NMgr., prezenční a kombinovaná forma

Termín pro podání přihlášek: 31. 3. 2025

Přihláškyhttps://is.slu.cz/prihlaska/

Bližší informace o přijímacím řízení ZDE.


Obecná charakteristika

Ústav veřejné správy a sociální politiky (ÚVSSP) v současné době zajišťuje výuku bakalářského studijního programu „Sociální práce ve veřejné správě“ a navazujícího magisterského programu „Sociální politika ve veřejné správě“, a to jak v prezenční, tak i v kombinované formě studia. Studenti navazujícího magisterského studia v jeho průběhu získají znalosti a dovednosti určené Minimálním standardem vzdělávání v sociální práci, které jsou potřebné pro kvalifikovaný výkon sociální práce a další rozvoj profesních kompetencí, podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění. Tento standard je opravňuje vykonávat regulované povolání sociální pracovník. 
V rámci celoživotního vzdělávání ústav v současné době také zajišťuje výuku navazujícího magisterského kurzu „Sociální politika ve veřejné správě“ v konzultačních střediscích v Táboře a Trutnově.


Cíl studia

Navazující magisterský studijní program je profesně zaměřeným studijním programem, který je koncipován v souladu s potřebami trhu práce. Studijní program je zaměřen na problematiku sociální politiky ve veřejné správě, a to jak na úrovni centrální, tak i na úrovni místní a regionální. Zaměřuje se zejména v oblast organizace, financování a řízení sociálních služeb, sociálně právní ochrany dětí a mládeže a na s nimi úzce související otázky chudoby, sociálního vyloučení a sociálního zabezpečení v jednotlivých sociálních situacích. Cílem studia je vybavit studenty potřebnými výstupními kompetencemi tak, aby byli profesně připraveni na práci v sociální oblasti na všech úrovních veřejné správy. 
Celková koncepce studia a jeho poměrně široký společenskovědní základ podporují komplexní a interdisciplinární přístup studentů k řešení jednotlivých sociálních problémů, jejich schopnost kritické analýzy a také jejich schopnost hledání samostatných řešení. Studijní program má multidisciplinární charakter, který umožňuje získat teoretické, praktické a metodické kompetence v oblasti sociální politiky, a to na všech úrovních veřejné správy. Nedílnou součástí studia je zvyšování odborných jazykových kompetencí, přičemž v této oblasti je program prioritně orientován na to, aby se studenti seznámili s aktuálními zahraničními poznatky v oblasti sociální politiky, a to na všech jejích úrovních.  
Cílem studia je připravit studenty pro řídící, metodickou, koncepční a analytickou práci v oblasti sociální politiky. Výuku doprovází souběžně realizovaná supervidovaná odborná praxe, v jejímž rámci mají studenti možnost navázat přímý kontakt s odborníky z praxe a seznámit se s postupy, které jsou uplatňovány v jednotlivých sociálních oblastech na jednotlivých úrovních veřejné správy. Navazující magisterské studium prohlubuje kompetence sociálního pracovníka, které studenti získali v rámci bakalářského studia, jeho obsah naplňuje aktualizovaný Minimální standard vzdělávání v sociální práci Asociace vzdělavatelů v sociální práci.


Místo konání

Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě
Bezručovo náměstí 885/14, 746 01 Opava

Podmínky

Podmínky pro přijetí
Podmínkou pro přijetí je absolvování písemné zkoušky zjišťující znalosti z oblasti sociální politiky a sociální práce na bakalářské úrovni, která vychází z Minimálních standardů vzdělávání v sociální práci vytvořených Asociací vzdělavatelů v sociální práci (Filozofie a etika, Úvod do sociologické teorie, Psychologie v sociální práci, Teorie a metody sociální práce, Odborná praxe, Supervize, Metody a techniky sociálního výzkumu, Právo v sociální práci, Sociální politika, Sociální norma a rizikové jevy, Menšinové skupiny, Zdraví a nemoc). Otázky testu budou vycházet z doporučené literatury uvedené zde: https://www.slu.cz/fvp/cz/soprijimacirizeniaktualni. Maximální dosažený počet bodů z písemné zkoušky: 40.

Obsah studia
Koncepce povinných, povinně volitelných předmětů navazujícího magisterského studia vychází mj. i z požadavku dobré praxe. Studenti po absolvování studia získá schopnost samostatně se rozhodovat ve správních činnostech na pozici středního i vrcholného managementu. Absolvent je připraven osvojit si schopnosti celoživotního vzdělávání, které je zákonným požadavkem ke kvalifikovaného výkonu správních činností a poskytování sociálních služeb ve veřejné správě.

Profilové předměty například:

Management a financování sociálních služeb, Sociální práce s rodinou ve vybraných životních situacích, Komunitní plánování jako makrometoda sociální práce, Společenská odpovědnost, Ekonomika a správa sociálního zabezpečení, Sociálně právní ochrana dětí a mládeže, Teorie pracovního trhu, Správní právo, Právo sociálního zabezpečení, Veřejná správa ve vybraných zemích EU.


Co se naučím?

Absolventi získají znalosti o pracovních činnostech v organizacích a institucích realizujících sociální politiku. Výstupními kompetencemi jsou hluboké znalosti soudobých teorií vztahujících se k sociální politice a k sociální práci, a to v mezinárodním kontextu. Takto získané znalosti přispějí k tomu, že absolventi jsou schopni uplatňovat v dané oblasti moderní přístupy, a to s akcentem na respektování právních a etických norem. Provázanost této problematiky s oblastí veřejné správy umožní absolventům zvládnout postupy správních orgánů na všech úrovních veřejné správy v sociální oblasti.
Absolventi jsou připraveni na to, aby propojili nabyté teoretické znalosti a dovednosti a dokázali je samostatně využívat v praxi na svých pracovních pozicích na jednotlivých úrovních veřejné správy při řešení jednotlivých sociálních situací. Jsou připraveni k týmové spolupráci a v jejím rámci jsou schopni prosazovat vlastní stanoviska a současně respektovat názory ostatních členů týmu. Absolventi chápou celoživotní vzdělávání jako nezbytnou součást své profese, jsou připraveni využívat cizojazyčné zdroje při získávání aktuálních znalostí k výkonu své profese.


Kde se uplatním? 

Pracovní uplatnění:
Absolventi studijního programu najdou široké uplatnění v různých pozicích u těchto skupin zaměstnavatelů:
územní samosprávné celky, kde mohou působit např. jako sociální pracovníci na referátech sociálních věcí, sociálních služeb nebo sociálně právní ochrany dětí,
Česká správa sociálního zabezpečení (okresní správy sociálního zabezpečení), kde mohou působit např. v oblasti přiznávání sociálních dávek a v oblasti lékařské posudkové služby, 
Úřad práce ČR a jeho krajská pracoviště a kontaktní místa, kde mohou působit např. v oblasti přiznávání sociálních dávek a v oblasti politiky zaměstnanosti,
organizace poskytující sociální služby ve smyslu typologie zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, kde mohou působit např. na pozici sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách v jednotlivých organizacích,
Probační a mediační služba ČR, kde mohou působit v pozici sociálního pracovníka na jednotlivých pracovištích.

Absolvent je připraven:
působit v orgánech veřejné správy, a to jak na centrální, krajské, tak i obecní úrovni,
pracovat jako sociální pracovník,
uplatnit výborné komunikační schopnosti, a dokáže jednat i v mezních situacích,
díky kvalifikované orientaci v právních předpisech pomáhat lidem při řešení náročných životních situací.

Garant studia: 

doc. Ing. Ladislav Průša, CSc.
ladislav.prusa@fvp.slu.cz