Letošní ročník se nesl v duchu velmi aktuálního a zároveň nadčasového tématu „Proč a jak má současný středoškolák řešit zajištění na stáří?“. Soutěž si kladla za cíl podnítit mladé lidi k přemýšlení o dlouhodobém finančním plánování, odpovědnosti a budování zajištěné budoucnosti.
Do soutěže se letos zapojil rekordní počet 102 studentů ze středních škol z celého Česka, kteří zpracovali své eseje na zadané téma. Jejich úvahy často přesahovaly čistě ekonomický rámec a ukázaly, že mladí lidé dokáží přemýšlet o budoucnosti nejen z pohledu financí, ale i hodnotového ukotvení, odpovědnosti vůči sobě i společnosti.
Vítězné práce letošního ročníku soutěže se věnovaly otázce, proč a jak by měl současný středoškolák přemýšlet o zajištění na stáří. Vítězný David Seltenreich z Gymnázia Budějovická v Praze pojímá téma filozoficky a zdůrazňuje odpovědnost, schopnost plánovat a nutnost budovat dlouhodobé vztahy a smysluplný život, nejen finanční jistotu. Michal Szarowski ze Střední školy DAKOL v Petrovicích u Karviné, který se umístil na druhém místě, nabízí praktický návod, jak mohou mladí lidé s ohledem na neudržitelný důchodový systém začít spořit a investovat již nyní, přičemž upozorňuje i na rizika spojená s dezinformacemi na sociálních sítích. Jakub John z Gymnázia Josefa Božka v Českém Těšíně obsadil třetí místo a ve své práci klade důraz na informovanost, finanční gramotnost, výběr vhodných nástrojů spoření a investování a apeluje na převzetí odpovědnosti za vlastní budoucnost. Všechny práce spojuje uvědomění, že příprava na stáří není jen otázkou financí, ale i přístupu k životu.
Oceněné práce jsou dostupné na stránce go.slu.cz/esej. Všem soutěžícím děkujeme za účast a inspirativní pohledy na budoucnost. Věříme, že soutěž byla pro studenty nejen výzvou, ale i impulsem k přemýšlení o životních rozhodnutích, která začínají už na prahu dospělosti.