Setkání České národní banky s učiteli

• Lenka Přečková
  • 23.01.2024
Obchodně podnikatelská fakulta se 23. ledna 2024 stala místem setkání zástupců České národní banky a učitelů základních a středních škol zejména z Moravskoslezského kraje. Více než 80 pedagogů se mělo možnost v několika tematických blocích inspirovat, jak ve výuce žákům a studentům dobře vysvětlit ekonomické a finanční problémy, které se často dotýkají života jejich rodin.

Luboš Komárek, ředitel odboru vnějších ekonomických vztahů ČNB, a Zlatuše Komárková, náměstkyně ředitele sekce finanční stability, se ve svých vystoupeních věnovali osobním financím a jejich zdravému řízení, příčinám vzniku ekonomických a finančních krizí a jejich důsledkům, problematice (ne)movitostí včetně vývoje cen a financování jejich pořízení a také nedávnému období vysoké inflace, vysvětlení důvodů nárůstu cenové hladiny a následné reakce České národní banky. V průběhu setkání probíhala živá diskuze s učiteli, kteří sdíleli své zkušenosti z výuky a zároveň měli řadu otázek na současná ekonomická témata. Podněty ze strany pedagogů jednoznačně ukázaly, že prohlubování ekonomické a finanční gramotnosti by měla být ve výuce věnována náležitá pozornost a její prvky by měly být zařazovány do různých předmětů. Vzájemná diskuze posloužila také zástupcům ČNB jako zdroj podnětů pro další vylepšení a rozvoj vzdělávacích nástrojů a edukačních materiálů dostupných na webových stránkách www.cnb.cz/feg.

Dita Vejnárková, ředitelka návštěvnického centra ČNB, a Jakub Kunert, hlavní archivář ČNB, dále přítomným pedagogům přiblížili činnost a aktivity návštěvnického centra a možnosti jeho využití ze strany škol. Učitelům byla zároveň představena Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti. Jejím smyslem je ocenit viditelné přínosy a aktivity v oblasti finanční a ekonomické gramotnosti v Česku.

Obchodně podnikatelská fakulta uspořádala setkání ČNB s učiteli s velkou radostí, neboť centrální banka i střední a základní školy jsou dlouhodobými a přirozenými partnery fakulty. Partnerství mezi ČNB a OPF čítá celou řadu aktivit a důležitost spolupráce pro obě strany byla nedávno potvrzena podpisem memoranda o vzájemné spolupráci. Pestrá je rovněž spolupráce fakulty se středními školami, jelikož zahrnuje různé soutěže, workshopy, přednášky a další aktivity pro školy a jejich studenty.

Videoreportáž

bude doplněno v týdnu od 29.1.2024