Slavnostní zakončení akademického roku 2022/2023

• Lenka Přečková
  • 31.07.2023
Za zvuku slavnostních fanfár nastoupili v doprovodu svých rodinných příslušníků a blízkých dne 20. června 2023 do Velkého sálu Obchodně podnikatelské fakulty slavnostně odění a naladění posluchači Univerzity třetího věku. Poté je následovali zástupci vedení univerzity a fakulty, akademičtí pracovníci a další hosté, aby se zúčastnili slavnostního předávání osvědčení za úspěšné absolvování řednáškových cyklů a vzdělávacích kurzů U3V.

Autor: Dagmar Sohrová

V akademickém roce 2022/2023 Slezskou univerzitu reprezentoval na slavnostním aktu prorektor pro vědu a zahraniční styky prof. Daniel Stavárek. Po doznění posledních tónů státní hymny se ujal tradičně slova děkan fakulty doc. Roman Šperka. Ocenil především touhu seniorů po dalším vzdělávání a získávání nových poznatků. Taktéž přítomné ubezpečil o významu role Univerzity třetího věku pro vedení fakulty i univerzity. V souvislosti se slavnostním zakončením akademického roku se ohlédl za jeho průběhem. Připomněl přerušení prezenční výuky v období epidemie koronaviru, jakož i pozvolný návrat posluchačů U3V zpět na fakultu. Zmínil se o jednotlivých přednáškových cyklech a vzdělávacích kurzech, které byly posluchači příkladně navštěvovány a úspěšně absolvovány. Nezapomněl ani na oblíbené exkurze, o které je pokaždé velký zájem. Na závěr svého projevu poděkoval doc. Šperka všem, kteří se na výuce a organizaci U3V podíleli a rovněž obcím a městům, které finančně podporují své občany ve studiu.

Po předávání osvědčení jednotlivým posluchačům se ujala slova zástupkyně absolventů Jana Kaňová. „Jsme ti, kteří už svá studia, která pak uplatňovali ve svém profesním životě, mají za sebou, ale protože jsme pořád mladí, bez ohledu na naši tělesnou schránku, rádi se stále dovídáme něco nového. Všichni víme, že věk je jen číslo na biologických hodinách. Pro kvalitu života záleží na tom jak mladistvou a živou duši máme. Je jen na nás, jak využijeme volný čas, proto se rádi vracíme do školních lavic, kam nemusíme, ale chceme.“

Slavnostní ceremoniál byl na závěr obohacen pěveckým vystoupením studentky fakulty Barbory Larischové, která zazpívala písně z repertoáru Adele, Christiny Perri, Hany Hegerové a Hany Zagorové. Vystoupení bylo velmi procítěné a zdařilé a sklidilo velký potlesk.

O organizaci studia a dalších akcí pro seniory promluvila v zákulisí slavnostní akce koordinátorka celoživotního vzdělávání Mgr. Dagmar Sohrová. „Posluchači U3V jsou mi od počátku (tj. už 12 let) velmi blízcí. Nemyslím věkem, ale svou lidskou podstatou: pozitivním naladěním, životním elánem, a energií, kterou by jim mohli závidět lidé o generaci mladší. I v situacích, kdy se mohou cítit nemocní a osamělí, neztrácejí optimismus. V neposlední řadě oceňuji jejich snahu, píli a poctivý přístup ke studiu – v tom by moli jít naši senioři příkladem pro studenty prezenčního studia, jejich docházka na přednášky a lekce je téměř stoprocentní. Mým cílem je stávajícím posluchačům získat nové spolužáky, která by studium na naší fakultě zaujalo, bavilo a naplňovalo volný čas.

Absolventům přejeme krásné zasloužené prázdniny a těšíme se na ně v akademickém roce 2023/2024.