Workshop Youth Canvas v Arménii

  • Michal Stoklasa
  • 25.05.2023
Ing. Petra Krejčí, Ph.D. z naší katedry podnikové ekonomiky a managementu se zúčastnila workshopu v Arménii v rámci programu Erasmus+. Její zážitky z cesty si můžete přečíst níže.

Cesta do Arménie, tedy konkrétně do druhého největšího města Gyumri, byla dlouhá a náročná. Započala v Gruzii příletem do Kutaisi a následovala osmi hodinová cesta minibusem. Samotná study visit obsahovala program na šest dní. Každý den byl plný aktivit. Čtyři ze šesti dní byly cestovního charakteru. Mezi navštěvovaná místa patřili dvě inovační centra, univerzita, samotné obecní úřady s osobní účastí starostů a také mládežnické centra. Velice zajímavá byla také neočekávaná návštěva základní školy postavené československými dobrovolníky na začátku devadesátých let minulého století. Škola byla identická s našimi a podle slov místních jedna z nejlépe vybavených a nejhezčích škol v okolí. 

První, inovační centrum TUMO, se zaměřovalo na děti základních škol a mělo za úkol rozvíjet jejich základní dovednosti. Děti mají možnost navštěvovat různé kurzy. Může se jednat například o kreslení, hudbu nebo techniku. Všechno je podpořeno nejmodernější technikou. V tomto centru naleznete hudební nahrávací studio i destičky přenášející vše co kreslíte na obrazovku. Druhé, inovační centrum COAF, se zaměřuje na mladé ve věku od 3 do 18 let. Centrum se nachází mezi několika regiony a děti sváží z vesnic minibusy. Metodika obsahuje workshopy zaměřené na Hlavu (např.: jazyky, podnikání), Srdce (např.: hudba, umění) a Ruce (např.: atletika, inženýrství). 

V rámci návštěv obcí, jsme se dozvěděli například, jak se jednotlivá města snaží zlepšit převážně trh práce, který nenabízí dostatek pracovních míst. Vzhledem k tomu se zavedla služba „unified social services“, kde na jednom místě zařídí jak podporu v nezaměstnanosti, tak sociální dávky či služby finančního úřadu. Úmyslem je také začít již v mladém věku podporovat přirozené talenty. K tomu slouží mládežnická centra, která řeší rozvoj mladých lidí ve městech. Mládežnická centra nabízejí například různé kluby, do kterých se mladý člověk může zapojit. Mezi kluby patří například klub němčiny, angličtiny, kreslení, šití, programování nebo hry na hudební nástroje. Centra se také snaží naučit finanční gramotnosti, aby byl mladý člověk do budoucna stabilní.

Velice zajímavá byla návštěva univerzity v Gyumri. Univerzita se snaží rozvíjet studenty moderním přístupem, a to jak přes formální tak přes neformální výuku. Univerzita, také nabízí speciální knihovnu složenou z QR kódů, které si studenti mohou načíst a studovat zdarma danou knihu. Místním učitelům univerzita nabízí také speciální místo na odpočinek, zde si mohou dát kávu nebo svačinku a relaxovat či diskutovat nad různými tématy. Celkově byla cesta náročná, ale velmi zajímavá a plná skvělých zážitků!