Noc vědců 2020 (letos pouze online!)

  • hlavní
  • 27.11.2020
Zveme vás na celorepublikovou vědecko-popularizační akci, která zapojuje všechny lidi do inspirujícího prostředí vědy. Objevte vědu, která nekončí soumrakem! Tématem letošního ročníku je ČLOVĚK A ROBOT. Noc vědců ve městě Opava pro malé i velké objevitele připravuje Slezská univerzita. Návštěvníci si za obvyklých okolností hrají, poznávají, zkoušejí a snaží se pochopit a objevovat tento fascinující svět. S ohledem na vývoj epidemiologických opatření nebude, oproti loňskému roku, možná osobní návštěva v budovách univerzity! Letošní ročník se poprvé uskuteční kompletně online!

Letos poprvé získali čeští koordinátoři Noci vědců prestižní evropský grant Marie Curie Sklodowska. Díky němu se dostává Česká republika na mapu European Researchers’ Night a Noc vědců v ČR se tak koná ve stejném termínu, jako v dalších evropských městech.

Každoročně pořadatelé u nás vymyslí ústřední téma, které prolíná většinu programu. Tím letošním je ČLOVĚK A ROBOT, které připomene výročí 130 let od narození Karla Čapka a 100 let jeho díla R.U.R., kde se slovo „robot“ objevilo poprvé.

Noc vědců vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je ukázat lidem, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show, hudební vystoupení apod. Cílem Noci vědců je bořit mýty o vědcích a vědkyních jako lidech zavřených v laboratořích a ukázat nejširší veřejnosti, že vědci jsou „obyčejní lidé“, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás, dokážou ji poutavě představit, ale také se dovedou bavit.

Do akce se letos zapojuje přes 40 organizátorů z řad univerzit, science center a dalších vědeckých institucí v Česku, včetně Slezské univerzity.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se akce uskuteční pouze online!

Vždy aktuální program najdete na webových stránkách Noci vědců 2020.

Připomeňte si průběh Noci vědců v roce 2019 v naší reportáži.Další události

Všechny události