• 17.10.2023

Fotografie přesahů profesora Zdeňka Stuchlíka

Měl jsem štěstí vidět, když Zdeněk Stuchlík spolu s Vojtěchem Bartkem, někdejším tajemníkem Institutu tvůrčí fotografie (ITF) Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, připravoval svou první výstavu. Bylo to před více než dvěma desítkami let.
  • 16.10.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

FÚ se poprvé zapojil do oslav programu Erasmus days

Dne 12. října 2023 zorganizoval referát pro vědu a zahraniční styky pro studenty a zaměstnance Fyzikálního ústavu v Opavě workshop v rámci oslav programu Erasmus days.
  • Karin Martínková
  • 12.10.2023

Další významný úspěch! Dr. Konoplya z Fyzikálního ústavu získává cenu GA ČR!

Grantová agentura České republiky (GA ČR) uděluje od roku 2003 vybraným řešitelům za mimořádné výsledky při řešení grantových projektů ukončených v předchozím roce Cenu předsedy GA ČR. Letos předsednictvo GA ČR rozhodlo o jejím přidělení pracovníkovi Výzkumného centra teoretické fyziky a astrofyziky Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě Romanu Konoplyovi, Ph.D.za řešení projektu Testování silné gravitace prostřednictvím černých děr. Cena byla dnes slavnostně předána.
  • Lenka Kendeová
  • 10.10.2023

Jaká byla letošní Noc vědců? Podle vás „super“, „zajímavá“ a „poučná“!

Noc vědců – jediná noc v roce, kdy se věda mění z tajemné a nedostupné na srozumitelnou a přístupnou. Noc, kdy univerzity a jiné vědecké instituce otevírají své laboratoře a pracoviště široké veřejnosti a nabízejí program pro děti i dospělé. Noc, kterou jste si díky Slezské univerzitě oblíbili i ve dvou jejích sídelních městech – Opavě a Karviné. Jaký byl její letošní ročník s podtitulem „tajemství“, který se uskutečnil 6. října 2023?
  • 09.10.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Na dno poznání vědy jsme nedohlédli, ale Noc vědců se vydařila

Jako mnozí jiní Opavané (bylo jich víc, než jsme čekali) jsme se v pátek 6. října zvídavě vydali na Noc vědců. Protentokrát jsme se věnovali přírodním vědám. Menu? Předkrm v podobě „Tajemství“, hlavním chodem byla návštěva Fyzikálního ústavu a třešničkou na dortu právě otevřená vyhlídková terasa nad ním v budově Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity na Bezručově nám. 13. Byl to, věru, jídelníček velice vydatný.
  • 09.10.2023

Mimořádná výstava „100 let planetárií“ v OC Breda v Opavě

Navštěvujete rádi planetária a zajímá vás vesmír? Pak bychom vás rádi pozvali na vernisáž „100 let planetárií“, která proběhne v univerzitním centru UniPoint v OC Breda & Weinstein v úterý 10. října 2023 v 17 hodin.
  • 03.10.2023
  • Matematický ústav v Opavě

Poodhalit téma Noci vědců? Ne, je to přece Tajemství!

Když Prodaná nevěsta dala Hubičku Daliborovi u Čertovy stěny za Braniborů v Čechách a při vládě Libuše, dozvěděly se to Dvě vdovy, a přece se to utajilo v průběhu letošního Dne vědců jako Tajemství. „Ale hrát na Violu nebudeme,“ říkají bratři Blaschkeovi ze Slezské univerzity v Opavě, aktivní účastníci ve trojroli podvečerního pátečního setkání v Brain Fitness, kteří si vypůjčili pojmy ze Smetanových oper.
  • 02.10.2023
  • Fyzikální ústav v Opavě

Terasa pozorovací observatoře WHOO! se otevírá veřejnosti

Fyzikální ústav v Opavě otevírá novou pozorovací terasu pro pozorování oblohy astronomickým dalekohledem.
  • 27.09.2023

Večer filmových dokumentů MMT FÚ v Opavě

V pondělí 25. září 2023 proběhl již druhý ročník Večera filmových dokumentů, což je slavnostní premiérový večer absolventských filmů oboru Multimediální techniky Fyzikálního ústavu v Opavě. Na programu filmových projekcí byly letos 4 filmy, které svým žánrovým rozptylem měly divákům opravdu co nabídnout.
  • 26.09.2023

Brain Fitness se už brzy objeví také v Háji ve Slezsku

Už nejednou jsme napsali, že o náplň Brain Fitness Matematického ústavu v Opavě na Beethovenově ulici se starají mladí úspěšní pracovníci Matematického i Fyzikálního ústavu Slezské univerzity. Mezi ně patří astrofyzik RNDr. Martin Blaschke, Ph.D., který už má jisté zkušenosti s náročnou disciplínou, tedy popularizací vědy. Jeho přednášky v Brain Fitness sklidily vždy značný ohlas.