Unikátní fotografická výstava prof. Zdeňka Stuchlíka

 • hlavní
 • 30.06.2021
Unie výtvarných umělců Olomoucka a Galerie města Olomouce vás srdečně zvou na výstavu „Mezi realitou a magií“ prof. Zdeňka Stuchlíka z Fyzikálního ústavu v Opavě. Vernisáž galerie předního českého fotografa proběhne ve středu 30. června od 17 hodin v Galerii města Olomouc na Dolním náměstí č.p. 7 za přítomnosti samotného autora fotografií. Výstava pak potrvá až do 24. července 2021.

Bližší informace

Datum od30.06.2021 17:00
Datum do24.07.2021 20:00
CelodenníNe

Prof. Zdeněk Stuchlík, dlouholetý děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, nyní ředitel Fyzikálního ústavu v Opavě, je známý jako zakladatel a vedoucí vysoce produktivního opavského týmu zabývajícího se po více než tři desetiletí výzkumem Einsteinovy obecné relativity – výzkumem impozantním svým rozsahem i dosahem. V mezinárodní komunitě fyziků je Stuchlík známý jako „český vědec z Opavy“ - úspěšný, známý a uznávaný teoretický fyzik, zabývající se fyzikou černých děr. Někteří členové této komunity však znají Stuchlíka i jako nadaného fotografa, který své umělecké fotografie, kreativitu a talent představuje na výstavách v respektovaných uměleckých galeriích a muzeích v České republice i v zahraničí. 

Pro jeho originální a realitu sofistikovaně zachycující fotografie se mnozí účastníci výstav domnívají, že Stuchlík se svým uměleckým talentem patří mezi přední uznávané české fotografy. S překvapením však zjišťují, že není jen fotografem, ale především známým a uznávaným vědcem. Je také spojován i se světově proslulým opavským Institutem tvůrčí fotografie, na kterém tvoří a vyučuje uznávaný dokumentární fotograf Jindřich Štreit a další nejznámější čeští fotografové současnosti. Stuchlík a Štreit jsou blízcí přátelé; v minulosti patřili k malému týmu vizionářských průkopníků, kteří „na zelené louce“ založili Slezskou univerzitu v Opavě – v dobách velkého optimismu a nadějí – těsně po Sametové revoluci. Dnes patří jejich univerzita mezi nejlepší regionální univerzity v České republice. 

Zdeněk Stuchlík je autorem mnoha vědeckých prací. Celý život se zabývá relativistickou astrofyzikou a kosmologií, včetně problematiky povahy skryté látky (dark matter) a skryté energie (dark energy). Spolu se svými mladšími spolupracovníky se zabývá také chováním hmoty v exotických podmínkách silné gravitace v okolí černých děr a neutronových hvězd. Jeho ústav se zapojil do přípravy specifikace celoevropského projektu eXTP (enhanced X-ray Timing and Polarimetry Mission), který se věnuje studiu rentgenového záření poblíž horizontu událostí černých děr. Družice eXTP by měla odstartovat během 20. let tohoto století. Podílejí se i na přípravě vesmírné mise ATHENA zaměřené na sledování vysoce energetických procesů v raných fázích vývoje vesmíru, jejíž vypuštění je plánováno na rok 2031. V roce 2016 získal cenu Kopalova přednáška České astronomické společnosti a o 3 roky později, v roce 2019, rovněž prestižní Nušlovu cenu za vědecký přínos.


Profesor Zdeněk Stuchlík během své přednášky na Slezské univerzitě. (Foto: SU)
Další události

 • 05.03.

  Reprezentační ples Slezské univerzity 2022

  Po roční neplánované odmlce se opět těšíme na společné setkání na parketu kulturního domu Na Rybníčku, kdy ples naší alma mater patřil k vyvrcholením plesových sezón v Opavě. Držme si palce a buďte s námi u toho! Program připravujeme a brzy zde zveřejníme…

 • 15.02.

  Kniha ve 21. století

  Mezinárodní knihovnická konferenci Kniha ve 21. století, kterou pořádá Ústav bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě a Moravskoslezská vědecká knihovna.

 • 12.10.

  Opavský páv

  Mezinárodní festival studentských filmů, který spojuje prezentaci toho nejlepšího, co v oblasti krátkometrážního studentského filmu v daném kalendářním období vzniklo, a vzdělávaní v oblasti audiovizuální tvorby.

 • 29.09.

  Vyběhněte s děkanem

  Zveme všechny zájemce na 7. ročník sportovní akce Vyběhněte s děkanem, která se uskuteční ve čtvrtek 30. září 2021.

