Exkurze do Kroměříže

  • Lenka Přečková
  • 30.07.2023
Vzpomeneme-li na zimní semestr akademického roku 2022/2023, můžeme označit exkurzi Univerzity třetího věku (U3V) za „industriální“ a „technicky orientovanou“. Uskutečnila se na podzim do Pivovaru Nošovice a byla určena po dlouhé době spíše mužské části posluchačů U3V. Výklad o historii pivovaru, prohlídka výrobních hal a závěrečná ochutnávka byly bezesporu zajímavé a sklidily úspěch.

Autor: Dagmar Sohrová

S nastávajícím jarem navrhl přednášející Radim Dolák koordinátorce celoživotního vzdělávání Dagmar Sohrové úplně jiný plán. Cílem exkurze v letním semestru mělo být město Kroměříž. 

A rázem se začala organizovat exkurze „romantická“ a jak se později ukázalo i sluncem zalitá.

Hlavním cílem byl Arcibiskupský zámek, který, jak známo, patří mezi nejvýznamnější kulturní památky na Moravě z období baroka. Po staletí je majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterým sloužil jako reprezentativní sídlo a místo pro významná jednání i setkání. V roce 1998 byly zámek a zámecké zahrady slavnostně zapsány na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Když se posluchači o plánované exkurzi dozvěděli, několik z nich navrhlo spojit návštěvu zámku s blízkou výstavou květin FLORIA. A bylo rozhodnuto! V druhé části dne se přesuneme na výstaviště za kytičkami. Exkurze sice po delší době dosti náročná, ale svým obsahem velmi atraktivní! A tak se stalo, a to je takový malý mráček na blankytné kroměřížské obloze, že počet zájemců o tuto exkurzi převýšil kapacitu autobusu a tito neuspokojení senioři byli velmi zklamaní. Jak tedy exkurze probíhala? K prohlídce byly vybrány 3 expozice: Representační sály se vzácnými uměleckými sbírkami. Během prohlídky viděli účastníci i části sbírek, které patří k nejvzácnějším a nejhodnotnějším, které se v České republice nacházejí. Dále následoval sál se vstupem do zahrad „Sala terrena“. Otevřená, reprezentativně zdobená stavba s napodobeninami jeskyní je charakteristická pro významnější barokní a rokokové zámky a vyniká svojí výmalbou a sochami znázorňujícími výjevy z antické mytologie, včetně dvou menších umělých jeskyní. Poslední expozicí byla obrazárna, která představuje po Národní galerii v Praze druhou nejvýznamnější a největší obrazovou sbírku středoevropské malby od počátku 15. do konce 18. století v České republice. Zbývající čas do odjezdu ze zámku strávili účastníci v překrásné Podzámecké zahradě stvořené k procházkám, vnímání harmonické krásy, načerpání nových sil, občerstvení i oddechu v přírodě. Její scenérie překvapují sítí vodních kanálů a rybníků, množstvím romantických staveb a kompozic, zookoutkem a volně chovaným zvířectvem, jako jsou pávi, labutě, kachny, veverky. Předěl mezi 1. a 2. částí exkurze byl tradičně oběd. Při neformálních diskuzích u kávy a zákusku se probíraly poznatky ze studia, názory a zkušenosti s vyučujícími a také náměty na budoucí přednášky a kurzy. No a po dobrém obědě vzhůru do ráje zahrádkářů! A nejenom zahrádkářů, protože výstava FLORIA nabízela nejen květiny, keříky a stromky do záhonků, ale také do truhlíků a květináčů, ve stáncích byla nabídka různých krajových pochutin a upomínkových předmětů. Všechno bylo velmi krásné, voňavé a barevné a pan fotograf měl plné ruce práce, aby všechnu tu krásu a spokojené návštěvníky zachytil. Při příjezdu na fakultu jsme byli všichni příjemně unavení, dobře naladění a už nyní se těšíme na další vydařené akce!