Fotogalerie: Fulldomová expedice za polární září

  • Tomáš Lanča
  • 20.09.2022
Ve dnech 14. – 28. září 2022 vycestoval Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě na expedici za polární září do norského Tromsø.
Vyjma výměny zkušeností a spolupráce s odborníky byl jedním z významných cílů záznam jevu formou časosběrného snímání na širokoúhlé objektivy za účelem vytvoření autorského fulldomového materiálu (fotografií i videí) pro studenty programů Multimediálních technik a Popularizace astronomie, kteří jej budou využívat při své práci v univerzitní sférické projekci (a planetáriu) Unisféra. Expedici neprovázelo příznivé počasí, přesto se nějaký vhodný mateirál podařilo získat.
75leté pozorování polárních září ukazuje, že nejaktivnější jsou v obdobích okolo jarní a podzimní rovnodennosti. Autor: David Hathaway/NASA. 75leté pozorování polárních září ukazuje, že nejaktivnější jsou v obdobích okolo jarní a podzimní rovnodennosti. Autor: David Hathaway/NASA.

Dlouhodobé sledování polárních září ale ukázalo, že bez ohledu na intenzitu slunečního větru nebo eruptivní aktivitu Slunce se nejčastěji silnější polární záře objevují okolo jarní nebo podzimní rovnodennosti, přesněji v březnu nebo v září a říjnu,“ popisuje Petr Horálek, který se z tohoto důvodu vydal do Norska právě v týdnech okolo podzimní rovnodennostu. Důvodem, proč právě v tomto období, je sklon zemské osy (a tedy i zemského magnetického pole) vůči slunečnímu magnetickému poli v těchto obdobích. Jak vysvětluje Dr. Tony Phillips, sluneční fyzik z NASA a správce serveru Spaceweather.com, právě v obdobích rovnodenností nabývá největší účinnosti vzájemné rušení polarit magnetického pole ve slunečním větru s polem zemské magnetosféry, což v ní vytváří trhliny propouštějící více nabitých částic. Tento jev je znám jako Russell-McPherronův.

Jedním z účelů expedice bylo pořízení unikátního audiovizuálního materiálu pro dokumentární tvorbu studentů Multimedálních technik Fyzikálního ústavu v Opavě. Důraz byl kladen zejména na fulldomové časosběry do univerzitní sférické projekce Unisféra. Expedice navazuje na dvě předchozí: letošní únorovou a loňskou říjnovou. Níže můžete číst nejnovější vývoj Horálkovy cesty a také si prohlédnout první snímky. Expedice byla spolufinancovaná z projektu pro Rozvoj VaV na SU, reg. číslo CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_054/0014696.

BLOGOVÉ PŘÍSPĚVKY, ŘAZENO OD NEJNOVĚJŠÍCH:

17. září 2022: I přes přetrvávající nepříznivé počasí se objevily naděje na mírné protrhání oblačnosti v noci ze 17. na 18. září v dojezdové vzdálenosti do 1 hodiny (s ohledem na aktivitu polárních září) na ostrově Kvaløya. Byť stále jen oblačnou, nejlepší předpověď dávala nedaleko populárního turistického centra Sommarøy. Oblast je známá pro malé i větší písčité pláže, které v tomto období ještě lze snadno navštívit (nevadí led a sněhová pokrývka na cestách). Mezi 23. a 1. hodinou se na nebi objevila středně silná polární záře, která dokázala prosvítit v dírách mezi oblaky a nabídla tak příležitost k prvnímu fulldomovému časosběrnému snímání (přes Canon 6D a Peleng 3,5/8A Fisheye zapůjčený od MMT FÚ v Opavě). Níže několik neupravených snímků (jasný objekt je Měsíc).

Galerii fotografií si můžete prohlédnout zde na stránkách Fyzikálních Progresů v Opavě


14. – 16. září 2022: Navzdory původně slibné předpovědi se expedice setkala s prvnotním nezdarem v podobě velmi nepříznivého počasí (první 3 noci bylo zcela zataženo na velké ploše Norska i Švédska, nedalo se nikam vycestovat za jasnem). Obvykle je oblast severských fjordů v Norsku ovlivňována proměnlivým počasím díky oceánským proudům (zejména Golfského), ale kvůli jejich zeslabení a nestabilitě se počasí setkává s extrémními výkyvy. V době Horálkovy expedice bohužel velkou část Norska zahalila souvislá oblačnost přinášející i dlouhodobé dešťové přeháňky bez naděje byť jen na krátkodobé lokální vyjasnění.


Kontakty a další informace:

Mgr. Petr Horálek
PR výstupů evropských projektů FÚ SU v Opavě
Email: petr.horalek@slu.cz
Telefon: +420 732 826 853

RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D.
Fyzikální ústav SU v Opavě, vedoucí observatoře WHOO!  a Unisféry
Email: tomas.graf@fpf.slu.cz
Telefon: +420 734 268 124

Mgr. Debora Lančová
Fyzikální ústav SU v Opavě
Email: debora.lancova@physics.slu.cz
Telefon: +420 776 072 756

Bc. Klára Jančíková
Sekretariát Fyzikálního ústavu v Opavě
Email: klara.jancikova@slu.cz
Telefon: +420 553 684 267

prof. RNDr. Zdeněk Stuchlík, CSc.
Ředitel Fyzikálního ústavu SU v Opavě
Email: zdenek.stuchlik@physics.slu.cz