• Karin Martínková
  • 04.10.2022

Studentům v Opavě nově nabízí pomoc i Fyzikální pohotovost

Po Matematické pohotovosti bude studentům v Opavě nově od října sloužit i první pomoc z oblasti fyziky. Jedná se o aktivitu Slezské univerzity v Opavě, jejíž pokročilí studenti zajišťují pohotovostní doučování pro studenty středních škol i žáky základních škol, kteří se dostanou do dočasných problémů s chápáním učiva. Univerzita se tak snaží službou zdarma pomoci především studentům, u nichž by krátkodobý výpadek v pochopení probírané látky v škole mohl přerůst ve vážnější studijní komplikace. Matematická pohotovost v Opavě úspěšně slouží již třetím rokem, kdy si veřejnost pro velký zájem vyžádala rozšíření „ordinační doby“ na dvakrát týdně, a dokonce také o prázdninách. Nyní se k ní tedy přidává Fyzikální pohotovost, která bude zpočátku dostupná během školního roku každou středu, a to od 13 do 17 hodin.
  • 27.09.2022

M87* and Sgr A*: Imaging supermassive black holes - Přednáška pro veřejnost

Jak byly pořízeny první dva snímky černých děr? Co vědcům tyto snímky prozradily o černých dírách a podobných objektech? Srdečně vás zveme na přednášku pro veřejnost v anglickém jazyce, která se bude konat v rámci mezinárodní konference o relativistické astrofyzice RAGtime 24 v Opavě.
  • Jan Novotný
  • 23.09.2022

Večer filmových dokumentů 2022

Večer filmových dokumentů proběhl v pondělí 19.9. 2022 v kinosále na Hauerově na Slezské univerzitě v Opavě. Jednalo se o slavnostní zábavný večer spojený s premiérami nejlepších bakalářských filmů roku 2022 studentů oboru Multimediální techniky Filozoficko – přírodovědecké fakulty. Součástí večera bylo také vyhlášení výsledků Ceny ředitele Fyzikálního ústavu za Nejlepší umělecké dílo.
  • Jan Novotný
  • 23.09.2022

Dne 27. 9. 2022 je vyhlášeno ředitelské volno

Dne 27. 9. 2022 je vyhlášeno na Fyzikálním ústavu ředitelské volno z důvodu konání Akademického dne.
  • Karin Martínková
  • 22.09.2022

Slezská univerzita si bude volit nového rektora

Posledním únorovým dnem příštího roku skončí druhé funkční období stávajícího rektora Slezské univerzity v Opavě doc. Ing. Pavla Tuleji, Ph.D. Protože i ten nejúspěšnější rektor potřetí za sebou již dle zákona vykonávat funkci rektora nemůže, je nutné již nyní zahájit proces výběru nového rektora či rektorky. Univerzitní Akademický senát proto vypsal volbu na kandidáta/ky, kdy členové akademické obce mohou podávat své návrhy. Veřejné představení kandidátů a kandidátek, jež přijmou nominaci a o funkci rektora/ky se budou ucházet, se uskuteční v říjnu.
  • 21.09.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Tradiční noc vědců 30. září proběhne také v Opavě. Užijete si vesmír všemi smysly!

V pátek 30. září 2022 proběhne po celém území Evropy již tradiční Evropská noc vědců. Ta je pořádána každoročně už od roku 2005 a během jejího konání mohou lidé s rodinami z řad nejširší veřejnosti zavítat do mnoha vědecko-technických středisek a zábavnou interaktivní formou poznat nejnovější pokrok v lidském výzkumu i vývoji. Letošní Noc vědců má téma „všemi smysly“. Svůj program v rámci tohoto evropského svátku nabízí i Fyzikální ústav v Opavě na Bezručově náměstí a už nyní se máte opravdu na co těšit!
  • 20.09.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

Fotogalerie: Fulldomová expedice za polární září

Ve dnech 14. – 28. září 2022 vycestoval Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě na expedici za polární září do norského Tromsø.
  • Adam Poštolka
  • 19.09.2022

Na Slezské už PETkám odzvonilo! Točte vodu zdarma!

Slezská univerzita již v minulém akademickém roce pro své studenty a zaměstnance dohodla do čtyř svých budov instalaci zdrojů čerstvé, mikrofiltrované vody, kterou si lze natočit z automatů Filtermac do vlastní láhve, a vyloučit tak ze své spotřeby mnoho kilogramů plastů z PET lahví. Od nového akademického roku 2022/23 se univerzita pro své studenty rozhodla pomoci dotovat možnost čerpání této prvotřídní vody tak, aby byla pro studenty zdarma.
  • 05.09.2022

Galerie a Video: Záblesky polárních září

Ve dnech 3. – 12. února 2022 se Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě vydal na expedici za pozorováním a především snímáním polárních září v oblasti okolo města Tromsø v Norsku. Navázal na expedici v říjnu loňského roku do Švédska a Norska a využil období před rovnodenností, kdy se polární záře vyskytují nad polárním kruhem nejčastěji. Expedice byla úspěšná, podařilo se získat bohatý fotografický i časosběrný záznam, který bude sloužit jako materiál pro studenty programů Multimediální techniky i Popularizace astronomie na Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě. Z materiálu také vzniklo zbrusu nové časosběrné video ukazující na pestrost typů polárních září
  • 02.09.2022
  • Fyzikální ústav v Opavě

VR Klub Slezské univerzity začíná!

Chcete zažít virtuální, rozšířenou nebo namixovanou realitu? Přihlaš se do VR klubu Slezské univerzity a vyzkoušej si nejmodernější technologie na vlastní kůži!