Perkův dalekohled: další film studentů Slezské univerzity v Opavě míří do televize

  • Martin Kůs
  • 25.07.2019
Studenti oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě natočili dokumentární film o nejvýznamnějším českém astronomovi Luboši Perkovi. Jméno tohoto muže, který v pátek 26. července 2019 oslaví sto let, je mimo jiné spjato s největším českým dalekohledem, o něhož se Luboš Perek výrazně zasloužil. Dokument vznikl pod režijním vedením hlavního pedagoga oboru Martina Petráska.

TEXT: Zuzana Urbánková/Centrum multimediální tvorby, FOTO: archiv MMT

Sedmadvacetiminutový unikátní dokument nesoucí název Perkův dalekohled je v těchto dnech připraven k premiéře, a dále k tažení napříč všemi možnými filmovými festivaly. Neveřejná premiéra proběhne ve čtvrtek 25. července 2019 v prostorách Akademie věd v Praze, kde se chystá oslava stoletých narozenin hlavního protagonisty. O den později, tedy v pátek 26. července 2019, můžete dokument zhlédnout na ČT24 v hlavním vysílacím čase, tedy ve 20.00 hodin.

Nový obrázek


Nenápadný začátek
Vraťme se však na začátek. Psal se rok 2015 a tým studentů a pedagogů MMT pořídil dvouhodinový záznam vzpomínek docenta Perka jako doprovod k tehdy vznikajícímu filmu o Jiřím Grygarovi. „Tehdy měl Luboš Perek devadesát šest let, a protože to je významný český vědec, jevilo se nám jako žádoucí zachytit jeho životní vzpomínky kompletně. Uvažovali jsme, že by se do budoucna mohly stát podkladem k bakalářské práci. Materiál ležel tři roky v archívu a mezitím se Luboši Perkovi blížily neuvěřitelné sté narozeniny.  Takže jsme se nakonec rozhodli natočit o něm samostatný filmový dokument s využitím tohoto archívního materiálu,“ uvedl Martin Petrásek.

Podle jeho slov je film složen ze dvou paralelních dějů.  Prvním je příběh vzniku ondřejovského dalekohledu, druhým příběh muže, který si to všechno pamatuje, „aby se nakonec ukázalo, že ten starý pán je jeden z nejvýznamnějších astronomů české historie“.

Hvězdář diplomat, Grygarův učitel
Členové natáčecího štábu se shodují na velkém obdivu k osobě Luboše Perka. Hovoří o jeho rychlém úsudku, svěží paměti, otevřenosti, přehledu, nadhledu i skromnosti. „Nedá se na něho zapomenout. Jeho osobnost snad nejlépe vystihuje kniha Hvězdář diplomat odkazující na skutečnost, že v druhé fázi své kariéry byl tento vážený ředitel Ondřejovské hvězdárny více diplomat,“ připomíná Martin Petrásek.

Celý příběh má však i další rozměr. Luboš Perek byl totiž na brněnské univerzitě učitelem Jiřího Grygara, o němž studenti Slezské univerzity již dříve natočili úspěšný životopisný film. Jejich kariéry se protnuly dále v roce 1959, kdy se Jiří Grygar na základě inzerátu stal technikem dnes už Perkova, dvoumetrového dalekohledu v Ondřejovské hvězdárně. A Jiří Grygar na toto období a Luboše Perka vzpomíná. Bohužel do původního celovečerního filmu o Jiřím Grygarovi se tento materiál již nevešel.

„Takže až po dokončení filmu Perkův dalekohled jsme vlastně udělali tečku i za filmem Grygar, do něhož jsme konečně mohli doplnit i kapitolu o jeho působení v Astronomickém ústavu v Ondřejově,“ dodal Martin Petrásek


Další informace o filmu:


Perkův dalekohled, dokument ČR, 27 min.

Režie a pedagogická supervize:     
Martin Petrásek
Výroba: studenti oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě
Produkce: Slezská univerzita v Opavě
Koprodukční spolupráce: Astronomický ústav AV ČR

Anotace:
Film propojuje největší český dalekohled s největším českým astronomem Lubošem Perkem, který 26. července oslaví neuvěřitelných 100 let. Není tedy náhodou, že je tento dvoumetrový dalekohled pojmenován právě po našem hlavním protagonistovi. Doc. Luboš Perek se do dějin nesmazatelně zapsal jako člověk, který pomohl definovat kosmický prostor, jako první upozornil na problematiku kosmického smetí a byl zároveň učitelem nejvýznamnějším československým astronomům. Vzpomíná na něj například Jiří Grygar, jehož světočára se s Perkovou protnula nejen na studiích v Brně, ale nakonec i v Ondřejově, kde byl Jiří Grygar vůbec prvním pozorovatelem na dvoumetrovém dalekohledu, který byl uveden do provozu v roce 1967.
Citace:
PETRÁSEK, M. a kol. studentů, Perkův dalekohled [dokumentární film], Česko, Slezská univerzita v Opavě, 27 min.