Mezinárodní festival studentských filmů Opavský páv 2020

Původně z května přesunutý sedmý ročník mezinárodního studentského festivalu Opavský páv se konal na přelomu září a října 2020 na půdě Slezské univerzity. Studenti a pedagogové oboru Audiovizuální tvorba z Ústavu filmové, televizní a rozhlasové tvorby připravili pro návštěvníky zajímavý program: fotografickou výstavu ke 100. výročí vzniku Asociace českých kameramanů, křest vizuálních interpretací české a světové poezie s názvem Moderní poezie do škol II., projekce dokumentu Miroslava Janka Universum Brdečka s následnou debatou s autorem, dále křest audioknihy - románu Ivany Gibové s názvem Bordeline a na závěr festivalový galavečer s vyhlášením vítězů.

Letos se do festivalu přihlásilo přes sto filmů, které soutěžily v šesti kategoriích – Hraný film, Hraný film do 5 minut, Dokumentární film, Animovaný film, Hudební videoklip a nově Reklamní či propagační video do tří minut. Odborná porota ve složení scenáristka a dramaturgyně Barbora Hrínová, publicistka a šéfredaktorka webového portálu Refresher Nikita Jankovičová, dokumentarista Miroslav Janek, kameraman a režisér Martin Duba, vedoucí Ateliéru animované tvorby Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Lukáš Gregor a dramaturg České televize Martin Novosad pak vybrala vítěze jednotlivých kategorií. Průběh vyhlášení a vítěze Opavského páva 2020 najdete v této aktualitě na webu festivalu. Mezi nejzajímavější hosty festivalu mj. patřil scenárista Rudolf Merkner, kameraman, scenárista a režisér Marek Jícha či vynikající slovenská prozaička Ivana Gibová.

Festival Opavský páv se konal jako součást 63. ročníku festivalu Bezručova Opava z důvodu zrušení původního jarního termínu kvůli koronavirovým opatřením a přesunutí na podzimní termín.