Na fakultě se uskuteční další ročník Noci vědců

• Lenka Přečková
  • 05.10.2023
Karvinská fakulta zve všechny zájemce na skvělý mix zábavy a vzdělání, který zažijí na dalším ročníku Noci vědců. Letošní ročník na téma Tajemství slibuje řadu záhadných a fascinujících aktivit pro zájemce všech věkových skupin. V prostorách hlavní budovy fakulty budou mít účastníci možnost navštívit přednášky zaměřené na luštění záhad lidské psychiky a parapsychologii, seznámí se s módními trendy ve výživě, ochutnají jedlý hmyz nebo finger foody vyrobené ze superpotravin, zjistí, v čem spočívá tajemství peněz a jak je ochránit před krádeží. Dozví se jaké je tajemství obrazů a jak se dá obraz zpracovat v prostředí MS Excel. Rozpoznají, jaké je tajemství úspěšných značek a zjistí co přispívá k jejich triumfu. Na zájemce čekají lákavé ceny, které získají rozluštěním tajemných boxů. Chybět nebudou různé soutěže a kreativní koutek pro děti.

Do kalendáře si označte datum 6. října 2023 a přijďte na karvinskou fakultu prožít nezapomenutelný večer plný tajemství a poznání! Je to příležitost, kterou rozhodně nesmíte propásnout.

Kdy: v pátek 6. října 2023, 17.00 - 21.00
Kde: hlavní budova fakulty, Univerzitní náměstí 1934/3, Karviná

Akce je určena pro děti i dospělé. Vstup na akci je ZDARMA.

Záhady lidské psychiky

Jak vnímáme sebe a své okolí? Dokážeme psychikou ovládat fyzický stav svého těla? Co je to mimosmyslové vnímání a kde končí hranice tradiční psychologie? Cílem přednášky jsou zajímavé souvislosti lidského vnímání a záhady lidského myšlení. Seznámení s parapsychologií a nevysvětlitelnými jevy, které souvisí s lidskými schopnostmi mimosmyslového vnímání.

• Místo konání: Učebna A 111, Univerzitní náměstí 1934/3, Karviná
  • Čas: 17.00 - 17.35 hod., 18.40 - 19.15 hod.
  • Délka přednášky: 35 min.
  • Přednášející:  Mgr. Ivona Buryová, Ph.D.

V čem spočívá tajemství peněz

Peníze provází lidstvo od začátku jeho existence. Jaká je ale od jejich vzniku provází tajemství a mění tato tajemství podobu stejně jako mění podobu samotné peníze? To zodpoví tato přednáška. Dozvíte se, jak peníze vznikají, jak jsou chráněny proti krádežím a falšování, především ale bude odkryto tajemství, jak peníze ochránit, aby Vám z Vašeho vlastnictví nezmizely. Budeme se věnovat tomu, jak ochránit hotové peníze i jak ochránit peníze dostupné z Vašeho počítače. Dozvíte se, co je to phishing, vishing, smishing, jak ochránit heslo v počítači, jak se nenechat okrást při prodeji a koupi na internetu, jak nenaletět na nigerijský podvod, jak se nenechat napálit falešným bankéřem na telefonu a mnoho dalšího.

• Místo konání: Malý sál, Univerzitní náměstí 1934/3, Karviná
  • Čas: 17.50 - 18.25 hod., 19.30 - 20.05 hod
  • Délka přednášky: 35 min.
  • Přednášející:  Ing. Ilja Skaunic, MBA, Ph.D., Ing. Jana Šimáková, Ph.D.

Tajemné boxy

Zájemci budou mít za úkol prostřednictvím jednotlivých úloh vyřešit Tajemný box a pokud se jim to podaří, čeká je na konci tajemství v podobě odměny.

• Místo konání: prostor před aulou, Univerzitní náměstí 1934/3, Karviná
  • Čas: 17.00 - 21.00 hod
  • Přednášející:  Ing. Lucie Waleczek Zotyková, Ph.D.

Tajemný svět obrazů

Zpracování obrazu není pouze záležitostí specializovaných grafických programů. Tajemství tkví v práci s barvami a dalšími složkami obrazu. Jak se vlastně vytvoří negativ? Jak se dá obraz zaostřit? Co se vlastně stane s barevnými složkami obrázku, když se obrázek mění? Na to vše se mohou návštěvníci těšit, a navíc prezentace ukáže tyto možnosti zpracování názorně v nestandardním prostředí – pod pokličku zpracování obrazu se návštěvníci podívají na úrovni buněk v MS Excel.

• Místo konání: Aula, Univerzitní náměstí 1934/3, Karviná
  • Čas: 19.30 - 20.05 hod., 17.50 - 18.25 hod.
  • Přednášející:  Ing. Josef Botlík

Tajemství úspěšných značek

Když se řeknou úspěšné značky, asi všichni víme, které bychom si představili. Co ale stojí za úspěchem těchto značek? Prostřednictvím různých klíčových faktorů odhalíme tajemství, která stojí za jejich fenomenálními počiny. Na základě reálných případových studií se v této přednášce seznámíte se základními prvky, které přispívají k jejich triumfu. Připravte se na cestu za poznáním, na které rozebereme význam identity značky, zákaznické zkušenosti, inovací, emocionálního spojení, rozhodování založeného na datech. Tento workshop slibuje poučný a inspirující zážitek, na základě kterého, budete svou roli spotřebitele vnímat trochu jinak.

• Místo konání: Edulab, Univerzitní náměstí 1934/3, Karviná
  • Čas: 20.20 - 20.55 hod., 17.00 - 17.35 hod.
  • Délka přednášky: 35 min.
  • Přednášející:  Ing. Veronika Kopřivová, Ph.D.

Tajemství zdravé výživy a trendy

I zdravá strava může být vynikající a oku lahodná. Poodhalíme Vám taje módních trendů ve výživě, ochutnáte „super potraviny, dozvíte se o návratu tradičních českých gastronomických surovin na výsluní. Budete mít možnost vyzkoušet trend současnosti, a to jedlý hmyz. Na pánvi budou poskakovat kobylky, kroutit se larvy a lézt švábi. A Ti nejodvážnější mohou ochutnat tyto lahůdky. Samozřejmě i pro ty, kdo neholdují hmyzu, bude v nabídce ochutnávka zdravých potravin i pokrmů. Rozkryjeme také tajemství raw kuliček, kdy budete hádat, co je hlavní přísadou.

• Místo konání: Unispace, Univerzitní náměstí 1934/3, Karviná
  • Čas: 18.40 - 19.15 hod., 20.20 -.20.55 hod.
  • Délka přednášky: 35 min.
  • Přednášející:  Mgr. Klára Václavínková, Ing. Miroslava Kostková, Ph.D., odborník z praxe