Studium na Tchaj-wanu

  • Olha Hodunova
  • 07.03.2024
V životě jsem zažil pár okamžiků, kdy jsem měl skutečnou radost. Úspěšná maturita, státnice nebo když jsem se dozvěděl, že jsem byl přijat ke studiu na Tchaj-wanu. Už tehdy jsem věděl, že to bude skvělý semestr, ale nebyl jsem si jistý, co mě na ostrově v Jihočínském moři čeká. Mé znalosti o Tchaj-wanu pocházely v poslední době především z internetové stránky Seznam.cz a i přesto, že jsem již Asii v minulosti navštívil, musel jsem se připravit na to, že nyní to bude opět něco úplně jiného.

Autor: Patrik Vašíček (派翠克)

Asi první věc, kterou na Tchaj-wanu pocítíte, pokud zde dorazíte v letních měsících, je teplo, které by samo o sobě šlo přežít, nicméně ve spojení s vysokou vlhkostí vám po propocení třetího trička dojde, že levnější variantou tohoto pobytu mohla být permanentka do sauny. Není to však až tak zlé, neboť z parných dnů se postupně stávají dny příjemné a naopak vánočních 24 stupňů, žabky a tílko je velice snesitelnou kombinací.  Druhá věc, jež vás zaručeně potká jsou příjemní lidé. Což poznáte poměrně snadno a rychle si na to zvyknete. Ať už je to basketbalový kamarád, náhodný člověk ve městě anebo paní, která vám dělá steaky, nikdy se nemusíte bát s lidmi mluvit, protože oni vám nejenom odpoví, ale pravděpodobně se s vámi i hodně rychle skamarádí. Třetí věc se těžko popisuje, ale subjektivně bych jí nazval jako “kontrast“. Na jedné straně zde na univerzitě denně uvidíte Tesla automobily, nové mobilní telefony od Applu a když se někoho zeptáte, jestli navštívil Evropu, pravděpodobně to byla ležérní 5denní dovolená ve Švýcarsku. Na straně druhé se však na kolejích sprchujete ve společných sprchách, snažíte se udržovat svůj pokoj pouze s drobnější havětí a na jídlo za 60 korun chodíte do kiosku, který dříve býval nákladní automobil, pro hodně chutné, a ještě víc smažené kuře. Tato kombinace, ať se může zdát jakákoli, kupodivu funguje velice příjemně, neboť zde máte velice vyspělou zemi, kde jsou veškeré služby kvalitní a lidé mají dobrou životní úroveň, avšak nechybí zde jistá ležérnost, pohoda a vřelost lidí. Po chvíli si zvyknete na to pít bubble tea, všude chodit s lehkým zpožděním, nevařit, a tak nějak si užívat život. Navíc cizinců tady není až tak moc, tudíž se skutečně můžete cítit, že jste výjimeční.

Co se týče studia, tak to probíhalo na partnerské univerzitě National Chung Cheng University (國立中正大學), která se nachází zhruba uprostřed ostrova “mezi ananasovými poli“. Toto spojení je často používáno a vyjadřuje, že v naprosté blízkosti školy toho zas tak moc nenajdeme, teda kromě klidu a přírody. Lokace školy mně osobně velmi vyhovovala, neboť kampus univerzity byl výborný a pokrýval téměř veškeré potřebné aktivity. Rovněž Taiwan není až tak velký ostrov, tudíž vycestovat na víkend může znamenat výlet úplně kamkoliv. Do hor, do města, na pláž nebo do chrámů. Zkrátka Tchaj-wan má co nabídnout. A byť svou velikostí není nijak významná země, z pohledu aktivit a pestrosti má původní název “Ilha Formosa“ (nádherný ostrov) opravdu svůj význam. Již zmíněné prostory školy jsou však něco, co bych zařadil na vrchní příčky svých zkušeností. S celkovým počtem 12 000 žáků je logické, že oblast bude obrovská. A tak se věci jako vlastní golfové hřiště, lezecká stěna nebo rybník s botanickou zahradou zdají být samozřejmostí.  Nicméně funkčnost těchto míst je něco výjimečného. Ubytování magisterských studentů se nachází víceméně uprostřed areálu, většina fakult a knihovna vám nezabere více než deset minut svižné chůze, sportovní hřiště nebo restaurace jsou pak do pěti minut, no a atletický stadion máte “na zahradě“. Na sportovištích se nemusíte bát, že byste si museli házet s míčem sami, ale jak již bylo zmíněno, velice rychle si najdete někoho, s kým hrát. A to ať je 9 ráno nebo i 12 v noci.

Čisté studium probíhá v angličtině (/čínštině) a máte na výběr opravdu značné množství předmětů. Já jsem zde studoval: Chování spotřebitele, Vzdělávací systém na Tchaj-wanu, Mezinárodní komunikace, 2x Čínština a Japonský jazyk. Celkově bych zhodnotil studium na této škole jako velmi kvalitní. Dbá se zde na přípravu, opakování a docházku. V téměř každém předmětu bylo třeba vypracovávat prezentace, úkoly z hodiny na hodiny a seminární práce na vybrané téma. Učitelé však byli velmi vstřícní, uměli se vším pomoct a v daném předmětu se vždy skvěle orientovali. Někdy, k různým příležitostem, také donesli tradiční koláčky nebo jiné dobroty, které byly výbornou motivací a studium na této škole tak mohu pouze doporučit.

Univerzita také nabízí spoustu mimoškolních aktivit. Může se jednat o výlety do okolních měst a přírody. Různé kulturní akce a koncerty. Nebo také kroužky a klubovou aktivitu, která je zde spíše ve stylu, jaký my známe z amerických filmů, kdy univerzitní sport není brán na lehkou váhu a má již v sobě nádech jisté profesionality. Pokud však upřednostňujete ležérní aktivity a naučit se něco nového, jistě si také přijdete na své. Já jsem měl možnost hrát basketbal s univerzitním týmem a také za filozofickou fakultu, což si vybralo svou daň na mém volném čase, nicméně měl jsem tak možnost zažít Tchaj-wan s trochu vnitřní perspektivy, stát se alespoň na chvíli součástí kolektivu a lépe tak poznat zdejší kulturu.

Na Tchaj-wanu jsem celkově strávil 4,5 měsíce a užil jsem si tam každou jednu zpocenou minutu. Tento kraj může znamenat pro každého něco jiného, ale pro mě už bude na vždycky zemí dobrých lidí, smaženého jídla a nádherných západů slunce. Myslím si, že Tchaj-wan je přesně ta země, kterou nikdo moc nezná, ale kdyby znal, každý by tam chtěl žít.

Závěrem bych moc rád poděkoval naší Slezské univerzitě, díky které jsem tuto cestu mohl podniknout. Jsem rád, že mohu studovat právě na OPF a že v čemkoliv, pro co se student rozhodne a má to smysl, vás tato škola podpoří.