Nyní si chce tyto zkušenosti se setkáváním se středoškolskými studenty prohloubit, zejména s ohledem na ty, kteří zatím zůstávají ve vyšších ročnících základní školy. Dr. Blaschke teď pojal myšlenku, že opavskou mozkovou posilovnu rozhojní ve svém bydlišti, v Háji ve Slezsku, aby oslovil ty, kdo se chystají po absolvování základní školy více věnovat přírodním vědám.
„Vím, že je to nesnadné, ale prosazuji známou ideu, že nejcennější hodnotou ve vědě je student,“ říká dr. Blaschke, poučen takovými osobnostmi, jakými byli třeba Neil deGrasse Tyson, americký astrofyzik, popularizátor vědy a ředitel Haydenova planetária a výzkumník při Americkém přírodovědném muzeu, žák Carla Sagana (1934-1996), amerického astronoma, spisovatele, astrofyzika a popularizátora astronomie, astrofyziky a dalších přírodních věd.
„Chceme si cvičení s mozkem vyzkoušet i v Háji ve Slezsku. Velkou podporu jsem pocítil jak ze strany Slezské univerzity v Opavě, tak i z hájecké Obecní knihovny, která poskytne krásné prostory v prvním patře Dohnálkovy vily,“ vyzdvihuje dr. Blaschke. Jeho perspektivním cílem není jen upoutat pravidelnými setkáními nadané žáky základní školy, ale v budoucnu zlákat do Háje ve Slezsku i jejich možné vrstevníky z Ostravy.
První schůzku plánuje na druhé páteční říjnové odpoledne (13. října, 14.30 – 15.30 hodin), hájecká veřejnost se o tom dozví také prostřednictvím obecního rozhlasu. „Samozřejmě vycházím z toho, že se Fyzikální ústav Slezské univerzity v minulosti spoluúčastnil třeba Turnaje mladých fyziků, či Astronomických olympiád, takže přírodovědecká studentská komunita ví, jaké aktivity univerzitní pracoviště vykazuje a rozmnožuje. Ale nechci předvídat, jaký ohlas tato iniciativa bude mít. Je přirozené, že musíme jít krůček po krůčku. A potom vydržet,“ pevně věří dr. Blaschke ve správnou příležitost, jak mladé nadané lidi alespoň trochu přiblížit opravdové vědě. (um)