• 08.12.2021

Workshop Petra Horálka z FÚ o focení noční oblohy se podařil na jedničku

Chtěli byste někdy vidět noční oblohu trochu jinak, než jak jste zvyklí? Nebudete věřit vlastním očím, a to doslova. Lidské oko zkrátka není dokonalé, a tak při pohledu na noční oblohu přicházíme o jinak velmi pestrou a barevnou podívanou. Lidská technika už ale tak pokročila, že si přece jenom můžeme oblohu prohlédnout v celé své kráse. Co k tomu potřebujete? Fotoaparát, umět alespoň nepatrně upravovat fotky a hlavně trpělivost. Svá tajemství a kouzla nám prozradil pracovník Fyzikálního ústavu a mistr svého oboru Petr Horálek v rámci svého workshopu, který se uskutečnil v Beskydech na chatě Švarná Hanka.
  • 07.12.2021

Naši studenti se již nikdy nepotkají ani se svým pedagogem MUDr. Přibylem

Se zármutkem jsme se dozvěděli další smutnou zprávu: ve věku 66 let zemřel dlouhodobý externí vyučující MUDr. Hugo Přibyl. Naším kolegou byl od roku 2007, kdy posledních 12 let spolupracoval s Ústavem nelékařských zdravotnických studií Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě.
  • 06.12.2021

Jak vypadají touhy a sny budoucích maturantů? Slezská univerzita vyrazila na Gaudeamus 2021

Gaudeamus Brno 2021? Dlouho se nevědělo, jaká protiepidemická opatření jej budou doprovázet. Chvíli se možná i spekulovalo o tom, zda se uskuteční. Nakonec vše klaplo a přehlídka vysokých škol se k radosti tisíců středoškoláků v jihomoravské metropoli konala. Ani letos Slezská univerzita nemohla chybět a do Brna vyslala svůj tým v čele s opeřeným maskotem!
  • Debora Lančová
  • 05.12.2021
  • Fyzikální ústav v Opavě

Za zatměním Slunce až nad Antarktidu

V sobotu 4. prosince 2021 se odehrálo jediné letošní úplné zatmění Slunce (a také jediné do dubna 2023). Pás úplného zatmění tentokrát procházel na území prakticky nejhůře dostupné oblasti na světě – na šestém kontinentě, v Antarktidě. A z Fyzikálního ústavu v Opavě se za ním vypravil Petr Horálek.
  • Karin Martínková
  • 02.12.2021

Se zármutkem oznamujeme smutnou zprávu: řady našich kolegů navždy opustil Mgr. Zdeněk Remeš

Hluboce zarmouceni oznamujeme, že v neděli 28. listopadu nás navždy opustil kolega Zdeněk Remeš. Odešel ze života plného síly a elánu ve věku 47 let, kdy jej během pár dnů přemohla zákeřná nemoc.
  • Viktorie Kovářová
  • 01.12.2021
  • Fakulta veřejných politik v Opavě

Pomáháme dětskému domovu ve Velkých Heralticích

Od 1. do 3. a od 6. do 10. prosince 2021 v čase od 10:00 do 15:00 mohou zájemci z řad široké veřejnosti zakoupit ve vstupu do budovy Fakulty veřejných politik na Bezručově náměstí 14 v Opavě vánoční ozdoby a podpořit tak činnost dětského domova ve Velkých Heralticích.
  • 01.12.2021

Známé osobnosti přejí Slezské univerzitě k 30. narozeninám

Letošní rok je pro Slezskou univerzitu výjimečný! Slaví totiž třicáté narozeniny. A jaká by to by byla oslava, kdyby chyběly gratulace… Proto během letošního roku přinášíme přání známých osobností veřejného života, které naší alma mater k jejímu jubileu pogratulovaly. Tentokráte půjde o Michala Brůnu, který je spjat zejména s Karvinou coby házenkář, trenér i funkcionář. "Přál bych Slezské univerzitě další úspěšné roky šíření vzdělávání a s tím spojeno mnoho spokojených absolventů." Uvedl exkluzivně pro náš web.
  • 30.11.2021

Slezská univerzita znovu pomáhala účastí na Tyrkysové sbírce

Dny 12.–19. listopadu se v Ostravě opět nesly ve jménu dobročinnosti, už počtvrté se zde totiž konala tzv. Tyrkysová sbírka. Charitativní projekt Dopravního podniku Ostrava (DPO), do kterého měli, již tradičně, možnost se zapojit i studenti naší univerzity. Do akce, jejíž výtěžek poputuje na konto nadace Křídlení, jsem se spolu s dalšími dobrovolníky zapojila letos i já. Náš úkol na jedno dopoledne spočíval ve vybírání peněz do kasiček v ostravských tramvajích.
  • Michal Stoklasa
  • 26.11.2021
  • Obchodně podnikatelská fakulta v Karviné

Mezinárodní studentský seminář opět na OPF

Ve dnech 23. a 24. listopadu proběhla již sedmnáctá soutěž o nejlepší prezentace v rámci Mezinárodního studentského semináře s oficiálním názvem „International Student Seminar on Management and Financial Issues“. Akci organizovala naše Obchodně podnikatelská fakulta a polská Politechnika Rzeszowska, Fakulta managementu.
  • 26.11.2021

Poslední přání studentů Lukáše Wodeckého a Dominika Vladaře se dostalo na Noc filmových nadějí

Již počtrnácté dala TV Nova příležitost nejlepším mladým filmařům z celé České republiky ukázat své nadání na soutěžním festivalu studentských filmů s názvem Noc filmových nadějí. Nominaci mezi 4 nejlepší filmy v kategorii Dokument si vysloužil také snímek Poslední přání Lukáše Wodeckého a Dominika Vladaře, který byl jejich absolventským filmem na oboru Audiovizuální tvorba (dále AVT) na Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby. Snímek uvede TV Nova již v sobotu 27. 11. ve 2:33.