Večer filmových dokumentů MMT FÚ v Opavě

 • Lucie Dospivová
 • 27.09.2023
V pondělí 25. září 2023 proběhl již druhý ročník Večera filmových dokumentů, což je slavnostní premiérový večer absolventských filmů oboru Multimediální techniky Fyzikálního ústavu v Opavě. Na programu filmových projekcí byly letos 4 filmy, které svým žánrovým rozptylem měly divákům opravdu co nabídnout.

Na slavnostním večeru byly promítnuty tyto čtyři dokumentární filmy:

 • 3D tisk ve zdravotnictví (režie: Petr Rys)
 • Hudba v nás: proč posloucháme hudbu (režie: Rostislav Čuprej)
 • Kniha? (režie: Jakub Lachman)
 • Karel Schinzel: Člověk, který obarvil svět (režie: Maksym Tkachenko)
 • Všechny filmy z produkce MMT mají populárně-naučný charakter, tedy by se mohlo zdát, že celý premiérový večer přinesl divákům jen spoustu informací a poučení. Opak je však pravdou. Koncept celé akce byl velmi odlehčený. Večer začal příjezdem hostů a absolventů na červený koberec, focením a rozhovory pro společenské rubriky,“ popisuje Ivana Martáková, produkční MMT FÚ v Opavě.

  Moderátoři večera Kristýna Střelcová (absolventka SLU) a Jiří Siostrzonek (pedagog na SLU) dodali celé akci zcela neformální až lehce nekorektní nádech. Proč také ne, když celá akce je součástí programu festivalu Bezručova Opava, jehož letošním podtitulem jsou „šťastné náhody, chyby a omyly“.

  Již podruhé bylo součástí večera také vyhlášení vítězů Ceny ředitele Fyzikálního ústavu za nejlepší umělecké dílo. Letos se v soutěži sešlo 12 snímků krátkých i středně metrážních formátů. Ceny si odnesli:

  1. místo - Rostislav Čuprej za dokument Hudba v nás: Proč posloucháme hudbu

  2. místo - Matěj Vala za krátký film Co mi vadí

  3. místo - Hedvika Dosedělová za Autoportrét

  Vítězové si kromě skvělého pocitu z dobře vykonané práce a příjemného zážitku večera odnesli také finanční odměny v hodnotách 15000 Kč, 10000 Kč a 5000 Kč. Diplomy a symbolické šeky převzali samozřejmě přímo z rukou vyhlašovatele soutěže prof. Zdeňka Stuchlíka, ředitele Fyzikálního ústavu v Opavě.  Foto: Matěj Vala/MMT FÚ v Opavě


  Kontakty a další informace:

  RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.

  Fyzikální ústav SU v Opavě, vedoucí observatoře WHOO! a Unisféry
  Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
  Telefon: +420 553 684 548

  Ivana Martáková Blaťáková

  Produkce Multimediální techniky FÚ SLU v Opavě
  Email: ivana.martakova@physics.slu.cz
  Telefon: +420 777 984 004