bude u toho!

Noc vědců je akcí, která v jeden večer po celé České republice oživí stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník jen tak nedostane. Návštěvníci budou moci nahlédnout do laboratoří, přednáškových místností a zhlédnout dechberoucí experimenty. Letošní ročník Noci vědců poškádlí všechny naše smysly a Slezská univerzita u tohoto svátku vědy a techniky nebude chybět. V letošním roce přicházejí organizátoři Noci vědců s novou soutěží, kde se hledá nejlepší popularizátor nebo popularizátorka české vědy – Český vševěd, kam naše univerzita vyšle želízko v ohni v podobě studenta SU a popularizátora vědy a techniky Jiřího Dobrého.
  • 07.04.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Fyzikální ústav v Opavě a Astronomický ústav AV ČR v Praze zvou na výstavu v ostravském Světě techniky

Co má společného Astronomický ústav AV ČR, profesor fyziky a umělecký fotograf Zdeněk Stuchlík, astrofotograf Petr Horálek a vesmírné rentgenové dalekohledy? Vnímání času! Fyzikální ústav v Opavě a Astronomický ústav AV ČR vás zvou na společnou výstavu fotografií s názvem „Relativita času“, kde se také dozvíte, na jakých vesmírných misích se obě instituce podílejí a co díky nim budeme moci zjistit o extrémním prostředí v okolí černých děr a neutronových hvězd.
  • Jakub Plaskura
  • 07.04.2022

International Masterclasses na SU opět přilákaly mnoho středoškoláků

Proběhla vám hlavou někdy otázka, jak asi vypadá práce částicových fyziků? Středoškolští studenti měli možnost si ji vyzkoušet na vlastní kůži. Na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě se už sedmý rok po sobě uskutečnily International Masterclasses.
  • Jakub Plaskura
  • 03.04.2022

Vydejte se s novým dílem Dobré vědět ke hvězdám

Říká se, že když se člověk dívá na hvězdy, dívá se do minulosti. V naší galaxii existuje asi 400 miliard hvězd, které jsou od nás vzdáleny několik desítek nebo až stovek světelných let. V pojetí lidského vnímání trvá velmi dlouhou dobu, než k nám světlo z hvězd dorazí. Proto na noční obloze vidíme jen to, jak hvězdy vypadaly v minulosti. Vidíme je každý večer nad svými hlavami, přesto o nich ještě mnoho nevíme. Co je to tedy hvězda? Jak jsou velké a podle čeho je vědci dělí do různých kategorií? Nový díl pořadu Dobré vědět z dílny studentů Slezské univerzity je tady! Připoutejte se, protože se vydáváme na hvězdnou cestu vesmírem.
  • 01.04.2022
  • Staženo dne 13.04.2022

Den otevřených dveří dne 13. 4. 2022

Termín dne otevřených dveří, který proběhne tentokrát prezenčně, je naplánován na 13. 4. 2022 a to v čase od 10:00 do 18:30. Program DOD se bude odehrávat v těchto budovách: na Bezručově náměstí 13, na Hauerově 4 a Beethovenově 2.
  • 01.04.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Zahájení přijímání přihlášek do rigorózního řízení

Aktuální rigorózní řízení pro navazující magisterský studijní program Teoretická fyzika je vyhlášeno pro období 1. 4.—30. 6. 2022.