Další rok U3V za námi

• Lenka Přečková
  • 31.07.2023
Uplynulý akademický rok 2021/2022 byl, pokud jde o zájem o studium Univerzity třetího věku (U3V), poznamenán ještě dozvuky opatření a omezení z doby koronavirové epidemie. Posluchači si hledali cestu ke společnému vzdělávání postupně a pomalu podobně jako je tomu při návratu do restaurací, divadel a podobně. Někteří senioři si v době vynucené pauzy v prezenční výuce našli jiné aktivity, např. pobyty na chatě, péče o zahrádku, domácího mazlíčka, samostudium, umělecké činnosti či jiné koníčky.

Autor: Dagmar Sohrová

Přesto se podařilo díky rozsáhlé propagaci studia ve zralém věku získat zpět bývalé posluchače a k tomu navíc nové zájemce z řad občanů Karviné a okolí. Návrat na fakultu v akademickém roce 2022/2023 byl na straně fakulty i seniorů radostný a plný elánu a optimistických očekávání. Nejpočetnější studijní skupina zvolila 2 část dvouletého studijního programu „Naše společnost ve víru evropské integrace – Formy integrace v soudobém světě“. Garantkou programu je dr. Ingrid Majerová, která o výuce seniorů tvrdí: „Výuka U3V mě vždycky nabíjí, posluchači jsou velice aktivní, mají znalosti, které mě vždycky překvapí, a jsem mezi nimi nesmírně ráda“. Další skupinu posluchačů oslovilo téma „Finance převážně vážně aneb jak se neztratit ve světě financí“. Cílem přednášek je poskytnout seniorům možnost, aby se kvalifikovaně a na univerzitní úrovni mohli seznamovat s nejnovějšími poznatky v oblasti financí (např. bankovky a jejich ochranné prvky, úvěry, půjčky a spoření, nekalé praktiky ve financích, inflace, euro a jeho využití). Na přednáškovém cyklu se podílí kolektiv katedry financí a účetnictví.

„Na U3V už chodím víc než 10 let. A můžu vás ujistit, že si vždy vyberu semestr, jehož obsah mě zajímá. Jak by ne, když nám přednášejí s takovým zájmem a nadšením kapacity, jako např. v letním semestru Ing. Roman Hlawiczka, Ph.D., z jehož přednášek se nám nechce ani domů. Nemalou zásluhu na zajišťování a průběhu přednášek má paní Mgr. Dagmar Sohrová, které za to patří velké poděkování. Bez její obětavé práce by přednášky neměly takovou atraktivitu“, řekla paní Zdeňka Tvrdíková, která je dlouholetou posluchačkou U3V.

Největší část posluchačů se vzdělává v jazykových kurzech angličtiny a němčiny na různých úrovních vstupních znalostí. Jako motivaci mají často přání domluvit se nejen na dovolené v cizině, ale také se svými vnoučaty žijícími v zahraničí. Posluchačům jazykových kurzů se s laskavostí a vstřícností věnují lektoři z Katedry Cestovního ruchu a volnočasových aktivit dr. Janusz Karpeta, dr. Hanne-Lore Bobáková a Mgr. Martina Chylková. Velký zájem je každoročně o tělovýchovný kurz Pohybová hygiena a zdravý pohyb, ve kterém oblíbená lektorka Mgr. Alena Helešicová seznamuje účastníky s prvky jógy, pilates, fit balance, dále probíhá cvičení pro zdravá záda a na rovnováhu, aerobik, tanec a netradiční hry. OPF nezapomíná ani na informační gramotnost seniorů. Již potřetí se proto koná vzdělávací kurz Práce s chytrým telefonem a tabletem, který vede Dr. Radim Dolák a přitom se snaží v rámci možností věnovat se posluchačům individuálně. Jako odměnu za studijní úsilí tradičně připravuje OPF pro posluchače atraktivní exkurze a jiné zajímavé akce (jednorázové přednášky a besedy). Na exkurzích nemůže chybět společné posezení u dobrého jídla v restauraci či u skleničky ve vinném sklípku. Svým občanům částečně hradí poplatek za studium Město Karviná. Zájemci o získávání nových poznatků studiem na půdě veřejné vysoké školy, setkávání s erudovanými akademickým pracovníky, navazování nových kontaktů a přátelství, nechť neváhají a připojí se už v zimním semestru 2023/20204 ke studiu Univerzity třetího věku na OPF v Karviné, budou vítáni. Nabídka bude zveřejněna od 21. 8. 2023.