Studenti Kulturní dramaturgie v divadelní praxi připravili workshop pro středoškoláky

• Lenka Kendeová
  • 08.02.2023
„Netradiční práce s textem“ – to je název workshopu, který jako svůj závěrečný výstup v rámci předmětu Týmová práce připravují studenti programu Kulturní dramaturgie v divadelní praxi. Svým mladším kolegům ze středních škol v něm chtějí atraktivním způsobem zprostředkovat různé pohledy na literární text a jeho pochopení i interpretaci. A dokázat tak, že i k literatuře lze přistupovat neobvyklou a zábavnou formou.

Autor: Mgr. Pavla Bergmannová
Foto: z archivu studijního programu

V chystaném workshopu, v němž se bude pracovat s textem Ludvíka Aškenazyho Vajíčko, studenti Kulturní dramaturgie v divadelní praxi využívají a propojují znalosti z jednotlivých předmětů, které postupně absolvovali během studia na Filozoficko-přírodovědecké fakultě. „Myslím, že jde o skvělou příležitost, jak proniknout do praxe. Tyto zkušenosti mohou naši budoucí absolventi výborně uplatnit v rozmanitých a dnes velmi žádaných pracovních pozicích – např. jako odborní lektoři v divadlech, animátoři či produkční v kulturních zařízeních,“ komentuje realizaci projektu garantka předmětu Pavla Bergmannová.

Studenti ovšem nepracovali jen na samotné náplni workshopu. Do realizace se týmově zapojili kompletním pokrytím všech činností – tedy i v produkce nebo v rámci komunikace se zástupci středních škol. V pondělí 13. února 2023 tak v zrcadlovém sále v objektu na Hauerově ulici proběhnou první dva tříhodinové workshopy, kterých se zúčastní studenti ze Střední průmyslové a umělecké školy a Střední zdravotnické školy v Opavě. Celý projekt lze vnímat také jako vynikající příležitost informovat o možnostech studia na Filozoficko-přírodovědecké fakultě.

V rámci přípravy již proběhla generálka, na které se ladily poslední detaily workshopu. „Studenti mě mile překvapili. Nejen že prokazují schopnost spolupracovat v týmu, ale především našli velmi zajímavé cesty, jak téma i poselství Aškenazyho textu zprostředkovat neklasicky – především skrze společné hledání významů, ale i prožitky účastníků workshopu. Nechybí ani poučené přesahy do dalších oblastí, jako je např. historie,“ doplňuje Pavla Bergmannová.

V budoucnu by studenti svůj workshop mohli nabízet také v rámci výjezdů do středních škol v Moravskoslezském kraji.