Mgr. Petr Czudek

Jméno Petra Czudka je synonymem pro opavský basketbal. Legenda BK Opava si za své rodné město zahrála celkem ve třech etapách své bohaté kariéry. V roce 1997 se stal Petr Czudek Basketbalistou roku ČR. Po konci hráčské kariéry v roce 2009 však z palubovek nezmizel. Krátce se věnoval spolukomentování basketbalových přenosů a nyní stojí za úspěšnou érou BK Opava coby trenér a sportovní manažer. Opavský tým pod jeho vedením patří tradičně k nejlepším v České republice a své svěřence dovedl až do Ligy mistrů. Petr Czudek je také asistentem trenéra mužské reprezentace ČR a byl tedy u úspěchu českého celku na MS 2019, kde Češi postoupili až do čtvrtfinále.


Když jsem v roce 1990 začal studovat na Masarykově univerzitě v Brně, tak se ve vysokoškolských kuloárech hovořilo o tom, že by v Opavě mohla vzniknout Slezská univerzita. Jako rodilému Opavákovi mi to udělalo upřímnou radost. Od jejího vzniku jsem jí držel palce a přál jsem jí, ať není jenom malou bezvýznamnou myškou mezi staršími a slavnějšími kolegyněmi. Ale ať se nějakým oborem, pedagogem nebo absolventem může celorepublikově pochlubit. Troufnu si říct, že se to podařilo. Například Institut tvůrčí fotografie je tím příkladem.

Pevně věřím v energii, kterou tady mladí vysokoškoláci zanechávají a budou dále zanechávat. A pokud se tady někomu z absolventů bude natolik líbit, že v Opavě zakotví natrvalo, tak to bude jenom dobře. Čím nás bude víc, nebudeme se bát vlka nic.

Slezské univerzitě bych v prvé řadě přál hodně cílevědomých studentů, kteří chtějí něco dokázat, a ne jen studia propařit. Za druhé rozumné vedení univerzity a za třetí hodně peněz, ať kvestor má zamotanou hlavu, co má nového na univerzitě vybudovat nebo čím ji dovybavit.