Další Noc vědců otevřela brány Slezské univerzity

  • Martin Kůs
  • 30.09.2019
Ekologie je v současnosti velmi diskutovaná a citlivá záležitost pro každého z nás. Není tedy divu, že právě tento motiv se stal symbolem dalšího ročníku oblíbené události Noc vědců, jejíž počátky sahají do roku 2005. A tak si mnozí zájemci mohli užít propojení vědy a tématu „Šetrně k planetě“ i na Slezské univerzitě v Opavě. Vědecké záhady a badatelské výzvy jich na univerzitní půdu přilákaly na šest set padesát!

Autor: Eva Gladkovová - studentská redakce Slezské univerzity v Opavě, autoři fotografií Dominik Jorda a Kamila Návratová

Jako každý rok představovali vědci důležitost své práce na přelomu září a října. Tentokrát v pátek 27. září, kdy měli účastníci šanci si během večerních hodin nejen prohlédnout či poslechnout, ale i na vlastní kůži vyzkoušet umění vědy. Chytrá zábava přilákala zástupce všech generací a někteří z nich při této příležitosti poprvé prozkoumávali možnosti výzkumu a studia nebo zákoutí akademické půdy.


Zahájení programu se ujal RNDr. Jiří Martinů z ústavu informatiky Slezské univerzity v Opavě. V prostorách známého Obchodního centra Breda&Weinstein prezentoval technické a ekologické aspekty dronů a robotů včetně příběhu o jeho vlastních začátcích v oboru.

V univerzitních budovách na Bezručově náměstí si návštěvníci mohli vybrat z cyklu přednášek nabitých praktickými informacemi, a to „Hygiena, její zátěž na životní prostředí a alternativní možnosti šetřící planetu“, „Léky – pomocníci, ale i nepřátelé“, „Hyne hmyz – ohrožený život planety“ nebo „Chytrá domácnost“.

Značnou dávku vzrušení nabízela pobočka Matematického ústavu Slezské univerzity v Opavě – Brain Fitness. Eva, Michaela a Marie, studentky třetího ročníku Mendelova gymnázia v Opavě, tam lákaly na chemické pokusy àla hořící ruce nebo pořezané předloktí. Uvnitř si pak mladší vyhráli s nadčasovými hlavolamy a starší naslouchali přednášce o představě budoucího osidlování planety Mars.

V sedm hodin si někteří dobrovolníci troufli poměřit své znalosti ve vědomostním kvízu Mgr. Hany Komárkové, Ph.D. s názvem „Lidé a příroda v dějinách“.

Až do deváté hodiny byla v budově Fakulty veřejných politik přístupná výstava „Klimatické změny ČR“ a rovněž dílna pro děti i dospělé, zaměřená jak na recyklované a přírodní materiály, tak na praxi svých studentů.

Poetického zakončení se zhostil RNDr. Tomáš Gráf se svými kolegy při komentované prohlídce observatoře s ukázkou dalekohledu a prezentaci oboru astronomie.

Zajímavým jednotícím detailem byl zprvu nenápadný, avšak okouzlující papírek obsahující semínka. Ten byl k dostání téměř na všech stanovištích a kromě návodu na jednoduché vypěstování předával inspiraci a potěšení. Mezi jinými maličkostmi a cenami pro hosty byly i užitečné reflexní pásky či záložka s kontakty na složky IZS (integrovaný záchranný systém). Zvídaví příchozí si tak mohli odnést spoustu zajímavých dárečků.

Krásnou připomínkou této dech beroucí události se stane video z dílny studentů oboru Audiovizuální tvorba Slezské univerzity v Opavě, na které se můžete těšit v příštím týdnu na sociálních sítích. Celý program a náměty minulých ročníků je možné vidět na stránkách Noc vědců.