• David Slosarczyk
  • 21.11.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Raketový přednáškový vstup Petra Blaschkeho

Zážitky z působivé přednášky v rámci Týdne Akademie věd ČR ještě nezestárly, a už je tu nová přednáška RNDr. Petra Blaschkeho, Ph.D., z Matematického ústavu. Tentokrát ji pořádá opavská pobočka Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF), a to v seminární místnosti Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě (univerzitní budova na Bezručově náměstí 13, druhé patro).
  • 09.11.2023

Chceme-li sklízet, musíme zasadit!

Neviditelná semínka jsme zaseli již před dávnější dobou, kdy Slezská univerzita zahájila proces úsilí o začlenění do tzv. Evropské univerzity. Intenzivní, několikaletá práce se vyplatila, letos v červnu přišla skvělá zpráva: Aliance devíti evropských univerzit STARS EU, jejíž součástí je i naše univerzita, získala ve výzvě programu Erasmus+ "Evropské univerzity" čtyřletý grant v celkové výši 12,4 mil. EUR! Nyní se již práce v mezinárodních týmech úspěšně rozbíhají. Symbolika kolektivní péče vedoucí ke společnému růstu v mnoha oblastech byla v aktuálních chladnějších podzimních dnech demonstrována vysazením cibulek tulipánů, které na jaře vykvetou ve formaci loga aliance STARS EU.
  • 08.11.2023

Přijměte pozvání na online přenos vzácného úkazu zítra 9. listopadu 2023

Ve čtvrtek 9. listopadu v dopoledních a poledních hodinách dojde na obloze k vzácnému astronomickému úkazu: Měsíc zakryje na denní obloze jasnou planetu Venuši. Za příznivého počasí bude úkaz pozorovatelný i pouhýma očima, přímý videopřenos úkazu nabídnou veřejnosti i pracovníci Fyzikálního ústavu v Opavě.
  • 30.10.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Kolize černých děr pomáhají studentce ověřit nové teorie gravitace

V rámci svého studia na Fyzikálním ústavu v Opavě se studentka navazujícího doktorandského studia fyziky, Antonina Zinhailo, zaměřila na studium černých děr, ale z hlediska fyziky trošku jinak. Zabývá se jimi totiž v tzv. alternativních teoriích gravitace. Co to přesně znamená, se dozvíte v článku.
  • 25.10.2023

Akademický den Slezské univerzity přinesl novinky i ocenění

Včera, tj. 24. 10. 2023, se v Opavě uskutečnil Akademický den, který slavnostním způsobem tradičně otevírá nový akademický rok. V překrásném prostředí kostela sv. Václava se s akademickou obcí Slezské univerzity sešli jak představitelé českých vysokých škol a vědeckých institucí, tak zástupci měst, kulturního, společenského i církevního života a pozvání přijali i zástupci kraje.
  • David Slosarczyk
  • Matematický ústav v Opavě

Červený diplom jako váha i tíha zároveň

Páteční promoce (20. října) v Aule Martina Černohorského v budově rektorátu Slezské univerzity v Opavě Na Rybníčku nebyly nikterak obyčejné. Spojily se k nim totiž historicky poprvé dva opavské vysokoškolské ústavy.

Festival Ji.hlava zahájí dlouho očekávaný film našeho pedagoga P. Jančárka

Sedmadvacátý mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava zahájí světová premiéra snímku Tady Havel, slyšíte mě? režiséra a pedagoga naší univerzity Petra Jančárka. Snímek režiséra, zvaného „Havlův filmař“, nabídne dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla.

Sváteční zatmění Měsíce 28. října 2023

Na státní svátek v sobotu 28. října 2023 uvidíme v pozdních večerních hodinách částečné zatmění Měsíce. Budou jej provázet velmi dobré pozorovací podmínky a úkaz bude pohodlně viditelný pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, zejména mezi 21. a 23. hodinou. Během zatmění uvidíme vedle Měsíce také jasnou planetu Jupiter.
  • 20.10.2023

Nestihli jste debatu o Titanicu během Noci vědců? Nyní je dostupná online

V rámci letošní Noci Vědců, která připadla na 6. října, jsme během našeho bohatého programu našim návštěvníkům nabídli i možnost sledovat natáčení nového dílu pořadu Co by kdyby. Protože tématem letošního svátku vědy bylo tajemství, vybrali jsme s režisérem pořadu i pro tento nový díl diskusi nad fenoménem, který je stále mnohými tajemstvími opředen: Titanic. Celý díl je nyní připraven k online sledování.
  • Jan Novotný
  • 19.10.2023
  • Staženo dne 25.10.2023

Rektorské volno 24.10.2023

Dne 24.10.2023 se uskuteční Akademický den. Z tohoto důvodu bylo vyhlášeno Rektorské volno.