Náš student vyzývá studenty k boji proti rakovině

  • Adam Poštolka
  • 05.05.2022
Dne 11. května 2022 se koná již 26. ročník akce Český den proti rakovině (dále jen ČDPR). Tato událost je organizovaná Ligou proti rakovině Praha po celé republice a je do ní zapojeno víc jak 12 000 dobrovolníků z řad mládeže i starší generace. Jedním z nich je právě Aleš Fišer, student oboru Moderní informatiky Slezské univerzity v Opavě. Jako hlavní iniciátor naší studentské obce vyzývá studenty, pedagogy i veřejnost k zapojení do této benefiční dobrovolnické akce.

Autor: Adam Poštolka

V čem tento den spočívá, všichni si vybavíme koupené žluté kytičky připnuté na klopě, ale je za tím něco víc?

Hlavní cíl této akce je informovat a seznámit širokou veřejnost s tématem a rizikovostí nádorových onemocnění a prevencí proti nim. Například i jak člověk tomu může z vlastní iniciativy předcházet lékařskými prohlídkami a podobně. Cílem je zároveň oslovit dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit do organizace sbírek, jejichž cílem je vybrat peníze na léčbu, výzkum a péči o nemocné.

Kdo přesně vlastně celou věc organizuje?

Pořádá ji nezisková organizace Liga proti rakovině Praha, která podobný formát akce organizuje každého půl roku. Vybrané peníze pak investuje do léčby, péče o pacienty a také výzkumu léčby rakoviny. Letošní ČDPR letos připadá na 11. květen. Jedná se již o 26. ročník této iniciativy.

Je nějaký specifický druh rakoviny, na který je v rámci letošní kampaně brán více zřetel?

Je tomu tak. Letošní sbírka se zaměřuje na nádorová onemocnění spjatá s pohlavními orgány, čili jde o rakovinu varlat a rakovinu děložního čípku a prevence proti nim. Informovat budou o nich v rámci kampaně i letáčky, které dobrovolníci lidem rozdávají.

Proč vlastně žluté květiny, co přesně stojí za touto symbolikou?

Je to měsíček lékařský. Stal se symbolem této kampaně právě pro své léčivé účinky. Uvádí se, že působí i proti vzniku rakoviny. Lidé si je pak mohou připnout do klopy nebo třeba na batůžek.

Co si od této akce slibuješ v rámci Opavy a univerzity?

Vzhledem k tomu, že je to můj první pokus v rámci mého osobního zapojení, chtěl bych pomoci šířit povědomí o této akci. Sám netuším, jaké ohlasy to bude mít. Zkrátka chci šířit onu myšlenku mezi studenty, pedagogy i další lidi. Proto budu rád, když se 11. května tady v Opavě nebo v Karviné, stejně jako kdekoliv jinde, lidé zapojí a podpoří tuto akci.

Nerad bych narušil tvé soukromí, ale stojí za tvým zápalem víc, než pouhá touha zapojit se do boje proti rakovině?

Pro mě je to osobní záležitost, protože jsem si v minulosti rakovinou prošel. Ta hlavní část léčby u mě trvala zhruba tři měsíce. Nebylo to úplně snadné období. Spíš než fyzicky, myslím psychicky. Předtím jsem si říkal, že mě nic takového nemůže potkat, což si jistě říká hodně mladých lidí. A když jsem tehdy zjistil, jak na tom jsem, byl jsem dost v šoku. Nečekal jsem to. Teď už je to od té doby pár let a více si vážím toho, že jsem zase v pořádku. Například rakovina varlete, která je letos tématem sbírky, nejvíc postihuje mladé muže ve věku 20-40 let. Tímto bych chtěl vyjádřit dík všem lékařům a ošetřovatelům, kteří mi pomohli. Podporou této akce také doufám, že jim a společnosti to nějak alespoň částečně vrátím.

Hodláš zapojit do benefice i studentské spolky jako je naše Studentská unie, oslovit jednotlivé studenty nebo jedeš na vlastní pěst?

Nemám konkrétní vizi, chci zkrátka prostřednictvím univerzity oslovit co nejvíce lidí. K tomu účelu Liga proti rakovině pošle z Prahy žluté měsíčky, propagační letáky a podobně. Samozřejmě budu rád za každého studenta, který se zapojí a pomůže šířit povědomí o té akci. Když zkontaktují mě nebo rektorát, dostanou k dispozici kasičku, měsíčky, letáčky a mohou na ulici pomoci vybírat peníze a rozdávat letáky. Samozřejmě je za to krom dobrého pocitu i dobrovolnické tričko, které si pak mohou nechat. Pokud se lidé nemohou zapojit na místě, pomůžou i tím, že budou myšlenku šířit kdykoliv jindy slovem nebo sdílením na sociálních sítích. Všechny informace jsou na internetových stránkách Ligy proti rakovině. Od pátku budou na univerzitě na nástěnkách a stojáncích ony letáčky.

Co od studentů, kteří se zapojí, potřebuješ? Jak mohou pomoci alespoň na dálku ti, kteří se nemohou účastnit na místě?

Budu rád za každou pomoc. Mohou mě zkontaktovat. Pak se domluvíme na nějaké organizaci. A také jak jsem už říkal, sdílením na Facebooku, Instagramu, že o tom řeknou rodičům a kamarádům nebo si koupí jejich žlutý měsíček.

Mohou událost najít veřejně?

Na Facebooku je samozřejmě celorepubliková kampaň, také je to na webových stránkách ČDPR a jistě v ulicích během příští středy spousta z nás narazí na dobrovolníky s kasičkami.

Kontakt:
Aleš Fišer
mobil: 604 679 264
e-mail: alesfiser6@gmail.com

Facebooková událost

Web

Nový obrázek