Pomáháme budovat Komunitní jedlý sad

• Martin Kůs
  • 11.11.2019
Ještě v létě tu bylo oseté pole. Začátkem podzimu jsme se sešli na strništi, abychom v kruhu stejně nadšených lidí prodebatovali zapojení Slezské univerzity do myšlenky založení Komunitního sadu. Všimli jste si, že když se sejdou lidé naladění na stejnou vlnu, cesta se vždy najde a dílo se podaří? Z tohoto „díla“ bude profitovat příroda i lidé. Koncem listopadu vyroste kousek za Opavou na ploše dvou hektarů Komunitní jedlý sad – místo vrácení kousku dluhu přírodě, kousku klidu do duše, kousku dobré praxe školákům, kousku příležitosti pro všechny, kteří se přijdou podívat, odpočinout si a třeba – podle svých možností a schopností – sadu pomohou.
Autorka: Karin Martínková

Myšlenka vybudování Komunitního jedlého sadu se zalíbila i naší univerzitě. S organizátorem celého projektu, neziskovým spolkem Kapradí, který nás se svými plány seznámil, jsme se potkali během účinkování obou našich subjektů na festivalu Colours of Ostrava. Od té doby jsme se několikrát sešli, abychom doladili podrobnosti. Naposledy za účasti rektora SU Pavla Tuleji přímo na místě budoucího činu, tj. na poli nedaleko od Opavy u obce Stěbořice. To už nebylo pole úplně holé, protože se na něm začali činit žáci ZŠ Labyrint, kteří se budou o sad dle svých možností starat a učit se od něj. Šikovní školáci již pomohli přitáhnout dvě maringotky, postavit týpí a nezbytnou kadibudku, a také pod vedením odborného garanta výsadby sadu Mgr. Radima Lokoče, Ph.D. zasadili první symbolický strom. A za týden by jich mělo být už na 80!

Akademický oříšek
Pozorného čtenáře nyní již nepřekvapí, že jeden z nově zasazených stromů bude stromem Slezské univerzity!  Vybrali jsme ořech – snad jsme ani nemohli jinak, uvážíte-li, že plod ořešáku nápadně připomíná mozek… Odrůd stromů ovšem vyroste v sadu mnohem více. Nejvíce bude jabloní, hrušní, třešní a slivoní, ale pozor! Žádná konkrétní odrůda se nebude opakovat, a u všech půjde o regionálně příslušné původní odrůdy od raných po pozdní. Celkovou pestrost sadu dotvoří kaštanovníky, další druhy ořešáků a morušovník.

Připojíte se?
Líbí-li se Vám tento projekt stejně jako nám, můžete se do něj zapojit i Vy! Jak? Existuje několik možností:

1. Můžete přijít podpořit rektora Slezské univerzity v sobotu 16. listopadu od 9.00 ráno, kdy bude potřeba vyhloubit příslušnou jámu a strom zasadit. Pokud s sebou vezmete lopatu nebo rýč, určitě se budou někomu hodit!
  2. Můžete se stát Sadařem = patronem vybraného stromu. Sadař pomáhá s realizací projektu, platí za pořízení vybraného stromu (jednorázově 1.500 Kč) a poté menší roční příspěvek na údržbu sadu. Sadař má svá práva (patří mu budoucí úroda příslušného stromu), ale také povinnosti (očekává se cca 2x ročně brigáda v sadu spojená s péčí o stromy).
  3. Studenti univerzity se mohou zapojit jako dobrovolníci do Tyrkysové sbírky. Její výtěžek totiž bude věnován na lokální projekty místním neziskovkám a spolek Kapradí je jednou z nich.
  4. Přihlaste se jako Přítel sadu – pomáhat můžete vlastníma rukama dle dohody a potřeby.

Věnujte neziskovému spolku Kapradí dar jakékoliv výše. Sad bude potřebovat ještě dobudovat spoustu věcí. Hlavní výzvou je aktuálně dofinancování vrtu studny s větrným čerpadlem.

Jak sad najdete?

1. Pozemek (darovaný soukromým dárcem!) se nalézá mezi poli soukromých vlastníků u cesty spojující obce Zlatník a Slavkov (mapa). Odstavit auto se dá pouze na začátku pole ze strany od Zlatníků, zbytek se musí dojít polní stezkou pěšky podél okraje lesa.
  2. Dojet se dá z Opavy autobusem č. 212 (směr Zlatníky). Od nejbližší zastávky Vás pak čeká 20 min. procházka.
    Kontakt na organizátory projektu: jedlylesopava@seznam.cz