Koncert Eben: Labyrint světa a ráj srdce (festival SHF)

 • hlavní
 • 12.09.2020
Zásadní filozofické dílo Jana Amose Komenského z roku 1623 rozezní v hudebním zpracování Petra Ebena jeho syn, populární moderátor Marek Eben se špičkovým varhaníkem Tomášem Thonem. Na společné meditativní putování se Všezvědem Všudybudem zvou do Opavy 12. září (Kostel sv. Vojtěcha, 18.00 hod.) a do Ludgeřovic 13. září. Záštitu nad koncertem v Opavě převzal rektor Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. V rámci spolupráce s pořadatelem Svatováclavského hudebního festivalu mohou studenti Slezské univerzity využít zvýhodněné nabídky slev při koupi vstupenek na jakýkoliv koncert festivalu (uvádíme níže).

Bližší informace

Datum od12.09.2020 18:00
Datum do12.09.2020 21:00
CelodenníNe

Starobylý příběh vyprávěný prostřednictvím Ebenových hudebních obrazů vybízí k zamyšlení nejen nad až apokalyptickým výjevem „učitele národů“, ale i dnešní rozeklanou dobou. Sám skladatel, mj. jeden z nejhranějších českých komponistů druhé poloviny 20. století a autor více jak 200 děl, se svěřil, že ho nejvíce na tomto spisu dojímala Komenského neúnavná práce pro zlepšení tohoto světa. „V tom může být příkladem i pro naši současnost: zachovat si vlastní kritický pohled a odstup od tohoto světa, ale všechny své síly věnovat na jeho zlepšení.“ Autor dává posluchači čas na rozjímání nad vizí nového světa řízeného spravedlností i nad bezvýchodností lidského života prostřednictvím střídání slov recitátora s čistě hudebními (varhanními) plochami. V meditativním charakteru původně cyklu improvizačních skladeb (1991–2003) na texty nejen Labyrintu, ale i Komenského chorály (Amsterodamský kancionál) či moravské lidové písně se vznáší oblaka symboliky – Šípy Smrti, Sladké okovy lásky, Klamný příslib Zlatého věku ad. – plynoucí v lidských myšlenkách a mizející v Návratu k Bohu.

Uvedením tohoto projektu si připomeneme 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského.


Studenti Slezské univerzity mohou využít tyto nabídky studentských slev od organizátora festivalu:

 • 20 % na ostravské koncerty s prodejem vstupenek na číslovaná místa po předložení studentského průkazu. Na ostatní koncerty je sleva stanovena pevnou částkou, viz detail daného koncertu.
 • Vstupenka za 50,- Kč na místě konání 10 minut před začátkem koncertu na neobsazená místa a u vyprodaných koncertů na stání (dle kapacitního limitu daného prostoru).

 Více informací a podrobný program najdete na web stránkách festivalu.

Nechte se zlákat videoukázkou koncertu „Eben: Labyrint světa a ráj srdce“ z MHF Lípa Musica (23. 9. 2018)


Marek Eben a Tomáš Thon, zdroj: shf.czPlakát festivalu SHF 2020, zdroj: shf.cz

Další události

 • 05.03.

  Reprezentační ples Slezské univerzity 2022

  Po roční neplánované odmlce se opět těšíme na společné setkání na parketu kulturního domu Na Rybníčku, kdy ples naší alma mater patřil k vyvrcholením plesových sezón v Opavě. Držme si palce a buďte s námi u toho! Program připravujeme a brzy zde zveřejníme…

 • 12.10.

  Opavský páv

  Mezinárodní festival studentských filmů, který spojuje prezentaci toho nejlepšího, co v oblasti krátkometrážního studentského filmu v daném kalendářním období vzniklo, a vzdělávaní v oblasti audiovizuální tvorby.

 • 30.09.

  Vyběhněte s děkanem

  Zveme všechny zájemce na 7. ročník sportovní akce Vyběhněte s děkanem, která se uskuteční ve čtvrtek 30. září 2021.

 • 24.09.

  Noc vědců 2021: téma ČAS

  Kolik času zbývá? Záleží na úhlu pohledu. Čas můžeme a nemusíme měřit. Vybízí ale k nekonečné fantazii a otevírá dobrodružný svět. Odhalme společně tajemství relativity, nesmrtelnosti, stárnutí nebo vývoje. Přijďte včas a poznejte čas nejen jako fyzikální veličinu.

