Baron Artur Kraus a Podmanivá koróna na AFO

  • hlavní
  • 27.04.2023
Dokumentární film Baron Artur Kraus, jehož autorem je student studijního programu Multimediální techniky Matouš Kotěra, přibližuje život tohoto popularizátora a podporovatele astronomie. Zatímco film Podmanivá koróna, jehož autorem je student také studijního programu Multimediální techniky Jonáš Jirovský, naopak přibližuje astronomický jev zatmění Slunce. V rámci Academia Film Olomouc se budou společně promítat ve čtvrtek od 14:30. Baron Artur Kraus je zařazen do soutěžní kategorie Česko-Slovenská soutěž.

Anotace:

Baron Artur Kraus
Baron Artur Kraus byl renesančním člověkem, který zejména v astronomii předběhl svoji dobu. Dokument shrnuje společenský přínos vizionáře, cestovatele, popularizátora, vědce, sportovce a průkopníka aviatiky. Pardubický rodák v roce 1912 otevřel první lidovou hvězdárnu ve střední Evropě. Vědec se také za války podílel na vzniku České astronomické společnosti a vytvořil jednu z nejstarších metod pozorování Slunce. Jakou výbavu měl ve své observatoři a čím přispěl do světa sportu?

Podmanivá koróna
Dříve vzkaz od bohů, dnes nezapomenutelná podívaná – zatmění Slunce je předmětem lidské fascinace odedávna. A přestože už jsme se o ní naučili leccos, koróna vědcům dodnes nabízí drobné záhady k rozlousknutí.

Více informaci o studijním programu Multimediální techniky

Další události

Všechny události