Mezinárodní spolupráce

ICRANet

Fyzikální ústav v Opavě spolupracuje s řadou institucí v České republice i v zahraničí. S vybranými institucemi má dokonce podepsánu smlouvu. Jednou z nejprestižnějších organizací, která mezi ně patří, je ICRANet (International Center for Relativistic Astrophysics Network), která sdružuje vědce v oboru astrofyzika a příbuzných oborech po celém světě. U jejího zrodu v roce 1985 stály takové osobnosti jako Remo Ruffini (University of Rome "La Sapienza"), Riccardo Giacconi (oceněný Nobelovou cenou za fyziku v roce 2002), Abdus Salam (oceněný Nobelovou cenou za fyziku v roce 1979), Paul Boynton (University of Washington), George Coyne (někdejší ředitel Vatikánské observatoře), Francis Everitt (Stanford University) a Fang Li-Zhi (University of Science and Technology of China).

ICRANet se podílí na organizování Marcel Grossman meeting, které se odehrává každé tři roky v jiné zemi (naposledy v roce 2018 v Římě), a které sleduje nejnovější poznatky v oborech "Theoretical and Experimental General Relativity", "Gravitation" a "Relativistic Field Theories".

Spolupráci se Slezskou univerzitu v Opavě posvětil profesor Ruffini svým příjezdem na konferenci RAGtime v roce 2019, kdy byla také podepsána smlouva o vzájemné spolupráci.

Smlouva s organizací ICRANet 1
Smlouva s organizací ICRANet 2
Smlouva s organizací ICRANet 3
Smlouva s organizací ICRANet 4