STARS EU Working Days na Hochschule Bremen

  • Lukáš Wicha
  • 13.11.2024
Ve dnech 4. až 7. listopadu 2024 se na partnerské univerzitě STARS EU Hochschule Bremen uskutečnilo STARS EU Working Days, jehož se zúčastnili zástupci Slezské univerzity v Opavě zapojení do různých oblastí tohoto projektu. Cílem tohoto setkání bylo projednat zásadní témata spojená s rozvojem a implementací projektových iniciativ a další možnosti v pokračování spolupráce v rámci aliance.

Slezskou univerzitu na tomto setkání reprezentovali prorektoři prof. Ing. Daniel Stavárek, Ph.D. (Steering Committee a WP5) a doc. PhDr. Michaela Weiss, Ph.D. (WP3), dále pan děkan doc. RNDr. Ing. Roman Šperka, Ph.D. (Steering Committee) a proděkani Ing. Jana Šimáková, Ph.D. (WP3) a RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. (WP4). Jednotlivé pracovní skupiny (Work Packages) pak zastupovali Ing. Tomáš Pražák, Ph.D. (WP2), Ing. Dalibor Šimek, Ph.D. (TIGs a WP3), Ing. Petr Korviny, Ph.D. (WP5), Ing. Petra Daníšková (WP6), Ing. Irena Szarowská, Ph.D., MPA (WP7), Mgr. Barbora Hamplová (WP8, STARS EU Communication), Mgr. Anna Novák Šefraná (WP1, STARS EU Office) a Bc. Kristína Novotná (Student Board).

Slezská univerzita je lídrem pracovní skupiny WP5, která se zabývá rozvojem kampusu aliance STARS EU, zejména pak postupným budováním jeho digitální části. Zástupci všech aliančních partnerů tak v Brémách diskutovali různé modelové scénáře rozvoje a jejich případné výhody a nevýhody. Byly stanoveny klíčové elementy digitálního kampusu, jako je napojení na webovou stránku prostřednictvím portálu, způsob přihlašování a autorizace, platforma pro zajištění výuky, videokonferenční aplikace, modul pro spolupráci napříč aliancí nebo repozitář dat a publikací v rámci iniciativy otevřená věda. Pro každý element digitálního kampusu byla určena pracovní skupina, která se bude v následujících měsících intenzivně zabývat možnými řešeními.

Pracovní skupina WP2 se soustředila na jednotlivé body přípravy aktivit FutureLab a LivingLab a jejich organizaci. Diskutovalo se také o důležitém aspektu zapojení studentů do aktivit FutureLab a hledání způsobů, jak studenty napříč univerzitami motivovat k účasti, a to formou společného předmětu tematicky zaměřeného na rozvoj podnikání a podnikavosti. Byly zodpovězeny důležité otázky ohledně spolupráce se stakeholdery, včetně regionálních a podnikatelských subjektů, a také toho, jaké formy LivingLab jsou v praxi nejvíce rozvinuté.

Pracovní skupina WP3 Curriculum Lab se zaměřila na nastavení procesů pro realizaci a implementaci společných kurzů, mikrocertifikátů a studijních programů. Diskuse přinesla také nové podněty od zástupců tematických skupin (TIGů) i studentů. Klíčovým bodem bylo propojení jednotlivých úkolů v rámci pracovní skupiny a definování základních pojmů a procesů, které zjednoduší implementaci společných partnerských projektů.

Jedním z významných aspektů setkání bylo také aktivní zapojení studentů do jednání pracovních skupin, kdy měli příležitost sledovat průběh diskusí a přijímání důležitých rozhodnutí. Zájem studentů o jednotlivá témata projektu otevírá možnosti pro jejich větší zapojení do projektu.

Setkání v Brémách bylo stěžejním nejen pro prohloubení spolupráce mezi jednotlivými zástupci pracovních skupin, ale také pro jejich vzájemné propojení a objasnění společných cílů vývoje STARS EU.