S ohledem na význam FinTechu je důležité, aby těmto aktuálním trendům byla věnována náležitá pozornost také na ekonomických fakultách. Studenti potřebují získat znalosti a dovednosti pro práci v sektoru, který je čím dál více závislý na technologiích. Katedra financí a účetnictví na Obchodně podnikatelské fakultě tak přichází s novým předmětem "FinTech - Finanční inovace", který je koncipován jako volitelný pro studenty bakalářského i navazujícího magisterského studia. Výuka je zajištěna výhradně odborníky z praxe. Tito lektoři přicházejí z předních finančních institucí a přinášejí s sebou cenné zkušenosti. Kurz je rovněž založen na projektové výuce, v rámci které si studenti mohou sami vyzkoušet aktivní správu investičního portfolia na obchodní platformě společnosti XTB. Celý předmět vyvrcholí skupinovou diskusí, během které studenti prezentují a obhajují svá investiční rozhodnutí a strategie. Tento přístup k výuce nejen rozvíjí jejich kritické myšlení, ale také je připravuje na skutečné výzvy ve světě financí.
V rámci předmětu se studenti potkají s významnými odborníky, kteří se technologiemi ve financích a finančními inovacemi přímo zabývají. Jaroslav Brychta (XTB) poskytne úvod do FinTech z pohledu uživatele a investora. Jan Holý (Citi Commercial Bank London) se ve dvou přednáškách zaměří na ekosystém FinTech a FinTech v platbách a transakcích. Zdeněk Hromek a David Rokosz (Partners Banka) představí digitalizaci bankovních služeb při vzniku nové banky. Tomáš Cverna (XTB) se zaměří na kryptoměny jako investiční a platební nástroj. Michal Vodrážka (ČNB) nabídne pohled na digitální peníze centrální banky CBDC a regulaci FinTech. Martin Sládeček (Komerční banka) poskytne přehled o digitalizaci v bankovnictví.
Pevně věříme, že pilotní realizace nového předmětu bude úspěšná, u studentů se setká se zájmem a budou jej považovat za přínosný. Cílem je zařadit předmět do standardního studijního plánu programu Bankovnictví, peněžnictví a pojišťovnictví a zachovat jej jako volitelný pro další studijní programy.