• Radim Šlezingr
  • 17.02.2021

Do Chile za zatměním Slunce. Blíží se premiéra filmu!

Úplné zatmění Slunce je naprosto unikátní úkaz. A to natolik, že mnoha profesionálním i amatérským astronomům stojí za to vypravit se kvůli jeho pozorování přes oceán. To se také stalo v polovině roku 2019 trojici tvůrců filmu Do Chile za zatměním Slunce. Jiří Dobrý, Jiří Malík a Ondřej Smékal ze Slezské univerzity strávili tehdy v Chile tři týdny a z jejich cesty vznikla road movie, která bude mít premiéru ve čtvrtek 25. února.
  • 16.02.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Černé díry jsou budoucí gigantický zdroj energie, tvrdí opavští astrofyzikové.

Ačkoliv futuristické, nikoliv fyzikálně nereálné: Největším zásobníkem k těžbě čisté energie ve vesmíru by mohly být supermasivní černé díry, které se nacházejí ve středu galaxií. Jak známo, ze samotných černých děr sice neunikne ani světlo, ale v těsném okolí těchto mimořádně hmotných kosmických těles by se energie dala těžit díky jejich rotaci. Na tuto možnost se zaměřili ve svém vědeckém výzkumu i astrofyzikové z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě – Martin Kološ, Arman Tursunov a Zdeněk Stuchlík.
  • 11.02.2021

Ve dnech 16. a 22. března proběhnou Informační schůzky o Erasmu+

Ve dnech 16. a 22. března 2021 proběhnou v učebně SM-UF od 13:00 Informační schůzky o výjezdech na Erasmus+, kde se zájemci o výjezdy z řad studentů mohou informovat o možnostech studia v zahraničí pro akademický rok 2021/2022.
  • 11.02.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Oslavte s námi Mezinárodní den žen a dívek ve vědě!

Na 11. února připadá každoročně Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Jelikož na Fyzikálním ústavu působí několik žen, a to jak na pozici odborných asistentů, tak doktorských studentů a také na všech dalších stupních, rozhodli jsme se některé z nich Vám dnes představit.
  • 08.02.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Poslechněte si přednášku o Sedmi perlách astronomie

V pátek 5. února 2021 se v rámci cestovatelského online festivalu „Kolem světa“ konala populárně naučná přednáška Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě o sedmi nejkrásnějších nebo nejpozoruhodnějších nebeských úkazech, o jaké by i naprostý laik neměl za svého života přijít. Záznam z povídání provázeného mimo jiné i autoskými snímky lektora a rovněž jeho vlastními autentickými zážitky, tipy či odpověďmi na zajímavé dotazy posluchačů můžete nyní zhlédnout online.
  • 08.02.2021
  • Staženo dne 19.02.2021

Zápis do letního semestru bude probíhat 15.–19. 2. 2021

Ve dnech 15. až 19. února 2021 bude v informačním systému IS SU probíhat zápis do letního semestru akademického roku 2020/2021 a to pro studenty programů akreditovaných na Fyzikálním ústavu v Opavě.
  • 04.02.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

27. ledna nás opustil dlouholetý kolega a přítel Pavel Bakala.

Pavel Bakala pracoval na Slezské univerzitě v Opavě od roku 2006 jako vědecký pracovník Ústavu fyziky a Výzkumného centra počítačové fyziky a zpracování dat. V letech 2012-2017 zastával funkci proděkana Filozoficko-přírodovědecké fakulty. Věnoval se zejména teoretické a počítačové fyzice, numerickému modelování dat a v neposlední řadě také popularizaci vědy. Opustil nás ve věku pouhých 52 let.
  • 03.02.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Startuje soutěž „Nekonečný vesmír“

Knihovna U Mokřinky ve spolupráci s Hvězdárnou barona Artura Krause Pardubice, Hvězdárnou Žebrák, Fyzikálním ústavem v Opavě, Slovenským zväzom astronómov, fotografy Danielou Rapavou, Tomášem Slovinským a s Českou astronomickou společností vyhlašují 7. ročník fotografické a výtvarné soutěže. Tentokráte na téma „Nekonečný vesmír“, určenou pro děti a mládež do 18 let. Téma otevírá možnosti a hlubokou inspiraci všem mladým fotografům, kreslířům, malířům a dalším grafickým umělcům. Příroda kolem nás, momentky s hvězdným nebem, západy a východy, roztodivné mraky, ale i nápadité vyjádření vlastního chápání vesmíru – to vše a určitě mnohem více si můžete představit pod tématem nejnovějšího ročníku tradiční populární mokerské fotosoutěže. (Tisková zpráva Knihovny U Mokřinky, Mokré, z 30. ledna 2021.)
  • 01.02.2021

Přihlaste se na DOD Fyzikálního ústavu přes náš online formulář

Ve dnech 3. 2. 2021, 18. 2. 2021 a 2. 3. 2021 pořádá Fyzikální ústav v Opavě pro uchazeče Den otevřených dveří (pozor, v termínu 3. 2. 2021 probíhá DOD pouze online).
  • Radim Šlezingr
  • 29.01.2021

Oslavte s námi 30. výročí založení Slezské univerzity!

Slezská univerzita je tady s námi letos už 30 let, což je pořádný důvod k oslavě! Tři dekády existence jedné z nejmladších veřejných vysokých škol v České republice si budete moci spolu s námi připomínat během celého letošního roku, pro který jsme pro vás připravili spoustu zajímavých akcí.