Studenti proti válce

  • hlavní
  • 17.11.2022
Co mají společného Mykola Bondarenko, student univerzity v Krivém Rohu, Vadim Pavlenko z univerzity v Charkově, Petr Gavriliv z polytechnické univerzity ve Lvově, Vladislav Voitovič z univerzity ve Volyni, Sergej Konovalov z pedagogické univerzity v Ternopilu a další, bože, tolik dalších? To, že svůj bakalářský diplom nikdy nedostanou. Ne proto, že by studium nezvládli, ale protože jsou mrtví. Tito a spousta dalších mladých lidí, kteří teprve stáli na prahu svých životů, zaplatili nejvyšší cenu ve válce, ve které Ukrajina brání svou nezávislost a existenci před ruskou agresí. Slezská univerzita v rámci připomínky Mezinárodního dne studentstva a Dne boje za svobodu 17. 11. připravila program Studenti proti válce, jehož součástí je i výstava Diplomů, které nebudou nikdy vydány.

Datum 17. listopadu je pevně spojeno hned se dvěma letopočty – roky 1939 a 1989. Jsou to zároveň data pro každou vysokou školu obzvláště významná, protože se jedná o přelomové události naší historie, v nichž zásadní roli hráli studenti. Protože to byli právě oni, kdo díky svému přesvědčení a odvaze nasazovali své životy pro naši republiku a pro demokracii a svým jednání strhli a pobídli k odvaze i ostatní.

Těmto studentům a událostem jsme vytvořili pamětní místo Srdce studentstva, kde jim vzdáváme hold každým rokem, avšak letos tak činíme v době, kdy pouhých 450 km od Opavy opět i studenti nejen bojují za svobodu své země, za svobodu Ukrajiny, ale také za toto své přesvědčení pokládají své životy!

Ještě před rokem jsme takovou situaci v 21. století považovali za nemyslitelnou, ještě na jaře jsme byli přesvědčeni, že konflikt bude krátký. Ale regulérní válka trvá již 8 měsíců, mrtvých jsou desítky tisíc a napětí stupňují hrozby použití jaderných zbraní.

Je na čase toto šílenství zastavit!

Pokud s námi souhlasíte, řekněme to společně. Potkejme se spolu 17. 11. 2022 od 15 hodin v Opavě u Srdce studentstva při zahájení výstavy k uctění památky padlých mladých lidí, studentů, kteří již svá studia nikdy nedokončí.

Přijďte společně s námi říci: UŽ DOST! 

Další události

Všechny události