Koncert Eben: Labyrint světa a ráj srdce (festival SHF)

  • hlavní
  • 12.09.2020
Zásadní filozofické dílo Jana Amose Komenského z roku 1623 rozezní v hudebním zpracování Petra Ebena jeho syn, populární moderátor Marek Eben se špičkovým varhaníkem Tomášem Thonem. Na společné meditativní putování se Všezvědem Všudybudem zvou do Opavy 12. září (Kostel sv. Vojtěcha, 18.00 hod.) a do Ludgeřovic 13. září. Záštitu nad koncertem v Opavě převzal rektor Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavel Tuleja, Ph.D. V rámci spolupráce s pořadatelem Svatováclavského hudebního festivalu mohou studenti Slezské univerzity využít zvýhodněné nabídky slev při koupi vstupenek na jakýkoliv koncert festivalu (uvádíme níže).

Starobylý příběh vyprávěný prostřednictvím Ebenových hudebních obrazů vybízí k zamyšlení nejen nad až apokalyptickým výjevem „učitele národů“, ale i dnešní rozeklanou dobou. Sám skladatel, mj. jeden z nejhranějších českých komponistů druhé poloviny 20. století a autor více jak 200 děl, se svěřil, že ho nejvíce na tomto spisu dojímala Komenského neúnavná práce pro zlepšení tohoto světa. „V tom může být příkladem i pro naši současnost: zachovat si vlastní kritický pohled a odstup od tohoto světa, ale všechny své síly věnovat na jeho zlepšení.“ Autor dává posluchači čas na rozjímání nad vizí nového světa řízeného spravedlností i nad bezvýchodností lidského života prostřednictvím střídání slov recitátora s čistě hudebními (varhanními) plochami. V meditativním charakteru původně cyklu improvizačních skladeb (1991–2003) na texty nejen Labyrintu, ale i Komenského chorály (Amsterodamský kancionál) či moravské lidové písně se vznáší oblaka symboliky – Šípy Smrti, Sladké okovy lásky, Klamný příslib Zlatého věku ad. – plynoucí v lidských myšlenkách a mizející v Návratu k Bohu.

Uvedením tohoto projektu si připomeneme 350. výročí úmrtí Jana Amose Komenského.


Studenti Slezské univerzity mohou využít tyto nabídky studentských slev od organizátora festivalu:

  • 20 % na ostravské koncerty s prodejem vstupenek na číslovaná místa po předložení studentského průkazu. Na ostatní koncerty je sleva stanovena pevnou částkou, viz detail daného koncertu.
  • Vstupenka za 50,- Kč na místě konání 10 minut před začátkem koncertu na neobsazená místa a u vyprodaných koncertů na stání (dle kapacitního limitu daného prostoru).

 Více informací a podrobný program najdete na web stránkách festivalu.

Nechte se zlákat videoukázkou koncertu „Eben: Labyrint světa a ráj srdce“ z MHF Lípa Musica (23. 9. 2018)


Marek Eben a Tomáš Thon, zdroj: shf.cz Marek Eben a Tomáš Thon, zdroj: shf.czPlakát festivalu SHF 2020, zdroj: shf.cz Plakát festivalu SHF 2020, zdroj: shf.cz

Další události

Všechny události