 • 24.09.

  Noc vědců 2021: téma ČAS

  Kolik času zbývá? Záleží na úhlu pohledu. Čas můžeme a nemusíme měřit. Vybízí ale k nekonečné fantazii a otevírá dobrodružný svět. Odhalme společně tajemství relativity, nesmrtelnosti, stárnutí nebo vývoje. Přijďte včas a poznejte čas nejen jako fyzikální veličinu.

 • 24.09.

  Workshop on Natural Computing

  Ústav informatiky FPF SU v Opavě pořádá Workshop on Natural Computing jako součást konference ITAT 2021. Konference proběhne ve dnech 24.- 28. září 2021 v hotelu Heľpa, v nádherném prostředí mezi dvěma národními parky na Slovensku – Nízké Tatry a Muránska planina. Pokud kvůli restrikcím nebude možné účastnit se workshopu či konference osobně, bude účast zajištěna online.

 • 09.09.

  6. mezinárodní konference Silesian Studies in English – SILSE 2021

  Oddělení anglistiky a amerikanistiky Ústavu cizích jazyků Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě pořádá 6. ročník mezinárodní konference anglických a amerických studií Silesian Studies in English – SILSE 2021.

 • 03.09.

  Výstava 30+ k 30 let Institutu tvůrčí fotografie SU a Slezské univerzity

  Velká výstava k výročí 30 let Institutu tvůrčí fotografie SU a Slezské univerzity. Výstava se uskuteční na několika místech v Opavě: v Domě umění, v Kostele sv. Václava, v Galerii KUPE a na ZUŠ. Slavnostní vernisáž se uskuteční 3. září 2021. (Pozn. z důvodu pandemie koronaviru v roce 2020 byl původně plánovaný termín výstavy přesunut na jaro 2021, poté na září 2021.)

 • 27.08.

  Běh Zoo Ostrava pro luskouny

  I v roce 2021 se Slezská univerzita připojí k charitativní akci Zoo Ostrava, kterou je tentokráte Běh pro luskouny. Výtěžek akce tak podpoří tato výjimečná a ohrožená zvířata, které mnozí vnímají jako zmenšené potomky pravěkých ještěrů. Přiložíš i ty nohu k dílu a pomůžeš luskouny zachránit?

 • 15.08.

  Povídání o kávě s pedagogem FPF

  Na přednášku o kávě, kávové kultuře, historii a trendech v pití kávy vás zve Mgr. Alexandr Burda, gastronom a pedagog Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Akce se koná v neděli 15. srpna od 10 hodin v lázeňské kavárně Wiener Kaffeehaus v Priessnitzových léčebných lázních.

 • 14.08.

  Zámecká degustace šumivého vína s pedagogem FPF

  Šampaňské a ústřice aneb luxusní život obyvatel zámku, tak zní podtitul zážitkové degustace na zámku Jánský Vrch v Javorníku, která se uskuteční v sobotu 14. srpna od 18 hodin. Degustací sedmi vzorků vín návštěvníky provede Mgr. Alexandr Burda, sommeliér, gastronom a pedagog Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Jako doprovodné občerstvení k vínu se budou podávat ústřice.

 • 10.08.

  Jindřich Štreit s láskou...

  U příležitosti 20. výročí litoměřického Hospice sv. Štěpána se bude konat v Galerii Gotické dvojče v Litoměřicích od úterý 10. srpna od 17 hodin do soboty 18. září výstava fotografií, které ilustrují péči mobilních hospiců. Fotografie pořídil v olomouckém mobilním hospici Nejste sami fotograf a pedagog Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě Jindřich Štreit.

 • 06.08.

  Umění míchaných nápojů s pedagogem FPF

  V termínech od 6. do 8. srpna se v obci Štáblovice na Opavsku uskuteční Štáblovický Karmaš. Jeho pestrý program obohatí i nabídka míchaných nápojů, o které se postará pedagog Mgr. Alexandr Burda z Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu FPF.

 • 29.07.

  Kurt ∞0

  Výstava v Galerii KUPE k jubileu významného výtvarníka Kurta Gebauera, průřez tvorbou. Výstava vznikla ve spolupráci s Institutem tvůrčí fotografie.

 • 12.07.

  Jindřich Štreit: Kde domov můj

  Jednou z nových výstav, kterou můžete navštívit do 1. září ve Společenském centrum Uffo v Trutnově, je přehlídka fotografií zabývá fenoménem bezdomovectví s názvem Kde domov můj fotografa Jindřicha Štreita, pedagoga Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě.

Všechny události