Ing. Jan Juchelka

Absolvent Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné Jan Juchelka je významnou osobností českého bankovnictví. Od roku 2017 zastává pozici generálního ředitele a předsedy představenstva Komerční banky. Do KB nastoupil v roce 2006 nejprve jako ředitel pražské Obchodní divize korporátního bankovnictví a následně se v témže roce stal členem představenstva. Zvítězil ve 27. ročníku soutěže České manažerské asociace, ve které získal prestižní ocenění Manažer roku 2019.


Maturoval jsem v roce 1990, s trikolórou na klopě a s přesvědčením, že nově nabytá svoboda naší generaci otevřela dveře k vědění, k podnikání, k cestování.

Původně jsem chtěl jít studovat matematiku a fyziku do Olomouce. Avšak otevření Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Karviné byla jasná výzva! Už ten název zněl skvěle. A letmým prohlédnutím studijního programu, který se hemžil doposud neznámými pojmy (marketing, management, …) mé přesvědčení o této volbě narůstalo.

Studia samotná byla zpočátku stále poznamenána téměř bezbřehým entusiasmem jak studentů, tak vyučujících. Byla to jízda! Nutno vzpomenout na děkana Szustka, profesora Balhara a matikářku docentku Godulovou. Pro nás čerstvě přijaté studenty v roce 1990 to byly jasné ikony tehdejší pionýrské doby.

I díky nim se Karviná stala univerzitním městem. A Karviná si zvykala na přítomnost univerzitních studentů, stejně jako my jsme si zvykali na Karvinou. Doposud jsem přesvědčený, že šlo ze strany otců a matek zakladatelek o správnou a odvážnou volbu. Založení univerzity a umístění její business fakulty zrovna do Karviné způsobilo osvěžení života a dodání dalšího rozměru původně hornickému a lázeňskému městu se šikmým kostelem. 

Jelikož patřím k úplně prvnímu absolventskému ročníku, konstatuji, že jsme díky správnému načasování  ̶  znovu vzpomenu porevoluční atmosféru a kvas  ̶  našli už v průběhu studia nebo po jeho ukončení velmi brzy zajímavé joby a následně se příležitosti v kariéře nebo v podnikání spíše rozšiřovaly.

V průběhu budování své kariéry jsem nikdy neoslyšel pozvání k přednášce v Karviné. Podařilo se mi několikrát se na fakultu vrátit a přednášet současným studentům. Ano, všímám si, že po třiceti letech existence je fakulta dobře zabydlená ve struktuře českého vysokého školství a zvuk Slezské univerzity zní dobře v životopisech mnoha absolventů.

V mém životě se mi podařilo uskutečnit si svůj odvěký sen. Pracoval a žil jsem s rodinou pět let v Paříži. Život nedaleko samotné evropské metropole a práce v jedné z nejdůležitějších evropských finančních skupin Societe Generale. S rodinou, s úkolem naučit se nový jazyk, s nepřebernou paletou obohatit svůj život novými zážitky, s novými přáteli, s dostupností francouzských Alp a Středozemního moře, nebo Atlantiku. Můj život a kariéra se vyvinula tímto směrem působením mnoha faktorů. Současně by se však tímto směrem neubírala, nebylo-li by na počátku studia na Slezské univerzitě.

Po návratu zpět do Česka na současnou pozici generálního ředitele Komerční banky s sebou přineslo paradoxní jev „znovusinavykání“ na domovinu, nicméně to byl návrat do prostředí, které je pro mě i mé nejbližší dobře známé. V naší bance vidím více a více absolventů Slezské univerzity a s radostí pozoruji, že se SU Alumni hezky rozrůstá. Jsem rád, že mnoho z nich je mými kolegy.

Po třiceti letech její existence přeji své alma mater Slezské univerzitě další vývoj a rozkvět, úspěch ve výchově, vzdělávání a přípravě dalších generací. Pro univerzity je velkou výzvou zvládat výuku jak tradiční prezenční, tak on-line formou. V té druhé nás všechny trénuje běžící epidemie. Stát se atraktivními a kvalitními institucemi pro univerzitní vzdělávaní pro co největší množství zájemců je důležitým úkolem pro naši milou školu. Její role v Opavě je stejně důležitá jako v Karviné, slezských centrech rozvoje, atraktivního života a samozřejmě vzdělávání.  

Ať se daří, Slezská univerzito!

Jan Juchelka, absolvent 1995