Fyzikální ústav v Opavě má 2 nové doktorky!

• Tomáš Lanča
  • 09.12.2021
Dne 7. 12. 2021 úspěšně obhájily své disertační doktorské práce Mgr. Kateřina Klimovičová, Ph.D. a Mgr. Gabriela Urbancová, Ph.D., gratulujeme!

G. Urbancová obhajovala svou disertační práci na téma Rentgenové binární systémy a vnitřní struktura kompaktních hvězd a K. Klimovičová práci Teoretické a observační aspekty procesů v poli kompaktních objektů. Doktorská komise se bohužel nemohla kompletně sejít na místě v  Opavě kvůli covidovým omezením a restrikcím, někteří členové se proto připojili online prostřednictvím platformy Zoom a navzdory nepříznivé situaci zůstalo zajištěno špičkové mezinárodní obsazení.

V komisi tak zasedli významní odbornící z celého světa i z České republiky, mimo jiné:

• prof. Marek A. Abramowicz, CAMK, Varšava, Polsko; Slezská Univerzita v Opavě
  • prof. Tomasz Bulik, Varšavská univerzita, Polsko
  • prof. Dr. Maurizio Falanga, ředitel International Space Science Institute (ISSI), Bern, Švýcarsko
  • prof. RNDr. Vladimír Karas, DrSc., ředitel Astronomického ústavu Akademie věd České republiky
  • prof. John Miller, Oxfordská Univerzita, Oxford, Velká Británie; SISSA, Terst, Itálie

Obě absolventky pracovaly po celou dobu svého studia pod supervizí doc. RNDr. Gabriela Töröka, Ph. D. Podílely se společně na více než 20 odborných publikacích. Obě se také výrazně zapojovaly do výuky studentů, K. Klimovičová například v tomto akademickém roce vede cvičení ze základů relativistické fyziky a astrofyziky, numerickou relativitu atd. Podílely se také na vedení závěrečných prací, organizaci workshopů a konferencí a jiných aktivitách.
Průběh obhajoby na platformě ZOOM Průběh obhajoby na platformě ZOOM