Prof. Falanga byl jedním z ředitelů International Space Sience Institute (ISSI) sídlícím ve Švýcarském Bernu, ale intenzivně se zapojoval do vědeckých aktivit i výuky v Opavě. Naše spolupráce začala kolem roku 2015 a zaměřovala se zejména na modelování rentgenových binárních systémů a pozorovatelného signálu z nich. Prof. Falanga se také podílel na výuce v magisterském studijním programu Observační fyzika vysokých energií, kde vedl semináře a část přednášek, ale také hostil studenty v Bernu.
Dále také spolupracoval s doktorskými studenty FÚ a ostatními vědeckými pracovníky, zejména z Centra počítačové fyziky a zpracování dat. Účastnil se také většiny konferencí a workshopů organizovaných v Opavě, a zval studenty a akademiky na workshopy na ISSI. Jeho velmi nečekaný odchod všechny hluboce zasáhl, a Fyzikální ústav tak přišel o významného zahraničního spolupracovníka, ale také kolegu a přítele.
V posledních letech se prof. Falanga podílel na vedení doktoranda Reného Šprni, který se s ním pravidelně potkával v Opavě i ve Švýcarsku. Na svého mentora vzpomíná takto:
“Maurizio byl člověk, který dokázal spojovat lidi skrz vědecké projekty do kterých byl zapojen. Byl plný pozitivní energie, vždy usměvavý a optimistický s osobitým smyslem pro humor. Dokázal druhé motivovat k činnosti a byl otevřený novým možnostem i nápadům. Byl neuvěřitelně sečtělý a jazykově velmi znalý. Na Mauriziovi mě fascinovalo, kolik toho dokázal zvládnout. Multitasking je prý pro člověka nemožný, ale on k němu rozhodně neměl daleko. Vždy zdůrazňoval, že dobrý vědec musí číst velké množství článků, aby byl v obraze a věděl, co už bylo uděláno, co je potřeba udělat a má smysl dělat dál. Učil mě neodkládat věci na později. Říkal: ‘Why later, if you can do it now, just do it.’
Nikdy nezapomenu na jednu obědovou diskuzi v ISSI, kdy zaměstnanci přemýšleli, jak by mohli využít rozpočet ISSI na vánoční večírek v místním kasinu. Maurizio se do toho s humorem zapojil a místo toho, aby to hned zamítl, s úsměvem rozebíral, jestli by to šlo, a radil jim, jak to udělat tak, aby se na to nepřišlo. Z pozice ředitele ISSI a zároveň italskými kořeny mi to celé přišlo jako velmi vtipná situace, která dokonale vystihla jeho otevřenost, smysl pro humor.
Maurizia si budu pamatovat jako někoho, kdo byl milý ke každému, bez ohledu na národnost, postavení nebo profesi. Jsem velmi vděčný nejen za to, že jsem ho mohl poznat a spolupracovat s ním na vědeckém článku, ale i za ty chvíle kdy jsme jen tak vtipkovali o obyčejných věcech.”
Maurizio, salut!
Autoři článku: Debora Lančová, René Šprňa, Gabriel Török za Fyzikální ústav v Opavě.