• 09.10.2023

Mimořádná výstava „100 let planetárií“ v OC Breda v Opavě

Navštěvujete rádi planetária a zajímá vás vesmír? Pak bychom vás rádi pozvali na vernisáž „100 let planetárií“, která proběhne v univerzitním centru UniPoint v OC Breda & Weinstein v úterý 10. října 2023 v 17 hodin.
  • David Slosarczyk
  • 03.10.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Poodhalit téma Noci vědců? Ne, je to přece Tajemství!

Když Prodaná nevěsta dala Hubičku Daliborovi u Čertovy stěny za Braniborů v Čechách a při vládě Libuše, dozvěděly se to Dvě vdovy, a přece se to utajilo v průběhu letošního Dne vědců jako Tajemství. „Ale hrát na Violu nebudeme,“ říkají bratři Blaschkeovi ze Slezské univerzity v Opavě, aktivní účastníci ve trojroli podvečerního pátečního setkání v Brain Fitness, kteří si vypůjčili pojmy ze Smetanových oper.
  • 02.10.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Terasa pozorovací observatoře WHOO! se otevírá veřejnosti

Fyzikální ústav v Opavě otevírá novou pozorovací terasu pro pozorování oblohy astronomickým dalekohledem.
  • 27.09.2023

Večer filmových dokumentů MMT FÚ v Opavě

V pondělí 25. září 2023 proběhl již druhý ročník Večera filmových dokumentů, což je slavnostní premiérový večer absolventských filmů oboru Multimediální techniky Fyzikálního ústavu v Opavě. Na programu filmových projekcí byly letos 4 filmy, které svým žánrovým rozptylem měly divákům opravdu co nabídnout.
  • 26.09.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Brain Fitness se už brzy objeví také v Háji ve Slezsku

Už nejednou jsme napsali, že o náplň Brain Fitness Matematického ústavu v Opavě na Beethovenově ulici se starají mladí úspěšní pracovníci Matematického i Fyzikálního ústavu Slezské univerzity. Mezi ně patří astrofyzik RNDr. Martin Blaschke, Ph.D., který už má jisté zkušenosti s náročnou disciplínou, tedy popularizací vědy. Jeho přednášky v Brain Fitness sklidily vždy značný ohlas.
  • Karin Martínková
  • 22.09.2023

Nominace cen GA ČR zveřejněny. Jsou mezi nimi hned dva naši zástupci!

Grantová agentura České republiky (GA ČR) uděluje od roku 2003 vybraným řešitelům za mimořádné výsledky při řešení grantových projektů ukončených v předchozím roce Cenu předsedy GA ČR. S pýchou a potěšením oznamujeme, že se do prestižního seznamu úzkých nominací dostali hned dva zástupci naší univerzity!
  • Lenka Kendeová
  • 21.09.2023

V rámci letošní Noci vědců nabízíme novinku – Hospodský kvíz!

Máte rádi kvízy? A znáte ty „hospodské“? Pokud ano, pak možná víte, že se jako každý rok i letos naše univerzita připojuje k celostátní aktivitě Noc vědců. A letos poprvé, ještě před samotným svátkem vědy, se můžete zúčastnit speciálního Hospodského kvízu, který odkryje několik tajemství vědy už 2. října 2023 od 19:00, a to jak v Opavě, tak i v Karviné!
  • 05.09.2023

Noc vědců se blíží, rezervujte si včas termín!

Do každoročního svátku vědy zbývá pouhý měsíc; přípravy jsou již v plném proudu a nejinak je tomu ve městech, ve kterých sídlí Slezská univerzita, tedy v Opavě a Karviné. Ústředním tématem letošní Noci vědců, která se uskuteční v pátek 6. listopadu, je tajemství, přesto několik připravovaných lákadel můžeme prozradit již nyní.
  • Karin Martínková

První rektor naší univerzity oslavil 100 let. Jeho jméno nově nese aula

Byla to velká sláva a úžasné setkání. První rektor naší univerzity profesor Martin Černohorský dne 31. srpna oslavil sté narozeniny a v pondělí 4. září přijel zúčastnit se slavnostního aktu, jímž naše nejkrásnější aula nadále ponese jeho jméno. Podobné cti se v historii Slezské univerzity někomu dostalo vůbec poprvé.
  • Fyzikální ústav v Opavě

Může zeleň pomoci se snížením znečištění ovzduší? Projekt CLAIRO přichází s novými podněty

Slezská univerzita v Opavě a její Fyzikální ústav (FÚ SU) byly v letech 2018 až 2022 jedním z hlavních řešitelů projektu CLAIRO v rámci programu Urban Innovative Actions, který slouží k podpoře nejinovativnějších projektů v Evropě a nese s sebou značnou prestiž. Výsledky výzkumu mohou městům v celé Evropě výrazně pomoci při rozhodování, jaké druhy rostlin, ve kterých lokalitách vysadit. Konkrétní druhy rostlin totiž svou činností filtrují ovzduší od znečisťujících látek.