• 21.12.2023

Studenti FÚ vycestovali do Říma

V rámci zimního akademického roku 2023/2024 se vydala skupina studentů magisterského oboru FÚ na studijní stáž v Říme, konktrétně na observatoř INAF.
  • 07.12.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Meteorický roj Geminidy vrcholí za velmi příznivých podmínek

Každoroční meteorický roj Geminidy má letos velmi příznivé pozorovací podmínky. Čas maxima vychází na noc ze 14. na 15. prosince, tedy v době, kdy nebude rušit svým svitem Měsíc. Pozorovat se vyplatí zejména v pátek 15. prosince mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. V průběhu noci (hlavně tedy v časných ranních hodinách) zazáří na nebi daleko od měst produkujících rušivé světelné znečištění, až desítky meteorů v hodině. Za celou noc pozorovatel napočítá až 1000 meteorů.
  • 08.11.2023

Přijměte pozvání na online přenos vzácného úkazu zítra 9. listopadu 2023

Ve čtvrtek 9. listopadu v dopoledních a poledních hodinách dojde na obloze k vzácnému astronomickému úkazu: Měsíc zakryje na denní obloze jasnou planetu Venuši. Za příznivého počasí bude úkaz pozorovatelný i pouhýma očima, přímý videopřenos úkazu nabídnou veřejnosti i pracovníci Fyzikálního ústavu v Opavě.
  • 30.10.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Kolize černých děr pomáhají studentce ověřit nové teorie gravitace

V rámci svého studia na Fyzikálním ústavu v Opavě se studentka navazujícího doktorandského studia fyziky, Antonina Zinhailo, zaměřila na studium černých děr, ale z hlediska fyziky trošku jinak. Zabývá se jimi totiž v tzv. alternativních teoriích gravitace. Co to přesně znamená, se dozvíte v článku.
  • 23.10.2023

Sváteční zatmění Měsíce 28. října 2023

Na státní svátek v sobotu 28. října 2023 uvidíme v pozdních večerních hodinách částečné zatmění Měsíce. Budou jej provázet velmi dobré pozorovací podmínky a úkaz bude pohodlně viditelný pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, zejména mezi 21. a 23. hodinou. Během zatmění uvidíme vedle Měsíce také jasnou planetu Jupiter.
  • 16.10.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

FÚ se poprvé zapojil do oslav programu Erasmus days

Dne 12. října 2023 zorganizoval referát pro vědu a zahraniční styky pro studenty a zaměstnance Fyzikálního ústavu v Opavě workshop v rámci oslav programu Erasmus days.
  • 09.10.2023

Mimořádná výstava „100 let planetárií“ v OC Breda v Opavě

Navštěvujete rádi planetária a zajímá vás vesmír? Pak bychom vás rádi pozvali na vernisáž „100 let planetárií“, která proběhne v univerzitním centru UniPoint v OC Breda & Weinstein v úterý 10. října 2023 v 17 hodin.
  • 02.10.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Terasa pozorovací observatoře WHOO! se otevírá veřejnosti

Fyzikální ústav v Opavě otevírá novou pozorovací terasu pro pozorování oblohy astronomickým dalekohledem.
  • 27.09.2023

Večer filmových dokumentů MMT FÚ v Opavě

V pondělí 25. září 2023 proběhl již druhý ročník Večera filmových dokumentů, což je slavnostní premiérový večer absolventských filmů oboru Multimediální techniky Fyzikálního ústavu v Opavě. Na programu filmových projekcí byly letos 4 filmy, které svým žánrovým rozptylem měly divákům opravdu co nabídnout.
  • 05.09.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Může zeleň pomoci se snížením znečištění ovzduší? Projekt CLAIRO přichází s novými podněty

Slezská univerzita v Opavě a její Fyzikální ústav (FÚ SU) byly v letech 2018 až 2022 jedním z hlavních řešitelů projektu CLAIRO v rámci programu Urban Innovative Actions, který slouží k podpoře nejinovativnějších projektů v Evropě a nese s sebou značnou prestiž. Výsledky výzkumu mohou městům v celé Evropě výrazně pomoci při rozhodování, jaké druhy rostlin, ve kterých lokalitách vysadit. Konkrétní druhy rostlin totiž svou činností filtrují ovzduší od znečisťujících látek.