 • 24.09.

  Workshop on Natural Computing

  Ústav informatiky FPF SU v Opavě pořádá Workshop on Natural Computing jako součást konference ITAT 2021. Konference proběhne ve dnech 24.- 28. září 2021 v hotelu Heľpa, v nádherném prostředí mezi dvěma národními parky na Slovensku – Nízké Tatry a Muránska planina. Pokud kvůli restrikcím nebude možné účastnit se workshopu či konference osobně, bude účast zajištěna online.

 • 27.08.

  Běh Zoo Ostrava pro luskouny

  I v roce 2021 se Slezská univerzita připojí k charitativní akci Zoo Ostrava, kterou je tentokráte Běh pro luskouny. Výtěžek akce tak podpoří tato výjimečná a ohrožená zvířata, které mnozí vnímají jako zmenšené potomky pravěkých ještěrů. Přiložíš i ty nohu k dílu a pomůžeš luskouny zachránit?

 • 29.06.

  Den prevence proběhne před OC Breda & Weinstein

  Oblíbená akce, kterou tradičně pro širokou veřejnost připravuje Fakulta veřejných politik v Opavě, v letošním roce již nebude chybět. Proběhne v menším formátu 29. června před OC Breda & Weinstein (U Fortny) v čase od 10:00 do 17:00. Hlavním tématem bude opět zdraví, letos s podtitulem „Zdraví, to nejcennější, co máme / Prevence na prvním místě“.

 • 23.06.

  Workshop terénní práce s kamerou a konzultace natočených záběrů

  Studenti vypracují pod vedením lektora krátké kamerové cvičení v terénu. Následně budou společně natočené cvičení analyzovat.

 • 21.06.

  Libor Fojtík: výstava Trampové

  Libor Fojtík, absolvent Institutu tvůrčí fotografie FPF, bude vystavovat své fotografie od 21. června 2021 v prostorách Leica Gallery Prague ve Školské ulici v Praze. Výstava s názvem Trampové, která se bude řídit řídí aktuálními hygienickými nařízeními kvůli covid-19, potrvá do 12. září 2021. Fotografický projekt vznikl jako pocta všem, kdo jsou nebo byli a zůstali mladí, měli toulavé boty a táhlo je to pod širák. Ať už si říkali trampové, woodcrafteři, vandráci nebo čundráci, všichni se stali součástí téměř výhradního českého a slovenského fenoménu trampingu, který je považován za naši největší subkulturu.

 • 21.06.

  Jindřich Štreit: výstava Odchod 1991

  V červnu t. r. si připomínáme 30. výročí odchodu sovětských vojáků z Československa. Jejich poslední momenty zachytili tehdy i fotografové Dana Kyndrová a Jindřich Štreit, pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF. Vybrané snímky představuje výstava Odchod 1991. Vidět ji můžete v Dejvické ulici v Praze 6 mezi stanicemi metra Hradčanská a Dejvická, a to ve dnech od 1. června do 31. července 2021.

 • 17.06.

  Benjamin Frágner: Industriální topografie 2015–2020

  Výstava příkladů nového využití architektury konverzí industriálních objektů z let 2015–2020.

 • 17.06.

  Roman Vondrouš: výstava Pandemie

  Roman Vondrouš, doktorand Institutu tvůrčí fotografie FPF a fotoreportér ČTK, vystavuje nyní své ceněné fotografie v Galerii Eisler v opavském Obecním domu. Výstava pod názvem Pandemie přináší pohled do aktuálního dění kolem nejpalčivějších událostí let 2020 a 2021, kdy Roman Vondrouš dokumentoval změněný ráz vylidněné metropole, pracovní nasazení členů Integrovaného záchranného systému v první linii nebo běžný život obyvatel zasažený pandemickou krizí.

 • 07.06.

  Soutěž Fotografie s příběhem

  Od 7. června do 22. června 2021 se můžete zapojit do další soutěže vyhlášené k výročí 30 let vzniku Slezské univerzity. V soutěži s názvem „Fotografie s příběhem“ po vás budeme chtít, abyste zapátrali ve svém vlastním archivu po fotografiích z vašich nejen studentských let na Slezské univerzitě, ať už z dob počátků univerzity nebo doby nedávné. Když nám k zaslané fotce ještě prozradíte příběh, který se k ní váže, máte velkou šanci získat výhru.

Všechny události