Slavnostní otevření a zahájení provozu Unisféry

Od prosince 2019 slouží studentům Slezské univerzity Unisféra, nebo také sférická projekce. Jedná se o unikátní výukovou pomůcku i samostatné moderní médium, které vzniklo v půdních prostorách budovy Filozoficko-přírodovědecké fakulty v Opavě. Stavba sestává ze skloněné polokoule o průměru 8 metrů a stupňovitého hlediště s 50 sedadly. Její parametry jsou technickou špičkou. V listopadu se pak uskutečnilo slavností otevření rekonstruovaných prostor.

Unisféra slouží všem studentům, přednostně studentům astrofyzikálních oborů k experimentální práci, které budou zaměřeny na kombinaci sférické projekce s dalšími moderními médii, jakými jsou například rozšířená či virtuální realita. Do budoucna se počítá s tím, že Unisféru mohou navštívit také studenti středních škol v regionu i zájemci z řad veřejnosti.


O Unisféře:

Bezmála 13 metrů široké plátno napnuté na sféru o průměru 8 metrů. Bezchybný obraz pro stereoskopické promítání zajišťuje osm laserových Barco 3D projektorů, každý s rozlišením 1600x1200 px při snímkové frekvenci 120 fps a světelném výkonu 9000 lm. O zvuk 5.1 se starají reproduktory o celkovém výkonu 4500 W. Rozlišení je větší než 5 K, jediný pixel na plátnu má tak velikost pouhých 2,4 mm, čímž se tato tzv. full-dome projekce pyšní stát se nejostřejší v České republice. Tohle je skutečně imerzivní projekce s celkovou kapacitou 50 naklápěcích komfortních sedadel, kde si na hvězdy divák doslova sáhne.

Unisféra byla z velké části financována z prostředků Evropské unie (z Evropských strukturálních a investičních fondů, Operační program VVaV). Stavební část včetně čtyř nových učeben, studia, klimatizace a zázemí přišla na 20 milionů korun, samotné zařízení stálo 40 milionů korun.