Arkadiusz Gola: Černobílá země

  • hlavní
  • 08.06.2023
Srdečně Vás zveme na výstavu pedagoga našeho Institutu tvůrčí fotografie, kterou je možno navštívit v pražské galerii 400 ASA.

Text: Vladimír Birgus a Michał Szalast

Arkadiusz Gola je neoddělitelně spjatý se svým rodným Horním Slezskem. Krajem, v němž se po staletí prolínaly polské, české, německé a rakouské vlivy, který prošel bouřlivou historií a zažil rozmach i úpadek těžkého průmyslu. Krajem, kterému  se pro jeho hornický charakter říká Černá země. Krajem, který Gola už tři desetiletí systematicky zobrazuje ve svých fotografiích nejenom jako černý, ale jako černobílý, protože ukazuje i pozitivní změny, které přinesla tři desetiletí po pádu komunistického režimu. Na jeho syrových černobílých snímcích vidíme nejenom zdevastovanou krajinu s haldami připomínajícími měsíční krátery, zavřené doly a továrny, zaplivané hospody, opilce spící na ulici nebo na nádraží, ale také lidi, kteří touží po kráse a neustále dekorují svoje domy květinami a soškami Panny Marie. Děti, pro něž se haldy staly hřištěm plným dobrodružství. Ženy z dolů, jimž se i přes těžké podmínky, ochranné přilby a pracovní kombinézy podařilo zachovat něco ze svého půvabu. Sousedy z dělnické kolonie, kteří se na rozdíl od většiny obyvatel z paneláků scházejí, společně se baví, jedí a pijí.

    

O autorovi:

Arkadiusz Gola (nar. 1972) je absolventem bakalářského, magisterského a doktorského studia na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě, kde dnes působí jako pedagog. 27 let pracuje jako fotoreportér, od roku 1996 v Dzienniku Zachodnim.  Ve volné tvorbě vytvořil řadu cyklů z oblasti Horního Slezska, kde po utlumení těžkého průmyslu po roce 1989 došlo k výrazným změnám prostředí i životního stylu.  Je autorem několika knih, držitelem mnoha ocenění a věnuje se i kurátorské činnosti. Vystavoval v Belgii, České republice, Francii, Německu, Polsku a na Slovensku.

Další události

Všechny události